novinky na iDNES

reklama

Zde najdete: mfdnes.cz, nazory.idnes.cz, pocasi.idnes.cz, praha.idnes.cz, regiony.idnes.cz, tv.idnes.cz, zpravy.idnes.czZde najdete: basket.idnes.cz, formule.idnes.cz, fotbal.idnes.cz, fotbalek.cz, hokej.idnes.cz, motorsport.idnes.cz, olympiada.idnes.cz, snowboarding.idnes.cz, sport.idnes.cz, superliga.czZde najdete: dane.idnes.cz, ekonomika.idnes.cz, fincentrum.cz, on - line prodej, test.idnes.cz, zakony.idnes.cz, zamestnanci.idnes.czZde najdete: bonusweb.cz, cestování.idnes.cz, comics.cz, dumabyt.idnes.cz, garfield.idnes.cz, kultura.idnes.cz, meliorannis.cz, plnehry.cz, revue.idnes.cz, tv.idnes.cz, tvprogram.idnes.czZde najdete: auto.idnes.cz, automodul.idnes.cz, digimedia.cz, mobil.cz, palmare.cz, technet.czZde najdete: gamestore.cz, jarmark.cz, knihy.idnes.cz, letenky.idnes.cz, telstore.czZde najdete: doprava.idnes.cz, firmy.idnes.cz, fulltext.idnes.cz, iinzert.cz, klikni.cz, levnybenzin.cz, mapy.idnes.cz, pandora.cz, reality.idnes.cz, slovniky.idnes.czweb deníku MF DNES - www.mfdnes.cz
 můjiDNES | mujPAS přihlásit | DUKÁTY  | Klub iDNES | 
Nastavit tuto sekci iDNES jako domovskou stránku prohlížečeTip: svůj oblíbený web rychle naleznete v seznamu stiskem klávesy s prvním písmenem z jeho názvu

reklama


|jste na homepage mfdnes | 
24 hodin na iDNES
HOMEPAGE iDNES
HOMEPAGE MF DNES
ARCHIV NEWTON
TITULNÍ STRANA
Z DOMOVA
NÁZORY
ZE SVĚTA
EKONOMIKA
SPOLEČNOST
SPORT
KULTURA
KULTURA - KNIHY
FÓRUM
AUTO MOTO
TEST
REALITY
MAGAZÍN DNES
KODOVÁNÍ ČEŠTINY
NAPIŠTE NÁM DO MFD
CENÍK INZERCE 2002
ENGLISH PRICELIST 2002
DEUTSCH PREISLISTE 2002
REGIONY:
Praha
Středočeský
Ústecký
Liberecký
Plzeňský
Karlovarský
Jihočeský
Královehradecký
Pardubický
Vysočina
Moravskoslezský
Olomoucký
Jihomoravský
Zlínský
TIRÁŽ DENÍKU MF DNES
dendva dnytýden 
  


Předchozí vydání této rubriky najdete ZDE


30.10.2002 Olomoucký - strana 3
Lidé si rozhodnou, kdo povede radnice jejich měst
Analýza

V pátek a sobotu 1. a 2. listopadu se konají již čtvrté svobodné volby do obecních a městských zastupitelstev od listopadu 1989, kdy skončil komunistický režim.

Střední Morava - Do volebního klání o vedení radnic na střední Moravě se pustily v každém větším městě všechny parlamentní politické strany na vlastní pěst. Nikde nevznikla jejich koalice. Konkurencí zavedeným stranám jsou významná místní sdružení, které většinou zaštítily neparlamentní politické strany. Co lze očekávat od letošních komunálních voleb? Posílení parlamentních stran a zúžení politického spektra, nebo si vybojují své zastoupení alternativní politická uskupení? Jejich pozice je ztížená, neboť musejí překonat pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do místního zastupitelstva. Tato podmínka je zavedena u obecních voleb poprvé. A budou komunální volby především soubojem ČSSD a ODS, tedy levice a pravice, nebo větší prostor získají i další demokratické strany, které budou mezi velkými rivaly při sestavování radničních koalic pověstným jazýčkem na vahách? Je přitom nepochybné, že zastoupení si vybojují i komunisté, kteří tak ztíží vytváření pevné většiny demokratických stran. Ty budou opět nuceny vytvářet velké koalice, aby získaly majoritu pro sestavení městských rad. Volby a zejména následná vyjednávání budou i o tom, jaké místo si vybojuje opozice. Zda to bude uznávaná „Opozice Jejího Veličenstva“, která zásadně a pravidelně komentuje rozhodnutí „těch u vesla“, nebo jen nahodilí kritici, jenž se nepodílejí na vládnutí, mají omezený přístup k potřebným informacím a získali nálepku křiklounů.

Radniční koalice nyní

Města v kraji lze rozdělit podle typů koalic do čtyř skupin.

a) pravolevé: na vládě se podílely společně ODS a ČSSD s dalšími stranami – Prostějov, Přerov, Šumperk, Litovel

b) pravolevé i s komunisty: Zábřeh, Uničov, Šternberk

c) vnitřní opozice: Olomouc, Mohelnice, Kojetín

d) vnější opozice: Hranice, Jeseník, Lipník nad Bečvou

Těmto skupinám měst se vymyká Kojetín, kde je starostou člen ČSNS a v opozici ODS i ČSSD. Politicky nejzajímavější skupinou měst je posledně jmenovaná, neboť jak v Hranicích, tak v Jeseníku se pravicová opozice pokusila vyvolat předčasné volby tím, že třetina zastupitelů se vzdá mandátu. Kvůli osobním postojům jednotlivců, kteří „zůstali“, se to však ODS a unionistům v Hranicích a ODS, unionistům a Volbě pro město v Jeseníku nepovedlo. Zato v Lipníku došlo k postupné změně. Starostu z ODS vystřídal po roce a půl zástupce ve volbách vítězné strany z Unie svobody a vyměnila se i městská rada jinými lidmi ze stejných stran.

Kde je místo opozice? (Olomouc, Mohelnice)

Zatímco v Olomouci se ODS do koalice nedostala, příliš významnou roli opozice vůči radnici nesehrála. Nejprve vyjednávala s ČSSD o změně, poté získala zastoupení v představenstvech a dozorčích radách (stejně jako opoziční komunisté) a její lidé se uvelebili na kraji (exprimátor Kosatík). Z klubu i ze strany nakonec vystoupili čtyři zastupitelé, kteří si našli platformu v hnutí Nezávislí. ODS v průběhu období tvrdila, že je těžké dělat dobře opozici, která není placená. Krystalickým příkladem opozice vůči vedení města je Mohelnice. Proti pravici vedené Ladislavem Kavříkem (ODS) stojí ČSSD v čele s Janou Hamplovou, k níž se přidali i lidovci a nezávislí. Kavřík prosazuje zachování kontinuity jeho dvanáctiletého působení, opozice naopak volá po změně. Osobní rivalita podpořená (možná shodou okolností) příslušností k opačným stranám stranického spektra se dostala do roviny formulování alternativní nabídky. Když řekne jedna strana A, druhé ihned reaguje B.

Opoziční pravice (Hranice, Jeseník)

Podobná je situace, i když v obráceném gardu, v Hranicích, kde proti levici vedenému městu stojí nabroušená pravicová opozice převážně mimo zastupitelstvo. Jde o unionisty (Hranice 2000), které vede bývalý starosta a nynější krajský radní Vladimír Juračka, ODS a nově i Příjemné Hranice (PH), které se transformovaly do volební strany z občanské iniciativy Příjemný úder. Volební boj v Hranicích bude o koalici a opozici i o levici a pravici, neboť následnou spolupráci s nynějším starostou Rudolfem Novákem (ČSSD) lze stěží předpokládat. Oba póly jsou příliš daleko. V Hranicích jsou karty rozdány velmi jasně a kandidují zde i stejná sdružení jako před čtyřmi lety s novým PH faktorem. Pravice je v opozici i v Jeseníku, zde ovšem strany poněkud otupily ostří a nyní tvrdí, že se již určitě dohodnou. Z politiky odešel bývalý starosta Petr Košacký (ODA, později Volba pro město), jenž získal naposledy 3 mandáty. „Situace je vyrovnaná a letošní volby rozhodne to, ke komu se přidají voliči jeho strany,“ řekl jesenický lídr US-DEU Jiří Pelc. V Jeseníku však kandiduje (na rozdíl od sedmi hranických) celkem jedenáct stran, což sice volební nabídku zpestřuje, ale politické spektrum znejasňuje. Ve městě můžou uspět i dvě kandidátky nezávislých a zelení.

Spektrum v Přerově se zúžilo – očekávání změny

Velkou nabídku daly voličům i strany v Přerově, i když i zde se spektrum stran zúžilo. Oproti 16 stranám z let 1994 a 1998 jich nyní kandiduje jen devět. Je mezi nimi i Přerovská koalice (SOS, ČSSD, MaDS), kterou vede Miloš Navrátil, a je v ní i exstarosta Petr Dutko a koalice Strany zelených a Unie občanů Přerova. Zatímco šance na zvolení první z nich předpokládá minulý úspěch Přerovského kruhu, zelení budou bojovat o pět procent s unionisty a nezávislými. Radnici dosud vedly ODS a ČSSD, které si rozdělily místa placených hlav města a většinu jim zaručovali lidovci a ODA. V Přerově každopádně dojde ke změně. Za ODS již nekandidují místostarostové Procházka a Pavelka, které vystřídala „nová krev“. ODS se však potácela vnitřními spory a ty neutichly ani před volbami, kdy proti sobě obě znesvářená křídla píší inzertní články v Novém Přerovsku. Sociální demokracie dostala těžkou ránu po volbách do Senátu, kdy její starosta Jindřich Valouch propadl v senátních volbách a porazil jej i lidovecký radní Otakar Šiška (i když ne v samotném městě). Lidovci nabízejí v čele své kandidátky tajemníka radnice Jiřího Bakalíka. Vytváření koalice v Přerově bude těžké. I když ODS a ČSSD svorně tvrdí, že spolupráce v radě byla dobrá, objevují se i odstředivé tóny. Například kandidát ODS Martin Kučera řekl ve Volebním Studiu Dnes, že ve vedení radnice musí vzniknout dynamičtější tým. Jinými slovy to znamená, že obě strany sice mohou i nadále spolupracovat, ale s novými lidmi, a ODS ten krok udělala. Otázkou je, jak nyní zareagují po senátním klání ochromení socialisté. „Chce to, aby začalo něco nového, nový směr, nové myšlenky a noví lidé,“ prorokuje ve volebním Studiu Dnes kandidát Miloš Navrátil z Přerovské koalice. Pro Přerov se nabízejí dva scénáře: hlavní jednání společně povede opoziční Přerovská koalice s lidovci a dalšími menšími stranami a rozhodnou se pro jednu z velkých stran, nebo bude hlavním motorem změn „oficiální“ ODS. K tomu je ovšem podotknout, že v Přerově jsou velmi silní komunisté a ČSSD bude zuby nehty bránit své pozice.

Kontinuita v Prostějově?

Hlavní volební linka se v Prostějově povede mezi ODS a ČSSD, které spolupracovaly v radniční koalici. Pokud vyhraje ODS, pravděpodobně nic nezabrání tomu, aby starostou města zůstal Jan Tesař. Jeho strana si pak může vybrat pokračování koexistence s levicí, rozšíření koalice o dosud opoziční unionisty (kandiduje za ně dosavadní radní Václav Kolář), případně i lidovce, nebo si zvolí pravou cestu s KDU a US okořeněnou místním sdružením Prostějov 21, které se zřejmě do zastupitelstva dostane, neboť tam bylo v uplynulých letech silně zastoupeno. Pokud ovšem ve volbách zvítězí Boženou Sekaninovou vedená sociální demokracie, pravděpodobně jí neunikne starostenské křeslo a pokračování vlády s ODS doplněné o některou další stranu. „Mým úkolem je dovést stranu k vítězství. Brala bych jako prohru, kdybych to nedokázala,“ řekla politička ve volebním Studiu Dnes. Z toho lze usoudit, že ČSSD hraje více vabank. Naproti tomu starosta Tesař je mistr hledání shody a dokázal by vyjednat i koalici s pravicí. Přitom i ve volbách před čtyřmi lety vyhrála ČSSD a starostou se stal právě Tesař. Obecně lze konstatovat, že každá změna politiků v čele města je po jistém čase dobrá. A patrně i v Prostějově dojde ke změně, i když dílčí. Ve srovnání se všemi dalšími městy ji však lze očekávat nejméně.

Alternativní Šumperk

Ze všech srovnávaných měst je už nyní jisté, že ke změně ve vedení radnice dojde v Šumperku. Starosta Petr Krill (ODS) a místostarosta Ivo Vykydal (KDU-ČSL) jsou totiž od června poslanci sněmovny a další větší komunální angažmá než v zastupitelstvu nepřipouštějí. Horkým kandidátem na starostu je nynější místostarosta Zdeněk Brož, který kandiduje za hnutí Nezávislí (coby politik První šumperské nezávislé měl ve dvou posledních volbách nejvíce preferencí ze všech). Brožovi navíc dobře sekunduje bývalý mluvčí okresního úřadu Jan Havlíček. Jak výrazně se však nezávislí politici prosadí vůči parlamentním stranám, je těžké odhadnout. V Šumperku přitom mají nezávislé kandidátky tradičně silné postavení, ale s parlamentními je třeba počítat. Zdá se však, že v Šumperku bude více než kde jinde záviset na osobnostním vyjednávání než čistě stranickém. Společnou většinu podle zkušeností z předešlých voleb nezíská zcela určitě ODS a ČSSD a ve městě tak vznikne širší koalice. Strany si v ní rozdělí místa rovnoměrně jako dosud. Bylo by překvapením, kdyby v tomto městě vznikla užší koalice s výraznější opozicí. I v Šumperku došlo k „pročištění“ politické scény. Zatímco před čtyřmi lety kandidovalo celkem 16 stran, nyní je jich jen jedenáct.

Olomouc potřebuje změnu, ale jakou?

Politické scéna v krajském městě připomíná již úroveň krajskou i parlamentní. Čtyři roky zde totiž vládla koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody, k níž se přidružilo sdružení Olomouc 21 (Strana pro otevřenou společnost, Strana zelených). V opozici byla ODS a komunisté. Městská vláda byla reakcí na dřívější širokou koalici, v níž ovšem dominovaly ODS a ODA, i když zde byli zastoupeni lidovci a sociální demokraté. (Z koalice v průběhu vystoupila Zelená kandidátka.) V reakci na levostředovou koalici a zejména díky občanské Iniciativě proti Paláci Morava začaly vyjednávat nejrůznější malé strany a sdružení o společném volebním postupu. Nedohodly se, a tak proti parlamentním stranám stojí sdružení Strany zelených a Šance pro Olomouc (Zelení/Šance), kde se sešli ekologisté s bývalými členy US-DEU a dřívějšími ex-členy ODA a ODS (Šance), dále je to Olomouc 21, jíž zaštítila Strana pro otevřenou společnost (ovšem bez zelených) a také strana NadHOS (Naděje a Hnutí občanské sebeobrany). K hnutí Nezávislí (NEZ) se přimkli nejnovější odpadlíci z ODS. Sami lídři nyní přiznávají, že samostatné kandidátky jsou chybou, ale strany se nedokázaly mezi sebou dohodnout. V těchto volbách se nepotkaly. Zatímco ČSSD hodlá pokračovat ve svém dosavadním radničním kurzu a kandidátku vedou osvědčená jména (někdo vést město musí), ODS nebyla schopna nabídnout alternativu. Nepostavila ani svého „superlídra“ na primátora (Ivan Kosatík chce zůstat vicehejtmanem) a závěr kampaně glosovala billboardy „Naším lídrem je občan“. ODS těsně před volbami přitížil skandál jednoho z pěti obvodních lídrů Martina Novotného, u něhož vyšlo najevo, že neplatíval nájemné. Problém předpolí ke korupci však ODS neshledala jako významný pro odstoupení. Přitom kdyby se ODS zachovala jinak a politik odstoupil, mohlo jí to naopak pomoci. „ODS je velká neznámá. Několik let již staví v komunálních volbách do čela stejné lídry a nejsem přesvědčen o tom, že jí to prospívá. Navíc strana nyní není dobře vnímána ani celorepublikově,“ řekl ČTK politolog Pavel Šaradín. Radniční politici se však nechávají již delší čas slyšet, že by chtěli pokračovat v další spolupráci bez ODS. Čáru přes rozpočet jim však může udělat možný volební neúspěch Unie svobody, které nikdo z politických konkurentů nedává ve volbách velkou šanci. Před volbami se rozpadl unionistický klub, strana nebyla schopná dostát koaliční smlouvě a po rezignaci radní Ireny Kubešové prakticky skončila koalice v před čtyřmi lety dohodnuté podobě. Radní si však nedělali hlavu s plněním svých závazků (dovolbou jedenáctého radního) s poukazem na to, že to těsně před volbami nemá cenu. Při bilancování své práce na dotaz, jak by se v podobné situaci zachovali měsíc po volbách, jen kroutili hlavou.

Primátor a šance malých stran

V čele města nyní stojí Martin Tesařík (ČSSD), jehož zřejmě největším problémem je kauza s podporou objektu svého bratra pro sídlo krajského úřadu. „Podpořit dobrý podnikatelský záměr není hanba,“ říká bezelstně Tesařík, jemuž nejvíce konkuruje viceprimátor Pavel Horák (KDU-ČSL). Kdyby chtěli lidovci prosadit své, nesměly by ODS a ČSSD získat společně většinu (v roce 1998 ji měly) a museli by spojence hledat v ODS (která nemá lídra) a mezi potenciálními zástupci malých stran, které se dostanou do zastupitelstva. ČSSD jim sama prostor nevyklidí. Pokud neuspějí s primátorem, sehrají lidovci důležitou roli při sestavování koalice. Ve volbách patrně nejvíce uspěje ODS a ČSSD, své zastoupení si získají lidovci a komunisté. Pokud nepůjdou velké strany společně (Případně s lidovci), budou muset hledat nové partnery. „Protože prostor není příliš velký, přijde asi – stejně jako po dvou minulých volbách – čas sdružení menších stran a nezávislých kandidátů, v nichž kandidují zelení, bývalí zastupitelé za ODS a ODA, odpadlíci z US či známé olomoucké osobnosti,“ napsal v ČTK Pavel Vysloužil. Pro formování politické scény ve městě by bylo žádoucí, aby i čtyři neparlamentní sdružení získala své zastoupení. Zcela určitě se to kvůli pětiprocentní hranici nepodaří všem (ve volbách 1998 získala Olomouc 21 5,5 procent a Šance 3,7). Ovšem díky volebním obvodům – které malé strany kritizovaly – se paradoxně můžou do zastupitelstva dostat za každou stranu jednotlivci. Pokud by pak v zastupitelstvu vystupovali společně, lecčeho by dosáhli. I kdyby nebyli přímo ve vedení města, opozice by získala oficiální platformu. „Doufáme, že se tam dostaneme. Když to nevyjde, nebudou mít od nás pokoj, protože komunální politika se dělá i mimo zastupitelstvo, a tam o nás rozhodně uslyší,“ pronesla ve volebním Studiu Dnes Eva Čečotková (NadHOS).

Otevřenost a domluva a manévrování

Jedno společné téma mají všechny strany – otevřenost radnic. Toto téma, které se pomalu již stává zaklínadlem, vytáhnou strany vždy před volbami, aby na něj politici v úmoru práce na radnicích později zapomněli. Uvidíme, jak to bude tentokrát. Pro komunální politiku je důležitý ještě jeden rys. Žádná strana nemá šanci vyhrát absolutně. „K získání nutné většiny je vždy potřeba souhlasu dalších,“ zdůrazňuje šumperský radní Miroslav Mitrofan (ČSSD) a dodává, že v komunální politice ustupuje stranickost do pozadí. „Lidé se spíš dívají na to, jak kdo koho zná. Lidé většinou nekroužkují stranu jako takovou, ale vybírají si jména, kterým důvěřují.“ Shrnuto a podtrženo: Hlavní slovo bude mít ODS a ČSSD, které vytvoří buďto společné koalice doplněné některou z dalších malých stran, které se dostanou přes pětiprocentní hranici, nebo si každý z těchto subjektů vytvoří koalici navzdory svému ideovému protipólu. Velký tlak bude na preferování vládního spojenectví ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Sbližování socialistů a lidovců se bude utužovat, zato unionistům kvůli jejich nynějším vládním kotrmelcům hrozí krize důvěry pravicových voličů. Naproti tomu koaliční vyjednávání pravicových stran a nezávislých sdružení a skutečný počet vyjednaných čistě pravicových koalic (nebo spíš koalic bez ČSSD) bude signálem pro možné sbližování či sjednocování pravice do budoucna. Nepochybně budou komunální volby i laboratoří pro různá místní sdružení, která se budou poznávat napříč městy ve vidině budoucího spojenectví pro krajské volby. Demokratickým politikům budou ve volebním výsledku ostře šlapat na paty komunisté, kteří sice nezískají přímý vliv v městských radách, ale dostanou „odstupné“ v podobě šéfů výborů, komisí a v orgánech městských firem a za to budou pomáhat v zastupitelstvech prohlasovávat to, na čem se koaliční strany vzájemně nedohodnou.
O volbách dnes také na straně D6

Komunální volby 2002 ve městech Olomouckého kraje

město stran ODS, ČSSD US-DEU další strany profil města v MF DNES
KDU, KSČM

OLOMOUC 12 ano ano Zelení/Šance, Olomouc 21, NEZ, Národní sjednocení,
NadHOS, Strana venkova, Blok pro občany 7. 10. město,
8., 9., 11. a 12. 10.

PŘEROV 9 ano ano Přerovská koalice, SZ-UOP, NEZ, Koruna česká 3., 4. a 5. 10.

PROSTĚJOV 10 ano ano Prostějov 21, ČSNS, SŽJ, SV-SOS, Zelení a nezávislí 30. 9., 1. a 2. 10.

ŠUMPERK 11 ano ano NEZ, Sdružení nezávislých, ČSNS, Šumperk 21, Za prosperitu Šumperka, SŽJ 14., 15. a 16. 10.

JESENÍK 11 ano ano MDS, Naděje, NEZ, Jeseník pro všechny, SZ, SNK 17., 18. a 19. 10.

HRANICE 7 ano ano* * Hranice 2000, Příjemné Hranice, NEZ 24. a 25. 10.

LIPNÍK n. B. 5 ano ano* * Unie pro Lipník 29. 10.

LITOVEL 7 ano ano SNK, SNK - Naše zdraví 23. 10.

ŠTERNBERK 8 ano ano ČSNS, SNK, Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí 18. 10.

UNIČOV 6 ano ano Nezávislí pro Uničov 25. 10.

MOHELNICE 8 ano ano MDS, NEZ, SNK 21., 22. a 23. 10.

ZÁBŘEH 7 ano ne Sdružení nezávislých, Volba pro město, Strana zelených 30. 10.

KONICE 9 ano ne NEZ, Zdravé město, SNK Petrova Cechu, Šance pro město 15. 10.

KOJETÍN 5 ano ne Kojetín 2002 22. 10.

JAVORNÍK 4 ano ne - 26. 10.


Autor: TOMÁŠ ŠULÁK


      Aktuální vydání      

Rubrika Olomoucký 30. ŘÍJNA 2002
Střední Morava strana 1 - Děti ve školce mají po větru prázdniny
Střední Morava strana 1 - Některé vesnice byly bez proudu
Střední Morava strana 1 - Město Libavá: Chlapec našel munici
Střední Morava strana 1 - Šumperk: Bude nový ředitel Charity
Střední Morava strana 1 - Jeseník: ZUŠ se může rozšířit
Střední Morava strana 1 - Politici z radnic většinou svá pochybení nepřiznali
Střední Morava strana 1 - Banda kradla ze staveb kotle, teď jde před soud
Střední Morava strana 1 - Strany doporučují, komu dát hlas
Střední Morava strana 1 - Vichr pokosil tisíce stromů v lesích

Střední Morava strana 2 - Městu, které leží na trati, ujel vlak, shodují se lidé
Střední Morava strana 2 - Duha pořádá diskusní večer o supermarketech
Střední Morava strana 2 - Radnice hodnotila účast na zasedáních
Střední Morava strana 2 - Policisté z regionu se chystají na summit NATO
Střední Morava strana 2 - Komunální volby 2002 v Zábřehu - kandidáti

Střední Morava strana 3 - Lidé si rozhodnou, kdo povede radnice jejich měst

Střední Morava strana 4 - Čtenáři hrají o vstupenky
Střední Morava strana 4 - V Primavesi vystavuje Malina
Střední Morava strana 4 - Josef Nešvera: skladatel, který proslavil Olomouc
Střední Morava strana 4 - Burian si pozve historičku Hrabovou
Střední Morava strana 4 - Folkrockeři z Fleretu dnes hrají v U-klubu
Střední Morava strana 4 - JOSEF NEŠVERA
Střední Morava strana 4 - Štefka slaví v Patře
Střední Morava strana 4 - Beseda o historii řádu

Střední Morava strana 5 - Zloděj vykradl prodejnu na náměstí
Střední Morava strana 5 - Nalezl utonulou matku
Střední Morava strana 5 - Zmizelá žena se vrátila
Střední Morava strana 5 - Opilec zneužíval nezletilou dívku
Střední Morava strana 5 - Manželka nalezla mrtvého muže
Střední Morava strana 5 - Muž zbil souseda
Střední Morava strana 5 - Zloděj kradl s jeřábem

Střední Morava strana 6 - V pěti obcích kandidují samostatně jen ženy
Střední Morava strana 6 - Zápisník z předvolební kampaně v Olomouci
Střední Morava strana 6 - Vítěze voleb znají už desítky vesnic
Střední Morava strana 6 - Výzva obcí mikroregionu proti násilí

Střední Morava strana 7 - Kulturní servis

Zajímavosti - Lidé - Události - Kronika strana 8 - Želvy na Arionově kašně se dnes dočkají křtu
Zajímavosti - Lidé - Události - Kronika strana 8 - Z bývalé sobotínské radnice jsou byty

Sport - Střední Morava strana 9 - Kam za sportem ve vašem okolí
Sport - Střední Morava strana 9 - Fotbalové soutěže v Olomouckém kraji
Sport - Střední Morava strana 9 - Přerovské košíkářky na výhru stále čekají
Sport - Střední Morava strana 9 - Volejbalistky v extralize porazily Střešovice a v poháru tým Slavie
Sport - Střední Morava strana 9 - Prostějovští se štěstím uhájili neporazitelnost
Sport - Střední Morava strana 9 - Bídná střelba zhatila překvapení
Sport - Střední Morava strana 9 - Prvoligový kanonýr Černý se v extralize opět neuchytil

reklama


reklama

 

© Copyright MAFRA a.s. 1998 - 2002 a dodavatelé obsahu (ČTK, Reuters) - info zde
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů  - info zde
Informace o nás: info.idnes.cz. Redakci pište na adresu: iDNES@iDNES.cz technické dotazy posílejte na WEBMASTER@iDNES.CZ.
INZERUJTE NA iDNES.CZ - PODMÍNKY ZDE