Lidové noviny, 4. října. 2000:

Žurnalista je odporná hyena a blbec, soudí premiér

PRAHA - I kdyby plány komunikační strategie vůči médiím byly sebelépe propracované, premiér Miloš Zeman nastavil směr dialogu s novináři naprosto jasně. Zde je přehled jeho "nejchytřejších" výroků: "Trápí mě ten póvl a ten hnůj, kterým část české žurnalistiky prochází. Dokazuje to, že novináři jsou blbí. Zjistil jsem, že počet pitomců na čtvereční metr je největší v české žurnalistice. Je ještě vyšší než mezi politiky, a to je co říci," uznal skromně Zeman. "Dospěl jsem k názoru, že novináři jsou hyeny a že je zapotřebí je zničit ohněm a mečem," prohlásil premiér necelý týden poté, co vyslovil přání, aby mezi novináři a politiky existovaly korektnější vztahy. "Já nejsem schopen kvantifikovat, jestli většina novinářů jsou pitomci. Myslím, že někteří jsou, a jiní jsou moudří a chytří lidé, jako v jakékoliv lidské profesi. Ale někdy přemýšlím, jestli média tu virtuální realitu, to znamená ta zrcadla na Petříně, která zkreslují, dělají z hlouposti, nebo z úmyslu... Myslím si prostě, že někteří to dělají ze zájmu, včetně finančního, jiní to dělají z hlouposti nebo svatého nadšení," naznačil údajnou korupci žurnalistů. "Novináři jsou stejní občané jako kdokoliv jiný, čili i na novináře lze podat trestní oznámení. Novináři nejsou žádná výsadní kasta," zamyslel se Zeman nad problematikou ochrany zdroje informací. "Je to slunný den pro nás všechny, kdo umíme pracovat. Vím, že právě ti, kteří pracují, se často brodí bahnem žvanilů - lidí, kteří kritizují práci druhých, aby tím zakryli, že neumějí pracovat sami," neodpustil si premiér na adresu novinářů v okamžiku, kdy pokládal základní kámen továrny Philips v Hranici na Přerovsku.
(toh, ona)


Lidové noviny, 6. října. 2000:

Majitelka pozemku blokuje investici Philipsu v Hranicích
Obří továrna je ohrožena
Dva miliony korun nabízí starosta Hranic za sporný pozemek. Marně. Majitelka pozemku zatím nechce o prodeji ani slyšet.

HRANICE - Nečekané starosti mají nyní na krku radní z Hranic na Přerovsku. Kvůli neoblomné majitelce pozemku totiž hrozí, že zkrachuje stavba obří továrny na výrobu televizních obrazovek nizozemského koncernu Philips. Výstavba továrny je zatím největší investicí na "zelené louce" v České republice. Starosta Hranic Rudolf Novák tvrdí, že majitelka pozemku vedoucíh
o napříč průmyslovou zónou ho zatím odmítá městu prodat, a to přesto, že s hranickou radnicí podepsala předběžnou smlouvu. Její advokát navíc podal odvolání proti vydání stavebního povolení na budování továrny. "Za pozemek jsme jeho majitelce nabídli dva miliony korun, ta však naši nabídku zatím nepřijala a její právní zástupce podal odvolání proti vydání stavebního povolení. Pokud nebude kupní smlouva uzavřena a pokud majitelka s odvoláním uspěje, může to znamenat zastavení již zahájené stavby továrny a přehodnocení celého podnikatelského záměru koncernu Philips," varoval včera Novák.

Nerozumím tomu, běduje starosta

Dodal, že počínání majitelky pozemku nerozumí, a nevyloučil, že za ním může být snaha zhatit výstavbu továrny Philips. "Nabídli jsme jí víc
e než ostatním majitelům pozemků a myslím si, že již nejde jen o peníze. Věřím však, že odvolání proti stavebnímu povolení bude posouzeno jako neoprávněné, protože majitelka pozemku nám v předběžné smlouvě dala k pozemku dispoziční právo," uvedl Novák. Majitelka sporného pozemku Markéta Regecová však tvrdí, že předběžná smlouva byla nedokonalá a že o dvoumilionové nabídce města vůbec neví. "O prodeji pozemku nyní jedná s městem můj právník. Že je stavba továrny ohrožena, si uvědomuji více než starosta. Vzhledem k tomu, jak se mnou bylo kvůli prodeji pozemku po čtyři měsíce zacházeno, by však měl být starosta při jednání vstřícnější. I finančně," řekla včera doslova Regecová. Nákup 50 hektarů pozemků v průmyslové zóně a jejich zhodnocení na stavební pozemky přišlo město Hranice a stát podle Nováka na 114 milionů korun. "Pokud bude stavba továrny skutečně zastavena, bude ohrožena dobrá pověst nejen města, ale i České republiky," prohlásil hranický starosta.

Druhá největší továrna na světě

Stavba elektrotech
nického podniku, který po dokončení zaměstná až 3250 lidí, byla zahájena v polovině září. Philips bude v první fázi stavby investovat v Hranicích 200 milionů eur (asi sedm miliard korun) a vytvoří 1000 pracovních míst při roční produkci 2,5 milionu televizních obrazovek. V dalších dvou až třech etapách dosáhne investice Philipsu předpokládaných 604 milionů eur (zhruba 21,4 miliardy korun) a lze počítat s vytvořením více než 6000 přímých a nepřímých míst. V Hranicích by poté měla stát druhá největší továrna na světě na výrobu barevných televizních obrazovek s roční produkcí přes osm milionů obrazovek při 95procentním exportu.
(čtk, ed )


Lidové noviny, 11. října 2000

Pozemek pro Philips v Hranicích stále není připraven

Sami radní si musí vyřešit problém s odbojnou majitelkou parcely. Vzkazují to zástupci koncernu Philips.

PRAHA - Radnice v Hranicích na Přerovsku se stále nedohodla s majitelkou pozemku, na kterém již vyrůstá nová továrna koncernu Philips na výrobu barevných obrazovek, na jeho prodeji. Sta
rosta Hranic Rudolf Novák již dříve varoval, že neústupnost majitelky pozemku, jejíž advokát navíc podal odvolání proti vydání stavebního povolení na budování továrny, může tuto největší zahraniční investici na "zelené louce" v republice vážně ohrozit. "Naše nabídka (dva miliony korun) za prodej pozemku stále trvá, k dohodě jsme však zatím nedospěli," uvedl Novák. Pokud nebude kupní smlouva uzavřena a jestliže majitelka s odvoláním uspěje, může to podle Nováka znamenat zastavení již zahájené stavby továrny a přehodnocení celého podnikatelského záměru koncernu Philips. Majitelka pozemku Markéta Regecová uvedla, že předběžná smlouva, kterou s radnicí sepsala, byla nedokonalá a že o dvoumilionové nabídce města vůbec neví. "O prodeji pozemku nyní jedná s městem můj právník. Že je stavba továrny ohrožena, si uvědomuji více než starosta. Vzhledem k tomu, jak bylo se mnou kvůli prodeji pozemku po čtyři měsíce zacházeno, by však měl být starosta při jednání vstřícnější. I finančně," uvedla.

Vláda vás donutí, varuje
majitelku Špidla

Vicepremiér Vladimír Špidla naznačil, že majitelku pozemku k prodeji vláda donutí. "Tato záležitost je velmi citlivá, ale považuji možnost realizace tohoto projektu Philipsu za zásadní věc veřejného zájmu. Proto musíme využít všech práv
ních prostředků naprosto důsledně a až do nejzazších možností. Ani naše ústava nepovažuje dispozici s majetkem za zcela neomezenou," řekl Špidla. "Řešení problému s nákupem pozemku není záležitostí nizozemského koncernu Philips, ale hranické radnice," uvedl ředitel společnosti Philips ČR Radomír Sabela. Stavba elektrotechnického podniku, který po dokončení zaměstná až 3250 pracovníků, byla zahájena již v polovině září.

(čtk, tzv)