AROGANCE JAKO NÁHODA NEBO JAKO PRŮVODNÍ JEV?
V suvislosti se starostou Rudolfem Novákem se mluví o aroganci čím dál častěji. Je to všechno jenom shoda náhod, nebo se opravdu R. Novák chová tak, jak se na starostu nesluší? Čtenářům HT jsme připravili úryvky z textů, které informují o starostově chování vůči občanům i o jeho reakcích na kritiku.
Příjemný úder na svých internetových stránkách (http: //hranice.tripod.com/puder) shrnuje výčet dalších sporných postupů radnice, stejně tak jako je pojmenovala i Mladá fronta Dnes 239/00.

PRODEJ POZEMKŮ PRO PHILIPS
(MFD 239/00): Žena, která si postavila hlavu, se původně dohodnout chtěla. Jenže cena za pozemek nabídnutá městem se jí zdála malá a proto požádala o víc. V pořádku, kdo by to neudělal? Radnice celkem pochopitelně odmítla, protože jinak by musela čelit lavině stejných žádostí od ostatních majitelů pozemků. Co se však dělo dál, v pořádku není. "Kdyby starosta nebyl arogantní a nedával tak najevo, že já jsem jen obyčejná kadeřnice, zatímco za ním stojí stát a vláda, už jsem se s městem dávno dohodla, " říká Markéta Regecová, která nabídla svůj pozemek raději jiné firmě a hranická radnice na ni za to podala trestní oznámení. "To, co jsem si musela prožít ze strany města za poslední tři měsíce, jaké výhrůžky, to bych nikomu nepřála," dodává žena, na jejíž adresu hranický starosta Rudolf Novák (ČSSD), který mimo jiné kandiduje i do krajského zastupitelstva, v publicistickém pořadu České televize Fakta mimo jiné nepravdivě uvedl: "Podívejte, ta Markéta, já ji znám, ta smrdí korunou, ty prachy, který dostala, ty už utratila". Novák se sice v místním tisku hájí, že větu řekl mimo kameru a neměla být zveřejněna. Patří však podobné věty či zprávy o milenci Markéty Regecové, o němž starosta informoval novináře na tiskové konferenci minulý čtvrtek, na půdu radnice a volenému zastupiteli do úst?

(HT 41/00): M. Regecová: "Smutné je, že pro město jsem se stala partnerem, až když se situace takto vyhrotila. Do té doby jsem byla nikdo, nějaká kadeřnice, které stačí pohrozit dlouhými prsty a známostí se Zemanem, a ona rychle podepíše. A k těm věcem, co o mě starosta v pořadu Fakta říkal, mohu dodat jediné: je mi špatně z toho, co se ze mě snažil udělat, ale nepřekvapilo mě to, jednala jsem s ním tři měsíce a věděla jsem, co můžu čekat. Starosta města by ale měl být člověk, který ve svém postavení nemusí mít zapotřebí se vyjadřovat k někomu a ponižovat obyčejného občana."

(HT 41/00), R. N.: "Už při natáčení jsem měl pocit, že cílem je udělat ze mě arogantního člověka, který trápí mladou ženu z Drahotuš, anebo posunout problém do jiné roviny, než právní a faktické."

Pozn: Jakých urážek by se asi paní Regecová v televizi dočkala, kdyby starosta tento "pocit" neměl a byl tedy sdílný jako jindy?

(MFD 238/00): Starosta Rudolf Novák na každou kritiku reaguje odmítavě s tím, že zrovna tato událost není podstatná. "Kritika může být vždy přijata, ale musí respektovat zákony tohoto státu, " řekl letos v rozhovoru pro Český rozhlas Olomouc, kde komentoval hranické kauzy. Proč však město podává na lidi, kteří se nechovají tak, jak radnice očekává a potřebuje, trestní oznámení?

STAROSTA ŘÍKÁ: KRITIKA MUSÍ RESPEKTOVAT ZÁKONY STÁTU
(HT 38/99) J. Christel v otevřeném dopise R. Novákovi: Předvolal jste mou nadřízenou. Nikoliv však proto, abyste řešili problémy Městského muzea, ale proto, abyste jí vyčinil za mnou napsaný článek.

Reakce R. Nováka (MSD 245/99): "Výpověď zaměstnance s jeho názory, publikovanými v Hranickém týdnu, nijak nesouvisela. Jeho místo se zrušilo z důvodu minimalizace mzdových nákladů. Osobně se domnívám, že celá akce je cílenou kampaní proti novému vedení radnice. Myslím si, že za vším stojí Unie svobody, která se nesmířila se svou pozicí po volbách."

NEPŘÍJEMNĚ PŘÍJEMNÝ ÚDER
Občanská iniciativa se pokusila vyvěsit plakáty proti aroganci radnice. (MFD 240/99): Lidé ze spolku Příjemný úder se domnívají, že starosta Rudolf Novák (ČSSD) porušil svobodu slova zaručenou ústavou a zneužil pravomoci veřejného činitele, když zakázal na výlepových plochách vyvěsit plakáty kritizující radnici. Jelikož na plakáty má v Hranicích monopol organizace zřizovaná městem, je to podezření, které potvrdí nebo rozptýlí až policie. Členové Příjemného úderu totiž ihned podali trestní oznámení.

(HT 5/00): R. N. (úryvek z výslechu): "Při následném jednání s panem Nebeským a spol. jsem jim sdělil, že pokud budou postupovat legálním způsobem, není žádný důvod bránit ve vyjadřování jejich názoru." - Toto tvrzení není pravdivé, tato slova R. Novák pronesl až o několik dní později na zasedání Městského zastupitelstva, když k tomu byl doslova donucen otázkami zastupitelů.

(MFD 144/00) R. N.: Tato parta mladých lidí byla svým způsobem použita pro politický boj, který nastolila Unie svobody v čele s bývalým starostou.

NEÚČAST NA SCHŮZÍCH MĚSTSKÉHO ZASTUPITELSTVA
Problém: neúčast vedoucích příspěvkových organizací na schůzích zastupitelstva. (HT 11/00):
(HT 11/00): Zrekapitulujme si to: Ředitel knihovny se ohradí, že pokud po něm zastupitelé žádají, aby se povinně zúčastňoval všech zasedání, musí k tomu dojít úřední cestou (usnesením MR). Hranický starosta je jen jednou sedminou Městské rady a nemůže nic ukládat bez řádného usnesení rady. Na dopis starosty odpověděl ředitel knihovny rovněž dopisem, ve kterém povinnou účast na zasedání MZ odmítl.

Pozn.: Ředitel MK byl zanedlouho odvolán.

(MFD 144/00): R. Novák: "Byl jsem se podívat v knihovně a chyběl tam městský zpravodaj, který vydáváme."

STAROSTA MĚSTA A OBČANÉ MĚSTA
(HT 47/99): Je přísný a příkrý. Ano, Rudolf Novák byl a je přísný k sobě i k ostatním. Je to výkonný, nezkorumpovaný člověk s širokým pracovním záběrem a zkušeností života. Právě pro tuto kombinaci náročnosti a lidského přístupu se k němu rádi hlásí jeho žáci, kolegové a přátelé. Rudolf Novák nesnáší plané tlachání a neochotu pracovat.

(HT 31/99) R. N.: "Jsem ochoten kdykoliv kteréhokoliv občana přijmout v jakékoliv záležitosti." (schůze MZ X/99)

(HT 40/99): Příjemný úder: "Poté, co jsme byli informováni o tom, že vedení města odmítlo povolit vylepení plakátů, jsme se telefonicky obrátili na pana starostu, který s námi odmítl komunikovat."

(HT 39/99): JJKN: Když jsem dělal rozhovor se starostou R. Novákem, nejčastěji z jeho úst zaznívala věta: "Teď vám to řeknu, ale jestli to napíšete, tak to popřu". Zdá se vám to normální?

(HT 41/00): R. N.: "Jednání pražské redaktorky považuji za nesolidní, protože jsou věci, které jsem ochoten říct na kameru, a něco mimo ni, aby si redaktor mohl sám udělat názor. A to bylo zneužito. Spojuji proto celou záležitost s blížícími se volbami a myslím, že bude využita v předvolebním boji."

JAK SI TO STAROSTA VŠECHNO VYSVĚTLUJE
(HT 41/00) R. N.: "Můj jediný dojem ze všeho je, že v naší republice opět platí, že úspěch se trestá, že za každý dobrý skutek následuje "spravedlivý" trest."

OTÁZKA PŘÍJEMNÉHO ÚDERU
Je pravděpodobnější, že R. N. je dobrý starosta a ze závisti se proti němu tolik lidí spiklo, nebo že důvody k tolika stížnostem na jeho jednání jsou oprávněné?
Přesně před rokem vyzvala ODS své tři zastupitele, aby odešli a umožnili tak vypsání mimořádných voleb. Dosud na svých místech sedí.
Připravil Příjemný úder
HT = Hranický týden, MFD = Mladá fronta Dnes, MSD = Moravskoslezský den. Všechny texty jsou v úplném znění přístupné na http://hranice.tripod.com/puder.
(Pozn. redakce: Dodaný text byl redakčně krácen)
Původní znění textu je přístupné na http: //hranice.tripod.com/puder

Hranický týden 6, 2000, 20. října, s. 4


Poznámka: dodaný článek byl navíc uveřejněn se slovy "placený text", přičemž díky iniciativě Hranického týdne je tím, kdo uveřejnění článku financuje, volební strana Hranice 2000. Z článku se tak bez přičinění Příjemného úderu stala defakto politická inzerce. Jsme z toho nešťastní. Hranice 2000 jsou sice stranou, která se jako jediná chová v probíraných kauzách slušně, ale Příjemný úder je občanská iniciativa a ne politická strana... (Falešné) spojování Příjemného úderu s politickou stranou spíše naši snahu diskredituje než jí pomáhá... Tah Hranického týdne je vyvolán snahou o nestrannost. Rudolf Novák by si prý mohl stěžovat majiteli listu, že redakce (pokud by text byl uveřejněn jako článek) vede proti jeho osobě kampaň... nebo co... Celá situace je celkem trapná. / Jiří J. K. Nebeský