ahoj!!!

Radní v Hranicích žalují majitelku sporného pozemku pro Philips
Právní zástupce majitelky: Radní nemají šanci

HRANICE (okres Přerov) - Radním v Hranicích na Přerovsku došla trpělivost a zažalovali u soudu majitelku hektarového pozemku v průmyslové zóně, v níž vyrůstá nová továrna nizozemského koncernu Philips na výrobu televizních obrazovek. Hranická radnice se totiž s majitelkou parcely stále nemůže dohodnout na jeho prodeji, přičemž termín předání tohoto posledního pozemku koncernu Philips vypršel začátkem loňského prosince. Radní proto rozhodli pokusit se sporný pozemek i vyvlastnit. "Problém s pozemkem se táhne už od loňského června a stále jsme doufali v dohodu. Přesto, že jsme se snažili s majitelkou pozemku dohodnout, druhá strana jednání odmítá. Městská rada proto rozhodla o radikálním řešení - podali jsme u soudu žalobu o povinnosti uzavřít kupní smlouvu a zahájili první kroky vedoucí k možnému vyvlastnění pozemku," řekl starosta Hranic Rudolf Novák. Dodal, že proces vyvlastnění sporného hektarového pozemku v hranické průmyslové zóně pro Philips by měl zahájit stavební úřad. "Je to správní řízení, které vyplývá ze stavebního řádu," uvedl Novák.
Právník Petr Kšáda, který zastupuje majitelku sporného pozemku soudí, že tamní radní nemají šanci uspět se svojí snahou vyvlastnit tuto parcelu. "Podle stavebního zákona lze vyvlastnit pozemek ve veřejném zájmu pro veřejně prospěšnou stavbu. Podle mého názoru je však vyloučené vyvlastnit pozemek ve prospěch soukromé firmy. To se, pokud vím, nestalo ani za socialismu," řekl Kšáda. Dodal, že ať soudní projednávání žaloby o platnosti kupní smlouvy na prodej pozemku, které začne v pondělí 8. ledna, dopadne jakkoli, budou jednání s právním zástupcem Hranic zřejmě pokračovat. "Bude totiž možnost se proti verdiktu soudu odvolat," upozornil Kšáda. Uvedl, že majitelka hektarového pozemku požaduje po Hranicích za jeho prodej přes 19 miliónů korun. "Cenu za pozemek stanovil soudní znalec. Současně však po městu chceme dalších pět miliónů korun za způsobené škody a náhradu 500.000 korun za ochranu osobnosti," dodal Kšáda.
Starosta Hranic již dříve řekl, že Philips může hranické radnici kvůli nedodržení termínu předání pozemku na stavební parcele uložit smluvní pokutu. Podle Nováka mohou navíc vleklé spory o prodej pozemku ohrozit pověst ČR v očích zahraničních investorů. Majitelka hektarového pozemku Markéta Regecová za jeho prodej hranické radnici naposledy požadovala zaplatit necelých 25 milionů korun. Vyjádření Regecové k rozhodnutí hranických radních podat u soudu žalobu a zahájit vyvlastnění jejího pozemku se zatím nepodařilo získat.
Stavba elektrotechnického podniku, který po dokončení zaměstná až 3250 pracovníků, byla v Hranicích zahájena v polovině loňského září. Philips bude v první fázi stavby investovat v Hranicích 200 miliónů eur a vytvoří 1000 pracovních míst při roční produkci 2,5 miliónu televizních obrazovek. (čtk) (Lidové noviny, 4. ledna 2000)

Radní chtějí vyvlastnit majitelku pozemku pro Philips
Starosta Hranic Novák tvrdí, že vyvlastnění je běžným správním řízením

K radikálnímu řešení přistoupili zástupci města Hranic, kteří se dosud nedokázali dohodnout s majitelkou pozemku připraveného pro Philips. Městu hrozí pokuta, a proto se nyní po vleklém sporu rozhodlo majitelku zažalovat.
PRAHA - Radním v Hranicích na Přerovsku prý již došla trpělivost a zažalovali u soudu majitelku hektarového pozemku v průmyslové zóně, v níž vyrůstá nová továrna nizozemského koncernu Philips na výrobu televizních obrazovek. Hranická radnice se totiž s majitelkou parcely stále nemůže dohodnout na jejím prodeji, přičemž termín předání tohoto posledního pozemku koncernu Philips vypršel začátkem loňského prosince. Radní se proto rozhodli pokusit se sporný pozemek i vyvlastnit. "Problém s pozemkem se táhne už od loňského června a stále jsme doufali v dohodu. Přesto, že jsme se snažili s majitelkou pozemku dohodnout, druhá strana jednání odmítá. Městská rada proto rozhodla o radikálním řešení - podali jsme u soudu žalobu o povinnosti uzavřít kupní smlouvu a zahájili první kroky vedoucí k možnému vyvlastnění pozemku," tvrdí starosta Hranic Rudolf Novák. Dodal, že proces vyvlastnění sporného hektarového pozemku v hranické průmyslové zóně pro Philips by měl zahájit stavební úřad. "Je to správní řízení, které vyplývá ze stavebního řádu," uvedl Novák.

Pětadvacet milionů za pole

Starosta Hranic již dříve prohlašoval, že Philips může hranické radnici kvůli nedodržení termínu předání pozemku na stavební parcele uložit smluvní pokutu. Právník Petr Kšáda, který zastupuje majitelku sporného pozemku, soudí, že tamní radní nemají šanci uspět se svojí snahou vyvlastnit tuto parcelu. "Podle stavebního zákona lze vyvlastnit pozemek ve veřejném zájmu pro veřejně prospěšnou stavbu. Podle mého názoru je však vyloučené vyvlastnit pozemek ve prospěch soukromé firmy. To se, pokud vím, nestalo ani za socialismu," řekl Kšáda. Stavba elektrotechnického podniku, který po dokončení zaměstná až 3250 pracovníků, byla v Hranicích zahájena v polovině loňského září. Philips bude v první fázi stavby investovat v Hranicích 200 milionů eur a vytvoří 1000 pracovních míst při roční produkci 2,5 milionu televizních obrazovek. (čtk) (Lidové noviny, Ekonomika 5. 1. 2001)