PÚ


Při dalších výkupech bude ve smlouvě i cena
(HRANICE) Město je podle slov starosty Rudolfa Nováka odhodláno i přes dosavadní trpkou zkušenost pokračovat v přípravě výkupu pozemků v další navazující průmyslové zóně. Proběhlo první setkání s majiteli pozemků a připraveny jsou návrhy, v nichž už město zohlednilo cenu. Ta činí 150 Kč za m2 a jak sdělil starosta, zástupci města se nesetkali při jednání s majiteli s žádnými výhradami ohledně této částky.
V této průmyslové zóně by měly budovat své podniky firmy, které chtějí určitým způsobem participovat na projektu Philips a navazovat na něj různými dodavatelskými službami.
Od projektu předběžně nazvaného Průmyslová oblast Pobečví však město zatím ustoupilo. Původní myšlenka byla vytvořit jednolitou průmyslovou zónu mezi Hranicemi a Lipníkem, avšak v současné době od ní Hranice ustoupily a odvolaly plánovanou schůzku se starosty okolních měst, protože jak sdělil starosta Novák: Je nám líto, že projekt, na kterém jsme odpracovali tisíce hodin (míněna PZ Philips), je dnes využíván k osobním politickým zájmům. Takže nemáme chuť ani energii věnovat se dalším podobným projektům.
(Hranický týden 7, 2001, č. 6, 9. února, s. 2)

Nejasná je stále pravda Markéty Regecové
Slyšeli jste už o Donu Quijotovi třetího tisíciletí? S větrnými mlýny se po jeho vzoru rozhodla bojovat Markéta Regecová z Hranic.
Jednoho dne jí bylo sděleno, že i na jejím hektarovém pozemku má vyrůst tovární hala elektrotechnického kocernu Philips. Původně za něj požadovala o (směšných) pětačtyřicet tisíc korun více, než jí byla hranická radnice ochotna zaplatit, a od té doby se nedobrovolně, zejména zásluhou místního starosty, stala mediální hvězdou. Starosta Novák jí vyhrožoval znárodňováním láteřil a prezentoval ji jako nesoudnou osobu, která chce připravit o práci tisíce lidí. Jeho propaganda padá na úrodnou půdu a na mladou ženu se dnes a denně snáší koňská dávka nenávisti lidí, neschopných rozpoznat v jejím postoji gesto ohromné osobní odvahy.
Reakce Regecové, jejíž život nabral v posledních měsících zcela jiný směr, na sebe nedala dlouho čekat. Inkriminovaný pozemek je nyní k mání za desetinásobek.
Poslední události nasvědčují tomu, že Markéta Regecová dotáhne svůj boj do vítězného konce. Protistraně bych naopak přál, aby s každou korunou, kterou bude muset za pozemek a pokuty plynoucí z nedodržení smlouvy s Philipsem nakonec zaplatit, ztratila ne jeden, ale deset volebních hlasů. Představitelé měst mají vycházet vstříc především občanům. Zájmy nadnárodních koncernů, jejichž vedení se případem Regecová zabývá (nebo spíš baví?) tak nanejvýš při firemních oslavách, ať hájí ti, co jsou za to placeni. Starostové to obvykle nebývají.
Michal Budík (Moravské noviny, 5. února 2001)