ahoj!!!

Jednání by měla skončit dohodou
(HRANICE - rek) V době uzávěrky tohoto čísla stále ještě probíhala jednání právníků, zastupujících Město Hranice a Markétu Regecovou, směřující k podpisu smlouvy o převodu sporného pozemku pod stavbou továrny Philips. Podle informací, které v úterý dopoledne poskytl našemu listu právník Města Hranice, JUDr. Ondřej Michna, byly právě zpracovávány znalecké posudky, takže jednání by měla následovat vzápětí. Jednání by měla být tento týden ukončena a nepředpokládám, že by měla skončit neúspěchem, řekl JUDr. Michna. (Hranický týden 6, 2000, č. 44, 3. listopadu, s. 1)


O pozemku pro Philips se stále jedná
(HRANICE - nad) Čtvrteční tisková konference starosty Města Hranic přilákala spoustu novinářů a reportérů nažhavených na informace kolem sporného pozemku, na kterém vyrůstá továrna firmy Philips. Podle starosty Dr. ing. Rudolfa Nováka soud vydal v této záležitosti předběžné opatření, deklaroval, že smlouva o smlouvě budoucí je jasná a platná a opřel se o ni. Překvapují mě výroky jiných právníků, JUDr. Kapinuse, který v Hranickém týdnu tvrdil opak, řekl starosta a dodal, že v současné době jednání probíhá mezi právníky obou zainteresovaných stran, mezi advokátem JUDr. Ondřejem Michnou, který zastupuje Město Hranice, a JUDr. Petrem Kšádou, který zastupuje majitelku pozemku Markétu Regecovou. Na další otázky novinářů odpovídal starosta poměrně stereotypně slovy: Bez komentáře. (Hranický týden 6, 2000, č. 45, 10. listopadu, s. 1)

Philips staví, ale spor nekončí
H r a n i c e – (lep) Továrna Philips zřejmě nebude nejdražší černou stavbou v republice. Ministerstva zemědělství a životního prostředí totiž zamítla odvolání majitelky sporného pozemku, který se radnici v Hranicích nepodařilo včas vykoupit, ač se továrna na barevné obrazovky již staví. "Stavba nyní pokračuje legálně, stavební povolení je platné," uvedl Karel Janderka z přerovského okresního úřadu. Boj o strategický pozemek tím však zdaleka nekončí. Markéta Regecová, jíž zhruba jednohektarová plocha patří, podala žalobu ke Krajskému obchodnímu soudu v Ostravě a zároveň vystupňovala své finanční požadavky na odkoupení pozemku. "Právník paní Regecové nám navrhl, abychom pozemek vykoupili za cenu 25 milionů korun, na to však nemůžeme přistoupit," uvedl hranický starosta Rudolf Novák. Regecová však tvrdí, že neví, jakou nabídku právník dal. "Nevím přesně, kolik navrhoval. Jedno vím jistě - už bych chtěla mít všechno za sebou," řekla. Původní nabídka města na vykoupení byla 105 korun za metr čtverečný. Za tuto cenu město vykoupilo většinu z téměř stovky dalších pozemků. Regecová však požadovala o 50 korun více, což jsou necelé dva miliony korun. I tento požadavek však radnice odmítla. (Mf Dnes 11, 2000, 16. listopadu, s. 17)

Kauza Philips stále nekončí
(Hranice - rek) Podle dohody, kterou v březnu uzavřelo Město Hranice s firmou Philips, měly být veškeré záležitosti s pozemky pod továrním komplexem uzavřeny k 1. prosinci letošního roku. Protože však doposud nedošlo k dohodě mezi Městem a majitelkou sporného pozemku, hrozí Hranicím pokuta za nedodržení smlouvy.
Na tiskové konferenci ve čtvrtek minulého týdne se starosta města R. Novák o této záležitosti vyjadřoval vcelku optimisticky, protože se podle něj nejedná ani tak o sankce, jako o pověst České republiky a vymahatelnost práva v našem státě. Pondělní zpravodajství ČT však přineslo informaci, podle které město může být za nedodržení smlouvy pokutováno. Jak následně, v úterý 5. prosince, pro HT sdělil starosta Novák, pokuta za nesplnění smluvních povinností opravdu hrozí, ale odmítl se vyjádřit k její výši. Dále sdělil, že probíhají jednání jak na úrovni Philips - Město, tak na úrovni Město versus paní Regecová. Protože jednání mezi právníky Města a paní Regecové jsou podle slov starosty příliš zdlouhavá, začalo město Hranice zvažovat některé další právní kroky.
Na tiskové konferenci starosta rovněž potvrdil, že požadovaná částka za pozemek je ve výši 25 milionů korun, avšak otázku, co všechno je v této sumě obsaženo, ponechal bez komentáře.
Starosta Novák uvedl, že ceny výkupu za pozemky u nás jsou srovnatelné s evropskými cenami a že požadovaná suma není v intencích evropských zvyklostí. (Hranický týden 6, 2000, č. 49, s. 1)

Nejvyššího bodu bylo dosaženo (HRANICE) Oslava s gulášem, tlačenkou a dechovkou pro stavebníky, budující továrnu Philips, se konala v pátek 1. prosince přímo na staveništi. Při příležitosti dosažení nejvyššího bodu stavby byla vztyčena podle české tradice májka a podle holandské tradice rozvinut prapor s logem Philips.
Stavba díky příznivému počasí postupuje velmi rychle a stavebníci svými výkony zatím daleko předstihují původní plán. (Hranický týden 6, 2000, č. 49, s. 1)

Senátorka Seitlová považuje případ pozemku pod stavbou Philips za naprosto zbytečný
(HRANICE - rek) O dosud neskončený spor mezi Městem Hranice a Markétou Regecovou se zajímá také senátorka Jitka Seitlová. Její senátní kancelář obdržela několik podnětů, na základě nichž se Jitka Seitlová obrátila na Město Hranice se žádostí o informaci o výši ceny, za kterou byly Městem vykupovány pozemky pro Philips.
Jak sdělila senátorka Seitlová na tiskové konferenci, kterou pořádala v pondělí tohoto týdne, výkupy byly od vlastníků realizovány převážně v ceně 105 Kč za m , ale také 130 Kč, 200 Kč, 211,60 Kč a 300 Kč za m . Téměř trojnásobný rozdíl není podle vysvětlení Města Hranice dán rozdílnou kvalitou pozemku, ale významem záměru a limitovaným časovým úsekem letošního roku, ve kterém výkupy probíhaly. V této souvislosti pak považuje senátorka Seitlová případ paní Regecové za zcela zbytečný. Markéta Regecová požadovala před veřejným a právním vyhrocením sporu ze strany starosty města 150 Kč za m , tedy částku nijak přemrštěnou. (Hranický týden 6, 2000, č. 50, s. 1)

Philips stále nemá sporný pozemek
H r a n i c e - Radním v Hranicích se nepodařilo dohodnout s majitelkou posledního pozemku v průmyslové zóně, kde má vyrůst továrna koncernu Philips, aby parcelu prodala městu. Dohodnutý termín předání pozemku Philipsu přitom vypršel začátkem prosince. "Před vánočními svátky jsme majitelce pozemku a jejímu právnímu zástupci odeslali novou variantu kupní smlouvy a nyní čekáme na jejich odpověď," uvedl advokát radnice Ondřej Michna. Philips může městu kvůli nedodržení termínu uložit smluvní pokutu. Majitelka zhruba hektarového pozemku za jeho prodej naposledy chtěla necelých 25 milionů korun. (ČTK) (Mladá fronta DNES, Ekonomika a finance, 28. 12. 2000, s. 14)

Parcela pro Philips v Hranicích dosud není k dispozici
PRAHA - Radním v Hranicích na Přerovsku se dosud stále nepodařilo dohodnout se s majitelkou posledního pozemku v tamní průmyslové zóně, v níž vyrůstá nová továrna nizozemského koncern Philips na výrobu barevných televizních obrazovek, na jeho prodeji městu. Termín předání této parcely koncernu Philips vypršel začátkem prosince. "Před vánočními svátky jsme majitelce pozemku a jejímu právnímu zástupci odeslali novou variantu kupní smlouvy a nyní čekáme na jejich odpověď," řekl včera bez dalších podrobností advokát Ondřej Michna, který zastupuje hranickou radnici. Starosta Hranic Rudolf Novák již dříve řekl, že Philips může hranické radnici kvůli nedodržení termínu předání pozemku na stavební parcele uložit smluvní pokutu. Podle Nováka mohou navíc spory o prodej pozemku ohrozit pověst ČR v očích investorů. Majitelka zhruba hektarového pozemku za jeho prodej hranické radnici naposledy požadovala necelých 25 milionů korun. Stavba elektrotechnického podniku byla zahájena v polovině září. (čtk) (Lidoví noviny, Ekonomika, 28.12.2000)