PÚ


Mladá fronta Dnes, Střední Morava 8. prosince 2001
Město nedovolilo plakáty

Plakáty s nápisem Stydíme se za starostu Rudolfa Nováka chtěli vylepit členové sdružení Příjemný úder v Hranicích. Město to však zatím nedovolilo.

Hranice - Již podruhé prožívá občanské sdružení Příjemný úder stejný konflikt s hranickou radnicí kvůli textu plakátů, které kritizují radnici. Zatímco první událost málem přerostla v nové komunální volby, nyní se zdá, že sdružení snad dosáhne svého. Příjemný úder chtěl běžnou cestou přes výlepovou službu města vyvěsit na oficiálních plochách plakáty s nápisem: "Stydíme se za starostu Rudolfa Nováka. Připojte se! Stydět se můžete doma, na pracovišti, sami i s partnerem.“ Ani po více než půlroce snažení se však Příjemnému úderu nepodařilo dosáhnout toho, aby plakáty visely. „Chtěli jsme tak vtipnou formou v červnu letošního roku reagovat na ostudu, kterou starosta svým jednáním způsobil v případě Markéty Regecové a posledního nevykoupeného pozemku pod továrnou Philips. Plakáty však dodnes nevisí a zdůvodnění, která nám udává výlepová služba, jsou mírně řečeno zvláštní,“ tvrdí zástupce občanského sdružení Jiří Nebeský. „Plakáty se v srpnu dostaly na pořad jednání městské rady, která rozhodla, že trvá na odmítnutí vylepení třinácti kusů plakátů a ukládá ředitelce Městských kin Hranice zpracovat změnu provozního řádu výlepových ploch. Tento změněný předpis teď říká, že správce výlepových ploch není oprávněn vylepit plakáty, které zesměšňují nebo urážejí konkrétní osoby,“ cituje Nebeský. Hranická radnice ústy svého mluvčího tvrdí, že pokud občanské sdružení doplní svou žádost o vylepení plakátů o údaje, které město požaduje, aby na ně mohlo případně reagovat, vylepení by nemělo nic bránit. „Správce výlepů dospěl k závěru, že by mohlo dojít k porušení vnitřních předpisů a text na plakátech by mohl naplnit skutkovou podstatu přestupku. Z toho důvodu správce odeslal Příjemnému úderu výzvu k doplnění žádosti o jména lidí v občanském sdružení a o číslo registrace sdružení. Kdyby se někdo cítil plakátem dotčen, aby věděl, koho žalovat,“ řekl mluvčí radnice Petr Bakovský. „Považujeme to za šikanování a snahu dosáhnout toho, aby se člověk bál vyjádřit názor. Proč? Všechny údaje, které radnice chce, jsou přímo na plakátu. Snadno je totiž zjistí každý, kdo si na internetu otevře webovou stránku, která je na plakátu uvedena,“ soudí Jiří Nebeský. Konflikt Příjemného úderu s radnicí kvůli plakátům není první. V roce 1999 chtělo sdružení vylepit plakáty s nápisem „Arogance, pryč z radnice, nové volby pro Hranice“. Událost přerostla na zastupitelstvu ve spor o svobodu slova. Výlepová služba totiž nejprve plakáty vyvěsila a den poté je po nepříznivé odezvě radnice strhla a odmítla znovu vyvěsit. Opoziční zastupitelé to považovali za porušení svobody slova a na protest proti tomu se volební strana Hranice 2000 rozhodla odejít ze zastupitelstva a totéž učinila i ODS. S rezignací postupně vyslovilo souhlas sedm zastupitelů, ale k vypsání předčasných voleb jich muselo být osm.
LENKA PETRÁŠOVÁ

Mladá fronta Dnes, Z domova, 16. února 2002
Město zaplavily kontroverzní plakáty
Hranice - "Stydíme se za starostu! Připojte se! Stydět se můžete doma, na pracovišti, sami i s partnerem." Plakáty s tímto textem zaplavily oficiální plakátovací plochy v Hranicích na Přerovsku. Po devíti měsících tahanic s městem je mohlo vylepit občanské sdružení Příjemný úder. Původní myšlenka, kterou chtělo sdružení lidem sdělit, tak už poněkud zastarala. "Chtěli jsme vtipnou formou v červnu loňského roku reagovat na ostudu, kterou starosta způsobil v případě Markéty Regecové a posledního nevykoupeného pozemku pod továrnou Philips," uvedl člen sdružení Jiří Nebeský. Město tvrdí, že jen požadovalo doplnění potřebných údajů, které předepisuje vyhláška pro výlep plakátů.
lep

Mladá fronta DNES, Střední Morava, 16. února 2002, s. 1-2
Nové plakáty v Hranicích hlásají: Stydíme se za starostu
Po devíti měsících tahanic nechala městská výlepová služba na žádost občanského sdružení Příjemný úder vyvěsit ve městě plakáty s kontroverzním nápisem: "Stydíme se za starostu."

Libor Teichmann - MAFAHranice - Kolemjdoucí nevěří svým očím. Na oficiálních plakátovacích plochách v Hranicích bijí do očí plakáty s nápisem "Stydíme se za starostu! Připojte se! Stydět se můžete doma, na pracovišti, sami i s partnerem."
Občanskému sdružení Příjemný úder trvalo dlouhé měsíce, než se mu podařilo oficiální cestou dosáhnout vylepení plakátů na městské plochy. V textech navíc muselo sdružení umazat starostovo jméno. Od 12. února vylepené plakáty doplnila Městská kina Hranice, která mají výlepy na starosti, o lístek s textem: "Správce výlepových ploch není zodpovědný za obsah plakátu a vylepené plakáty nemusí vyjadřovat názor správce výlepových ploch."
Původní myšlenka, kterou chtělo sdružení lidem sdělit, tak už poněkud zastarala. "Chtěli jsme vtipnou formou v červnu loňského roku reagovat na ostudu, kterou starosta svým jednáním způsobil v případě Markéty Regecové a posledního nevykoupeného pozemku pod továrnou Philips," uvedl jeden z členů Příjemného úderu Jiří Nebeský, jemuž se přístup města k vylepení plakátů nelíbí a považuje ho za šikanování.
Město se však brání tím, že jen požadovalo doplnit potřebné údaje. "Správce výlepů se musí řídit zákonem a vyhláškami města a teprve ve chvíli, kdy byly všechny náležitosti v pořádku, byly plakáty vylepeny," konstatoval mluvčí radnice Petr Bakovský. Město totiž žádalo sdružení, aby uvedlo konkrétní právnickou osobu nebo jména lidí, kteří za Příjemným úderem stojí. "Kdyby se někdo cítil plakátem dotčen, aby věděl, koho žalovat," zdůvodnil mluvčí.
Příjemný úder však administrativní průtahy kritizuje s tím, že na plakátech byla uvedena internetová adresa, na níž kdokoliv může zjistit jména členů sdružení. "Domníváme se, že požadavek je zcela nezákonný. Představme si, že Městská kina Hranice odmítnou vylepit plakáty na koncert skupiny Elán, protože Elán není právním subjektem. Zaráží to o to víc, že starostu jmenovat nesmíme, ale sami sebe musíme," uvádí sdružení na svých internetových stránkách. Příjemný úder kvůli průběhu celého případu podal na město trestní oznámení. Potíže s vylepením plakátů s kontroverzním nápisem neřešilo sdružení poprvé.
Před třemi lety chtělo vylepit plakáty s nápisem: "Arogance pryč z radnice, nové volby pro Hranice," což přineslo spor o svobodu slova a otřes na radnici. Volební strana Hranice 2000 se rozhodla odejít ze zastupitelstva a totéž učinila i ODS. S rezignací postupně vyslovilo souhlas sedm zastupitelů, ale k vypsání předčasných voleb jich muselo být osm.
Lenka Petrášová

Hranický týden, 22. února 2002, s. 2
Plakáty kritizují hranického starostu
Hranice * "Stydíme se za starostu!" hlásají plakáty vyvěšené od minulého týdne v ulicích Hranic. Jejich autorem je občanská iniciativa Příjemný úder, která tak chce vyjádřit svoji nespokojenost se současným hranickým starostou Rudolfem Novákem.
Starosta Novák způsobil městu mnohonásobnou ostudu, tvrdí jeden z členů Příjemného úderu Jiří Nebeský. Občanská iniciativa PÚ se do sporu se starostou dostala poprvé v roce 1999, kdy kritizovala některá jeho rozhodnutí vyvěšením plakátů s nápisy "Arogance, pryč z radnice!" Další kritika směřovala ke starostovi ve věci sporu Město Hranice versus Regecová, za porušování zákona č. 106/1999 o svobodném přístupu k informacím a za omezování svobody slova. Posledně jmenovaná kauza se týkala snahy Příjemného úderu o vylepení plakátů "Stydíme se za starostu". Ty chtěli členové Příjemného úderu vyvěsit už vloni v červnu. Městská kina Hranice, která spravují výlepové plochy na celém území města, nám však výlep odmítla umožnit, a to na základě intervence ze strany svého zřizovatele Města Hranice, řekl Jiří Nebeský. Stalo se tak až nyní po řadě právních tahanic, kdy Příjemný úder podal na město dokonce trestní oznámení. Tiskový mluvčí města Petr Bakovský komentoval vzniklou situaci slovy: Měli jsme názor, že je potřeba vyhovět právnímu řádu. Všechny kroky jsme navíc konzultovali s právníkem města. Teprve až byly splněny všechny zákonné podmínky, byly plakáty vylepeny. Plakátů si však kolemjdoucí občané příliš neužili. Již o víkendu kdosi většinu z nich zatřel bílou latexovou barvou. Chce to hodně odvahy a odhodlání. To není jen tak, nosit s sebou plechovku barvy a štětec a bílit plakátovací plochy, komentoval tento akt Jiří Nebeský.