ZEMANOVÉ JSOU DVA
To jen abyste věděli, kdyby vám někdo vyhrožoval a oháněl se známostmi s Milošem. Takhle to vysvětlil v pořadu Fakta hranický starosta. Nepopřel, že vyhrožoval, jen upřesnil počet Zemanů a samozřejmě neřekl, se kterým si tyká. Možná, že s žádným. Na tom však nezáleží. Je to obehraná písnička, vyhrožovat někomu není starostovi cizí. Sám jsem to poznal na vlastní kůži. Ale ze svých výroků a chování by se přece měl zodpovídat. Zvlášť když to v televizi vidí třetina národa. Takovou reklamu Hranice ještě neměly. Kdo nevěří, seženu mu kazetu a ať posoudí sám. Očekávám, že se zastupitelé budou celým případem zabývat a vyvodí z něho patřičné důsledky. A vůbec, měl by sám odejít. Znám se totiž s Vaškem. Hádejte s kterým.

Josef Christel

Hranický týden 6, 2000, č. 41, 13. října, s. 3




ANKETA
Na titulní straně tohoto čísla hranického týdne vás informujeme o případu sporu Města Hranice a majitelky jednoho z pozemků v místě stavby budoucí továrny firmy Philips. Vydali jsme se tedy do ulic, abychom se kolemjdoucích zeptali, co si myslí o případu nevykoupeného pozemku? Považují naši spoluobčané požadavky paní Regecové, majitelky pozemku, za oprávněné? Nebo se spíše přiklánějí na stranu města?
Štěpán K.: O té věci jsem slyšel a fandím paní Regecové. Já bych ji dal spoustu peněz, protože když na nás chce cizina vydělávat a rozebírat nám republiku, tak ať si to zaplatí. Na jejím místě bych si klidně řekl i o dvojnásobek, o čtyři miliony.
Jméno neuvedla: Já jsem to moc nesledovala, ale myslím si že samotná toho moc nezmůže. Nevím přesně, o co jde, ale myslím, že jestli chce zastavit stavbu, tak samotné se jí to nepodaří.
Milada Z.: Viděla jsme to v televizi a myslím si, že je to od ní všelijaké. Když už se ostatní mohli dohodnout na nějaké ceně, proč ona nemohla? Myslím si, že se ty pozemky měly prodat za stejnou cenu, protože jsou všechny stejné, ne?
Miloslav P.: Philips? Vykládá se, že tady čeká na práci pět tisíc lidí, ale v Hranicích tu práci nikdo nedostane. Ve skutečnosti je to tak, že když tam přijdete, napřed se s vámi baví člověk mluvící česky. A když neumíte anglicky, tak sbohem. Když přejdete přes to první kolo, setkáte se pak s dalším člověkem, který mluví jenom anglicky, ale to není angličtina hovorová, nýbrž technická, kterou tady v podstatě nikdo neumí. Maximálně pár vysokoškoláků. Vždyť už teď dělníci, kteří jsou tam zaměstnaní, jsou většinou Ukrajinci. O místní lidi zájem není. A ještě ta finta, že prý zaměstnají tři tisíce lidí. Já jsem dělal pětadvacet ve fabrice, které byla méně automatizovaná a lidí tam dělalo dva a půl tisíce lidí. To by mne zajímalo jak na takový kousek půdy chtějí ty tři tisíce lidí narvat. Oni si totiž můžou postavit supermoderní podnik, kde to budou hlídat jen počítače a pár vysokoškoláků. A k tomu pozemku? Všechny ty pozemky prodávali lidi městu, ale firma Philips na to nedá ani korunu. A když město nemá peníze, musí to zaplatit stát, což může nakonec dopadnout tak, že paní Regecovou vyvlastní. Pokud by to byl soukromník, tak by ji vyvlastnit nemohl. Podle mne nemá šanci, ale na straně města jsem pouze v případě, že v Philipsu budou zaměstnávat lidi z Hranic.
Ludmila, Š.: Já se ji teda divím, každý druhý by byl rád, kdyby ty peníze dostal. Spíš cítím s těmi, kteří už pozemky prodali a dostali za ně zaplacenou daleko menší částku. Oni jí teď nabízejí dva miliony a jí je to málo.

ANKETA II
O den později, poté co ČT1 uvedla pořad FAKTA zabývající se touto kauzou, jsme se do ulic vydali znovu, abychom zjistili, jak se na tento problém dívají naši spoluobčané nyní?
Leo, 62 let: Já nejsem odsud, ale z Ostravy, přesto tento problém sleduji velmi pozorně, protože všichni dobře víme, že v této lokalitě zase tolik práce není. A jestliže Philips nabídne tři tisíce pracovních příležitostí, zvedne se úroveň v celém kraji. Proto jsem taky důrazně proti tomu, pokud někdo předběžně slíbil, že pozemek prodá, jak jsem vyrozuměl z tisku, a teď napadá právnické chybičky, aby narušoval celý projekt. Na to už je pozdě.
Markéta L.: Co jsem slyšela, tak ta paní, co to prodává, na tom chce vytřískat peníze. Je to její věc a já bych na jejím místě asi udělala to samé. Stejně se to bude platit z našich daní, a to jak jsou tyto peníze používány se mi nelíbí, takže je mi úplně jedno, jestli se naše peníze použijí na nějaký pozemek nebo dostavbu Temelína.
Josef N.: Je to potřeba dostavět. Jestli je ta paní v právu nebo ne, to neposoudím, protože takové informace nemám. Ale jsem pro to, aby se ta stavba dokončila za každou cenou. Pro lidi je to zajímavé, není to jen pro jednu paní. Měli by ji přemluvit nebo co. Je to podobné jako u Temelína, když už se do toho vrazilo tolik peněz, mělo by se to tedy dostavět.
Martina S.: Já jsem do včerejška žila v domění, že spolu uzavřeli smlouvu a dohodli se na penězích, na všem. Včera starosta v televizi mluvil pořád o podvodu, ale z toho, co jsem viděla, mám pocit, že on podvedl nás všechny. Původně jsem si myslela, že ta paní na tom chce vydělat a že na poslední chvíli odstoupila od smlouvy, ale je to o něčem úplně jiném. Myslím, že ze strany starosty je to neseriózní jednání nejen vůči té paní, ale vůči nám všem, protože jestli chci někde něco stavět, v první řadě musím mít pozemek a pak teprve začnu stavět a investovat. A ještě k tomu, co říkal pan starosta v televizi - tady v Hranicích "smrdí korunou" osmdesát pět procent lidí. Já hlavně fandím tomu Philipsu, aby to šlo, protože spousta lidí tady čeká na práci.
Jaroslava V. (přidává se k hovoru): Viděla jste to včera, to vystoupení pana starosty v televizi? Mně to přišlo velmi osobní a velmi netaktní vůči té paní, co on tam povídal. To bylo tak hrozné, že jsem musela odejít od televize. Opravdu se mi to nelíbilo vůbec. Do toho vidí jenom oni a mně se to zdá trochu špinavé. Nefandím ani jednomu.

Hranický týden 6, 2000, č. 41, 13. října, s. 2