Mladá fronta DNES   Jakubík neporušil zákon, prohlásil státní zástupce   07.04.2001
Z domova - Autor: MICHAL ŠVERDÍK - Strana: 02

Jakubík neporušil zákon, prohlásil státní zástupce

P ř e r o v, P r a h a - Náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík překročil zákon, když loni v létě zasáhl do sporu o prodej hektarového pozemku pod továrnou koncernu Philips v Hranicích na Přerovsku. Druhému muži tuzemské policie za to však nehrozí trestní stíhání. Státní zástupce z Přerova, který dohlížel na vyšetřování Inspekce ministra vnitra, uvedl, že Jakubík udělal jen kázeňský přestupek. Řada poslanců a senátorů varovala, že Jakubíkovo jednání připomíná metody typické pro policejní stát. Ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) ovšem tohoto vysoce postaveného policejního důstojníka podržel. "Jsem rád, že se nepotvrdilo podezření ze spáchání trestného činu," řekl včera Gross. Policejní prezident zatím o potrestání Jakubíka nerozhodl. Ministr předpokládá, že to udělá. "Náměstek Jakubík překročil pravomoc veřejného činitele. Neměl tam co dělat. Není to ale trestný čin. Není prokázáno, že chtěl někoho zvýhodnit," řekl přerovský státní zástupce David Pivoda. Jakubík majitelku sporné parcely Markétu Regecovou přemlouval, aby pozemek prodala. S Regecovou se totiž hranická radnice nedohodla na ceně. "Náměstek se mě snažil tři hodiny přesvědčit, ať podepíšu plnou moc městu," uvedla Regecová. Jakubík se včera k výsledkům vyšetřování nemohl vyjádřit. Podle jeho sekretariátu nebyl v kanceláři. Ministra vnitra chce kvůli Jakubíkovi interpelovat místopředseda sněmovny Ivan Langer (ODS), o vysvětlení žádala i senátorka za Přerovsko Jitka Seitlová (ODA).


Mladá fronta DNES   Gross Jakubíka potrestá, neřekne však kdy a jak   13.04.2001
Z domova - Autor: (ČTK) - Strana: 06

Gross Jakubíka potrestá, neřekne však kdy a jak

P r a h a - Ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) včera potvrdil, že náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík bude kázeňsky potrestán za své počínání ve sporu o pozemek pro stavbu továrny Philips v Hranicích na Přerovsku. Jakým způsobem a kdy Jakubíka potrestá, však Gross odmítl sdělit. Gross to uvedl v Poslanecké sněmovně v reakci na písemnou interpelaci poslance Ivana Langra (ODS). Langer naznačil možnou souvislost mezi termínem potrestání Jakubíka a jeho bezpečnostní prověrkou. Jakubík stále nemá od Národního bezpečnostního úřadu prověření potřebné pro to, aby se mohl seznamovat s tajnými údaji. Jeho nadřízení to řeší tím, že mu opakovaně dávají výjimky. Pokud by ministr Gross Jakubíka kázeňsky potrestal okamžitě, neprošel by zřejmě prověrkou a musel by funkci náměstka opustit. "Pokud by byl (Jakubík) kázeňsky potrestán, tak by všichni okamžitě začali připomínat případ bývalého ředitele Služby pro odhalování korupce pana Šírka, který nedostal bezpečnostní prověrku pouze proto, že byl kázeňsky řešen," řekl Langer. Evžen Šírek požádal loni o uvolnění ze služebního poměru u policie. Předtím nedostal od NBÚ osvědčení pro práci s tajnými údaji. U prověrky neuspěl kvůli kázeňskému trestu, který dostal za to, že ve svém domácím počítači údajně uchovával tajné údaje. Náměstek Jakubík navštívil loni Markétu Regecovou, která odmítá prodat pozemek, na kterém má stát nová továrna Philips. Regecová tvrdí, že ji Jakubík přesvědčoval, aby pozemek prodala městu. Přerovský státní zástupce David Pivoda před týdnem prohlásil, že náměstek Jakubík návštěvou překročil pravomoci veřejného činitele, ale trestný čin nespáchal. Pivoda doporučil nadřízeným Jakubíka, aby ho kázeňsky potrestali. Langer považuje náměstkovo jednání za nepřijatelné, neboť Jakubík se podle něj vměšoval do soukromoprávního sporu a vyvíjel nátlak na Regecovou. Gross oponoval, že Jakubík si ověřoval informace, související s případem. Přiznal však, že ho nenapadlo, že náměstek proto pojede do Hranic.


Mladá fronta DNES   Jen takové hartusení   14.04.2001
Názory - Autor: Jan Šmíd - Strana: 10

Jen takové hartusení

Náměstek policejního prezidenta udělal nepěknou věc. Jel do Hranic na Moravě přesvědčovat majitelku pozemku Markétu Regecovou, aby už nedělala problémy a prodala své pole společnosti Philips. Ministr vnitra se svého policisty zastává. Prý si jen ověřoval informace o případu. V zemi působí mafiánské gangy a druhý muž policie vyráží řešit pár arů. Jsou tak důležité? Pro politiky možná. Jedna z mála věcí, kterou se vláda může chlubit, je příliv zahraničních firem. Snaživý policista vyrazil řešit politický případ. Co když jiní investoři uvidí, že radnice se nedokáže dohodnout s majiteli, a rozmyslí si své záměry? Pak se nedivme Stanislavu Grossovi, přece nepotopí někoho, kdo si pálil prsty za ně, za politiky. Pravda, ukázalo se, že Jakubík trestný čin nespáchal. Prokurátor ho přesto doporučil kázeňsky potrestat. Překročil totiž své pravomoci. Měl by raději přímo odstoupit. To však neudělá. Vždyť na Regecovou jen trochu zahartusil. Skoro nic se nestalo. Ale ono se stalo. Vžijme se do kůže paní Regecové. Druhý nejmocnější policista zvoní u dveří: Prodejte pozemky. Co když to podruhé bude dům? A jindy: Nedávejte dítě na školu. Takové odporné praktiky měla naposledy komunistická tajná Státní bezpečnost. Nic podobného už mít nemusíme.


18.04.2001, Hospodářské noviny
Langer: Jakubík by měl opustit své místo

Přimět Regecovou k prodeji pozemku náměstkovi nikdo nepřikázal, jel za ní z vlastní vůle
Místopředseda ODS a stínový ministr vnitra Ivan Langer si žádá hlavu policejního prezidenta Václava Jakubíka. Druhý muž policie se podle Langra znedůvěryhodnil přesvědčováním podnikatelky z Hranic na Moravě Markéty Regecové, aby prodala svůj pozemek nizozemskému koncernu Philips. Neochota Regecové prodat půdu zkomplikovala městu Hranice i společnosti Philips záměr vystavět nedaleko aglomerace obří tovární komplex. Za další závažný důvod k Jakubíkově odchodu stínový ministr vnitra považuje fakt, že Jakubík, který do funkce nastoupil loni na jaře, stále neobdržel prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. "Pro mě je postup pana Jakubíka nepřijatelný. Měl by být odvolán, takový člověk nemá ve své funkci co pohledávat," prohlásil pro HN Langer. Vzápětí zaútočil i na ministra vnitra Stanislava Grosse. "Pokud byl pan Jakubík vyslán přímo ministrem vnitra a ten mu uložil setkat se s paní Regecovou a přesvědčit ji, aby prodala svůj pozemek městu, potom by politická odpovědnost padla i na ministra Grosse," řekl Langer. Podotkl, že se na Grossovu případnou účast v hranické aféře tázal, ministra dokonce interpeloval v Poslanecké sněmovně, ale dosud žádnou uspokojivou odpověď neobdržel. Jakubík navštívil Regecovou loni v létě a snažil se ji přesvědčit, aby svůj pozemek urychleně prodala městu, respektive firmě Philips. Regecová však za nemovitost žádala přehnaně vysokou sumu a Jakubík ji k transakci nepřesvědčil. Langer hodlá zjistit, zda Jakubík na schůzku do Hranic nevyrazil z popudu některého z nadřízených, nemá ale dostatek konkrétních informací. Důvěryhodný zdroj z ministerstva vnitra HN sdělil, že Jakubíkova cesta byla ryze soukromou záležitostí. "Pan náměstek měl jet na pracovní schůzku na jižní Moravu, ale místo toho jel do Hranic. Když se to ministr s policejním prezidentem dozvěděli, vstávaly jim vlasy hrůzou na hlavě," uvedl zdroj HN. Přerovské státní zastupitelství posléze zkoumalo, zda se Jakubík nedopustil trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Tamní žalobce David Pivoda počátkem dubna konstatoval, že náměstek Jakubík své pravomoci skutečně překročil. "Nicméně s ohledem na způsob a intenzitu jednání nenaplnil skutkovou podstatu trestného činu," vysvětlil Pivoda. Za svůj neuvážený krok Jakubík přece jen pykat bude. Nehrozí mu ale vězení, podrobí se jen kázeňskému trestu a nejspíš mu bude po nějakou dobu snížen plat.