Mladá fronta DNES   Znalci se dohodli na ceně sporné parcely   19.03.2001
Střední Morava - Autor: (lep) - Strana: 01

Znalci se dohodli na ceně sporné parcely
H r a n i c e - Soudní znalci, kteří v případě nevykoupeného pozemku továrny Philips v Hranicích stanovili značně rozdílné ceny za tento hektar půdy, se nyní shodli na jeho ceně. "Znalci zpracovali společné memorandum, z něhož je patrné, že cena obvyklá je 200 korun za metr čtverečný. Cena investorská je podle metody Naegeliho 310 korun a podle metody Bradáče 289 korun za metr čtverečný," uvedl právní zástupce města Hranic Ondřej Michna. Společná dohoda znalců, k níž dalo podnět město, tak překvapivě dospěla blíž k ceně, kterou už dřív navrhl znalec Hranic - 110 korun za metr čtverečný. Naopak znalec Markéty Regecové, které pozemek pod Philipsem patří, odhadl cenu každého metru čtverečního její parcely na 1508 korun. Oba znalci přitom použili pro ocenění pozemku stejnou metodu a původně tak dospěli k částce lišící se o téměř 18 milionů korun. "Celá věc je ještě otevřená. Máme se sejít s naším znalcem ve středu a budeme chtít znát přesné vysvětlení, proč najednou z patnácti set korun skočil na tři sta deset," komentoval výsledek schůzky znalců Petr Kšáda, právník Markéty Regecové. Právník Hranic naopak doufá, že kupní smlouvu město s Regecovou uzavře v nejbližších dnech. "I přes ceny společně navržené znalci je město připraveno k okamžitému podpisu kupní smlouvy za cenu tři sta korun za metr čtverečný," uvedl Michna.

20.03.2001, Právo

Spor o pozemek pro Philips zmírnila cenová dohoda
Město Hranice v okrese Přerov i majitelka sporné části pozemku, na němž vyrůstá výrobní hala továrny nizozemského koncernu Philips, Markéta Regecová mají k dispozici cenové memorandum, které by mohlo být východiskem pro dohodu o odprodeji pozemku. Právu to v pondělí potvrdili právní zástupci města Hranice a Markéty Regecové Ondřej Michna a Petr Kšáda. Ve dvou znaleckých posudcích se cena zhruba hektarové parcely původně lišila o takřka 18 miliónů korun a nyní je tento rozdíl výrazně nižší. "Znalci zpracovali společné memorandum, ze kterého vyplývá, že cena pozemku obvyklá je 200 korun za metr čtvereční, cena investorská podle Naegeliho 310 korun za metr čtvereční a podle metody Bradáče 289 korun za metr čtvereční," uvedl právní zástupce Hranic Ondřej Michna. Ve společném memorandu doporučená cena by podle Michny měla být základem při jednání o skutečné ceně, kterou Hranice za pozemek Regecové zaplatí. Dodal, že město Hranice je ochotno zaplatit za jeden metr čtvereční pozemku Regecové 300 korun, které jí nabídlo již loni v prosinci. "Zatím jsem o této dohodě slyšela okrajově, budu se radit s právním zástupcem. K obchodu ještě zdaleka nedošlo," řekla Právu Regecová, jejíž pozemek je poslední parcelou, kterou se Hranicím pro továrnu Philips nepodařilo vykoupit. "Je to nová situace, musím se s klientkou poradit. Nejdříve v pátek vydáme prohlášení," uvedl Petr Kšáda. Původně požadovala Regecová za metr čtvereční 1508 korun. Oponentní znalecký posudek z Vysokého učení technického v Brně přitom podle hranických radních hovořil o maximální ceně 110 korun. "My jsme připraveni podepsat smlouvu třeba dnes," uvedl pro Právo starosta Hranic Rudolf Novák (ČSSD). Příčina sporu o pozemek je podle právníků v tom, že smlouva o smlouvě budoucí, v níž se Regecová zavázala prodat svůj pozemek, ležící napříč průmyslovou zónou, městu, neobsahuje jasný údaj o ceně. O to opřela svůj verdikt i přerovská soudkyně Jana Výkrutová, která žalobu hranické radnice zamítla. Proti jejímu rozhodnutí se Hranice odvolaly. Stavba elektrotechnického podniku Philips, který po dokončení zaměstná až 3250 pracovníků, je největší zahraniční investicí na zelené louce v České republice.

20.03.2001, Lidové noviny

Město Hranice na Moravě: soudní znalci nám vyšli vstříc
Majitelka pozemku v Hranicích, kde vyrůstá továrna Philipsu, by podle znalců měla dostat tolik, kolik navrhovalo město, tvrdí zástupce radnice. Právník Markéty Regecové namítá, že posudek není závazný. PRAHA - Soudní znalci, kteří zprvu velmi odlišně ocenili sporný pozemek Markéty Regecové pro novou továrnu nizozemského koncernu Philips v Hranicích na Přerovsku, se již údajně dohodli na jeho nové ceně. Původně se ve dvou znaleckých posudcích cena této hektarové parcely lišila o takřka 18 milionů korun. Nyní je tento rozdíl výrazně nižší. "Znalci zpracovali společné memorandum, ze kterého vyplývá, že obvyklá cena pozemku je 200 korun za metr čtvereční. Cena investorská je od dvou do tří set korun za metr čtvereční," uvedl ve zprávě pro ČTK právní zástupce Hranic Ondřej Michna. Ten poznamenal, že město Hranice je ochotno zaplatit za jeden metr čtvereční pozemku Markétě Regecové 300 korun. Ty jí město nabídlo již loni v prosinci. Starosta Hranic Rudolf Novák uvedl, že město je připraveno v nejbližší době podepsat s majitelkou pozemku smlouvu o prodeji. "Jsme připraveni podepsat smlouvu okamžitě," řekl. Na tom, že se znalci shodli téměř na jednotné ceně, ačkoliv se v předešlých posudcích cena značně lišila, nevidí nic divného. "Je to otázka použité metodiky," uvedl. "Stavba Philipsu pokračuje podle plánu, instalují se technologie a výroba začne koncem roku," uvedla mluvčí Philipsu ČR Mariana Hníková s tím, že zmíněný spor nizozemský koncern zatím nijak neparalyzuje. "Je to spor mezi majitelkou pozemku a městem Hranice, nikoli mezi námi. Byli bychom ale samozřejmě rádi, kdyby se vyřešil co nejdříve," dodala mluvčí. Majitelka pozemku Markéta Regecová a její právní zástupce Petr Kšáda uvedli, že je výstup znaleckých posudků pro ně novou situací, se kterou ještě nejsou obeznámeni. "Stanovisko můžeme zaujmout až poté, co zprávu vyhodnotíme," uvedl Kšáda. Markéta Regecová na základě předešlého znaleckého posudku požadovala za metr čtvereční 1508 korun. Oponentní znalecký posudek z Vysokého učení technického v Brně podle hranických radních hovořil o maximální ceně 110 korun. Znalecky doporučená cena by podle Michny měla být základem při jednání o skutečné ceně, kterou Hranice za pozemek Regecové zaplatí. Kšáda namítá, že posudek k ničemu přímo nezavazuje.

24.03.2001, Mf Dnes, Střední Morava, s. 2

Spor o pozemek nekončí
Hranice - Přes optimistická prohlášení se zatím stále město Hranice neshodlo s Markétou Regecovou na ceně jejího pozemku, na němž staví firma Philips. Zatím s posledním krokem přišla prodávající strana - právník Markéty Regecové hodlá požádat o odtajnění výše celkové investice do nové továrny.
"Potřebovali bychom, aby nám vedení Philipsu tato čísla odtajnilo. Jen tak můžeme dojít k výpočtu skutečné ceny za pozemek," uvedl Petr Kšáda, který tak včera zareagoval na nedávnou schůzku soudních znalců obou stran. Ti totiž nejdřív ocenili strategickou jednohektarovou parcelu s výsledkem lišícím se o 18 milionů korun, nyní však po společné dohodě dospěli k nové ceně - 310 korun za metr čtverečný. Soudní znalec Markéty Regecové přitom původně navrhl 1508 korun (celkem by tak pozemek stál 19 milionů) a znalec města Hranic 110 korun (celkově by šlo o sumu zhruba jeden milion).
"Nechal jsem si vysvětlit, proč najednou taková změna, a ukázalo se, že obě ceny jsou paradoxně správné. Záleží jen na tom, jak čísla znalec do metodiky výpočtu dosadí," řekl Kšáda, jemuž vadí, že odborníci při stanovení společné ceny nepracovali se skutečnou investicí Philipsu do hranické továrny, ale pouze s částkou investovanou do první etapy stavby. "A ta je o více než pět miliard nižší. Už jsme dvakrát firmu Philips požádali o zveřejnění skutečné celkové investice v hranické průmyslové zóně. Zatím nám ale nevyhověli," dodal.
Právnímu zástupci města Hranic se však vtažení firmy Philips do sporu nelíbí. Ondřej Michna se domnívá, že to jen oddálí vykoupení parcely a vyřešení problému se sporným pozemkem. "Na schůzce znalců bylo jasně řečeno, že předmětem převodu je pozemek a nikoliv stavba, která tam vzniká. Měl jsem za to, že se schůzka konala právě proto, aby odstranila spory ohledně ceny, a dohodli jsme se, že výslednou sumu budou obě strany respektovat, ať už bude jakákoliv. Teď se ale zdá, že se zase vracíme zpátky na samotný začátek sporu," konstatoval.
Spor o cenu strategického pozemku dávno přerostl sváry dvou soudních znalců a rozpoutal diskuzi mezi ostatními odborníky. "Mnozí dokonce tvrdí, že Markéta Regecová má nárok až na cenu 2000 korun za metr čtverečný," řekl Petr Kšáda.
Sama majitelka pozemku tvrdí, že jen vyčkává, na čem se právníci dohodnou. "Původně jsem chtěla jenom 150 korun. Že soudní znalec později odhadl cenu pozemku desetkrát výš, za to nemohu, stejně jako za to, že teď se znalci najednou shodli na ceně 310 korun," řekla pouze.
LENKA PETRÁŠOVÁ

Lidové noviny, 24.3.2001:

Ve sporu o pozemek nastal pat
Právník majitelky pozemku pro Philips zpochybnil výrok znalců

HRANICE, okres Přerov - Právník Petr Kšáda, který ve sporu o prodej zhruba hektarové parcely pro novou továrnu nizozemského koncernu Philips v Hranicích na Přerovsku zastupuje jeho majitelku Markétu Regecovou, včera zpochybnil dohodu soudních znalců Regecové a Hranic o ceně sporného pozemku. Podle Kšády totiž znalci při výpočtu ceny pozemku nevycházeli z celkové investice koncernu Philips v Hranicích, ale z hodnoty první etapy stavby nové továrny. Soudní znalci, kteří původně velmi odlišně ocenili sporný pozemek Regecové, se minulý týden ve společném memorandu dohodli na jeho nové ceně. Ve dvou znaleckých posudcích se před tím cena této zhruba hektarové parcely lišila o takřka 18 milionů korun. "Společné memorandum soudních znalců vychází z investice dvou miliard korun, což je stavba etapy, na kterou bylo vydáno stavební povolení. Nezahrnuje však celkovou investici do stavby továrny. Znalec mé klientky, když zpracovával původní posudek, vycházel z informací společnosti Philips, že jde o investici ve výši 7,5 miliardy korun," řekl Kšáda. Vedení firmy Philips podle Kšády odmítlo při stanovování ceny pozemku dvakrát zveřejnit informaci, jaká je očekávaná celková investice do stavby hranické továrny. "Poprvé sodůvodněním, že vydání informace zváží, pokud bude požádáno oběma stranami, které se dohodnou na metodě ocenění. Když byl Philips podruhé osloven znalci, tak odmítl údajně informace dát pod záminkou, že by došlo ke zneužití těchto údajů konkurencí firmy Philips," uvedl Kšáda. Dodal, že se kvůli zjištění celkové hodnoty investice v Hranicích znovu pokusí oslovit vedení společnosti Philips. "Jednání (o ceně pozemku) budou dál pokračovat s cílem nalézt smírné řešení," řekl Kšáda.

Memorandum k ničemu?

Právní zástupce Hranic Ondřej Michna řekl, že znalci na schůzce vysvětlili, že výpočet ceny pozemku podle "hypotetické výše budoucí investice" není správný. Upozornil, že i smlouva o smlouvě budoucí, kterou s Hranicemi Regecová uzavřela, hovoří o tom, že cena pozemku bude stanovena s přihlédnutím k rozestavěnosti továrny. Znalci zpracovali společné memorandum, podle kterého je obvyklá cena pozemku 200 korun za metr čtvereční, cena investorská podle Naegeliho 310 korun za metr čtvereční a podle metody Bradáče 289 korun za metr čtvereční. Město Hranice je podle Michny ochotno zaplatit za jeden metr čtvereční pozemku Regecové 300 korun. Regecová, jejíž pozemek je poslední parcelou, kterou se Hranicím pro továrnu Philips nepodařilo vykoupit, požadovala za metr čtvereční 1508 korun. Oponentní znalecký posudek z Vysokého učení technického v Brně přitom podle hranických radních hovořil o maximální ceně 110 korun. Okresní soud v Přerově začátkem ledna zamítl žalobu města na majitelku pozemku. V žalobě hraničtí radní požadovali, aby soud nařídil Regecové uzavřít s městem smlouvu o prodeji parcely. Příčina sporu o pozemek je podle právníků v tom, že smlouva o smlouvě budoucí, v níž se Regecová zavázala prodat svůj pozemek ležící napříč průmyslovou zónou městu, neobsahuje jasný údaj o ceně. O to opřela svůj verdikt isoudkyně Jana Výkrutová, která žalobu hranické radnice zamítla. Proti jejímu rozhodnutí se město odvolalo. Stavba elektrotechnického podniku, který po dokončení zaměstná až 3250 pracovníků, je největší zahraniční investicí na zelené louce v České republice. Philips bude v první fázi stavby investovat v Hranicích 200 milionů eur a vytvoří 1200 pracovních míst při roční produkci 2,5 milionu televizních obrazovek