CHTĚLA JSEM JEDNAT OD ZAČÁTKU A NEBRÁNÍM SEJEDNÁNÍ ANI TEĎ, ŘÍKÁ MARKÉTA REGECOVÁ
NECHCI OHROŽOVAT VÝSTAVBU PHILIPS
(DRAHOTUŠE) S kadeřnicí Markétou Regecovou sedíme v její provozovně v nejvýraznějším, ale také nejzchátralejším domě na drahotušském náměstí. Markéta Regecová, která se proti své vůli stala v posledních dvou týdnech mediální obětí, majitelka dvou strategicky umístěných úzkých pruhů pozemku na místě stavby továrny Philips, říká hned na úvod našeho rozhovoru:
Smlouvu o budoucí smlouvě (v ní se nehovořilo o ceně) jsem uzavřela s městem loni v červenci, ale když přišla letos na jaře další smlouva, ve které už byla uvedena cena 105 Kč za m2, věděla jsem, že to není až tak příznivá částka (pozemky v Hranicích mají úplně jinou hodnotu) a po poradě s právníky jsem zjistila, že o ní můžu jednat. Mluvila jsem nejprve s úředníky z města, s paní Bortlovou, pak s vedoucím odboru správy majetku panem Bradáčem a oběma jsem říkala, že se nebráním jednání s panem starostou, že se chci dohodnout.
Někteří lidé si myslí, že za svůj pozemek můžete chtít mnohem více, jiní s Vaším jednáním nesouhlasí. Proč Vám nestačilo 105 Kč za m2?
M.R. Kdyby nebylo tohoto domu, který je památkově chráněným objektem a který vyžaduje nutnou opravu, byla bych se spokojila s nabízenými penězi a dnes nemusel být žádný problém. Dům je ale nutno opravit, jednala jsem i s památkáři a mám na to doklad, takže jestli starosta řekl pro ČT, že jsem s nikým nejednala, lže. Město mi mohlo třeba nabídnout pomoc při opravě domu, projevit ochotu ke spolupráci. Místo toho se mě snažili přinutit k tomu, abych podepsala 105 Kč. Myslím, že byla chyba, že jsem jim prozradila, na co ty peníze chci. Protahovali jednání a doufali, že nakonec nevydržím a podepíšu. Přišli za mnou z realitní kanceláře Jureka, aby mě přemluvili, protože prý nakonec mohu dostat ještě míň. Pan Bradáč mi řekl, že jednat se starostou je zbytečné, protože není všemocný a o všem stejně rozhoduje zastupitelstvo, a nakonec jsem z jeho vysvětlení pochopila, že pozemek pro ně není až tak důležitý a že když nepodepíšu, přepracují plány a obejdou se bez něj.
Někdy v té době se Vám ozvala firma P-IMEX a projevila zájem o pozemky. Nabídla Vám za ně necelých 400 000 korun a Vy jste nabídku přijala, přestože od města byste i za nejnižší cenu 105 Kč dostala 1 350 000 korun? To vypadá nelogicky.
M. R.: Firma P-IMEX tady chtěla podnikat, měla jsem s ní dohodu o spolupráci na deset let, během kterých by zhodnotila můj dům, opravila ho. To pro mě bylo důležité a proto jsem přistoupila na tak nízkou cenu. Právníci firmy P-IMEX také posoudili předběžnou smlouvu s městem a ujistili mě, že není dokonalá, takže jí nemusím být vázána. Neviděla jsem tedy žádný problém.
Město na Vás podalo trestní oznámení pro podvod a podalo také žalobu na firmu P-IMEX. Jak v pořadu Fakta uvedl ing. Salinas z této firmy, veškeré záležitosti kolem koupě pozemku, spojené s policejním vyšetřováním, soudem atd. je natolik znechutily, že se s městem dohodli na odstoupení od smlouvy. Starosta ve stejném pořadu řekl, že peníze od firmy P-IMEX jste už dávno utratila. Jste vůbec ještě majitelkou těch pozemků?
M. R.: Peníze jsem firmě samozřejmě vrátila, takže jsem nadále majitelkou pozemků. A nadále jsem ochotná se dohodnout s městem na prodeji. Smutné je, že pro město jsem se stala partnerem, až když se situace takto vyhrotila. Do té doby jsem byla nikdo, nějaká kadeřnice, které stačí pohrozit dlouhými prsty a známostí se Zemanem, a ona rychle podepíše. A k těm věcem, co o mě starosta v pořadu Fakta říkal, mohu dodat jediné: je mi špatně z toho, co se ze mě snažil udělat, ale nepřekvapilo mě to, jednala jsem s ním tři měsíce a věděla jsem, co můžu čekat. Starosta města by ale měl být člověk, který ve svém postavení nemusí mít zapotřebí se vyjadřovat k někomu a ponižovat obyčejného občana.
Starosta města na tiskové konferenci vyslovil podiv nad tím, že "obyčejná kadeřnice" si může dovolit hned tři právníky, každého z jiného města a nikoho z Hranic a okolí?
M. R.: Po všem vyhrožování a nátlaku, kterému jsem byla vystavena v posledních měsících, bych si žádného právníka z Hranic nenajala. I on by se ocitl pod tlakem, tím jsem si jistá. Vím to podle toho, že známý, který mi v této věci pomáhá a je místní podnikatel, už zažil vyhrožování a má dnes velké problémy.
Váš právník podal odvolání proti správnímu řízení o povolení stavby. Víte, v jakém stadiu se celá záležitost nachází?
M. R.: Můj právník se už minulou středu, den před tiskovou konferencí, dohodl se starostou města, že si necháme udělat vlastní odhad na pozemky, a pak můžeme dojednat prodej. Takže starosta mě na tiskové konferenci předhodil novinářům jen proto, že věděl, že v pondělí bude ČT vysílat pořad Fakta, který tak jako tak celou věc objasní.
Starosta města svou pravdu zakládá na lži a nikdy by nepřipustil, že chyba se stala hned na začátku a že byla zaviněna přístupem města.

Renata Kosková

Hranický týden 6, 2000, č. 41, 13. října, s. 1