PÚ


27.04.2001, Právo
Podle Zemana se může změnit legislativa pro výkup pozemků

Možnost legislativních změn při výkupech pozemků, které by potvrdily veřejný zájem v budovaných průmyslových zónách, nevylučuje premiér Miloš Zeman. Řekl to ve čtvrtek před novináři při své návštěvě Ostravy.
"Průmyslové zóny jsou do té míry veřejným zájmem, že bychom měli zvažovat legislativní změny, byť při dodržování zásad retrospektivy by se netýkaly hranického případu," uvedl Zeman. Úvahu o legislativních změnách použil v souvislosti s případem továrny Philips v Hranicích, kde se dostalo město do sporu s majitelkou pozemku Markétou Regecovou. "I když máme zájem na klidném vyřešení tohoto sporu, tak nemáme zájem na vytváření precedentu, který by vedl k tomu, že ve velkých průmyslových zónách by jeden vlastník třeba malého, ale vhodně například diagonálně umístěného pozemku mohl svým způsobem vydírat a znesnadňovat tak velké zahraniční investice. Pokud to budete považovat za určité znásilňování práva na soukromém vlastnictví, tak bych připomněl postup bavorské vlády při ropovodu Ingolstadt, kde došlo k určitému vyvlastnění pozemku ve veřejném zájmu, a to za cenou obvyklou, ne zadarmo, to by byla konfiskace, a ne za cenu nepřiměřenou," poznamenal Zeman. V hranickém případu existuje několik znaleckých posudků k ceně pozemků, které se už téměř neliší a podle Zemana se pohybují kolem tři sta korun za čtvereční metr. Majitelka sporného pozemku Markéta Regecová však požaduje až dva tisíce korun. "Já se domnívám, že tržní ekonomika operuje s obvyklými cenami, takže podle mého názoru by bylo rozumné dosáhnout dohody za obvyklou cenu, a ne lichvářskou cenu," dodal Zeman. K samotné kauze Regecové se však premiér nechtěl vyjádřit a počká na rozhodnutí soudu, které by podle jeho slov mělo padnout již v květnu


27.04.2001, Lidové noviny
Premiér Zeman vyhrožuje vyvlastněním pozemků

Vyvlastnění. Na tuto možnost upozornil premiér Miloš Zeman v souvislosti spozemky, které mají sloužit pro stavby ve veřejném zájmu.
OSTRAVA/PRAHA - Legislativní úpravy pro uplatnění veřejného zájmu zvažuje premiér Miloš Zeman v případě výkupu pozemků pro nové průmyslové zóny. V této souvislosti hovořil i o možnosti vyvlastnění. "Průmyslové zóny jsou do té míry veřejným zájmem, že bychom měli zvažovat i legislativní opatření," uvedl Zeman s tím, že podle zásady nepřípustnosti zpětné platnosti by se úpravy zřejmě netýkaly koupě pozemku Markéty Regecové v průmyslové zóně v Hranicích na Moravě. Regecová se brání prodat "za běžnou cenu" (300 korun za metr čtvereční) svůj pozemek, který chce koncern Philips využít pro stavbu továrny. "Bude-li se v tomto případě hovořit o znásilňování práva na soukromé vlastnictví, rád bych připomněl postup bavorské vlády při stavbě ropovodu Ingolstadt, kde se jednalo o vyvlastnění pozemku za běžnou tržní cenu. Ne tedy o konfiskaci," řekl Zeman. Případná úprava zákonů by podle něj měla zamezit budoucím obdobným případům, aby stát mohl ve veřejném zájmu vykoupit pozemky za "obvyklou cenu". V podobném duchu se již loni v listopadu vyjádřil i ministr Vladimír Špidla. Vicepremiér tehdy naznačil, že majitelku pozemku vláda k prodeji stejně nakonec donutí. "Musíme využít všech právních prostředků naprosto důsledně a až do nejzazších možností. Ani naše ústava nepovažuje dispozici s majetkem za zcela neomezenou," prohlásil tehdy Špidla. Spor mezi Regecovou a městem Hranice nyní řeší Okresní soud v Přerově. Ten začátkem ledna zamítl žalobu města na majitelku pozemku, v níž Hraničtí požadovali, aby soud nařídil Regecové uzavřít s městem smlouvu o prodeji parcely. Smlouva o smlouvě budoucí ale neobsahuje údaj o ceně. Proto soudkyně Jana Výkrutová žalobu hranické radnice zamítla. Proti jejímu rozhodnutí se Hranice odvolaly.


Mladá fronta DNES   Humanizujme se!   28.04.2001
Názory - Autor: Jana Bendová - Strana: 09
Humanizujme se!

Pro velkoústé výroky premiéra Zemana se vžil eufemismus "bonmoty". I když jde nezřídka o obyčejnou sprosťárnu. Při vyhlášení soutěže Investor roku vypustil podobný "bonmot". Všem popřál "více Philipsů a méně Regecových. Pro připomenutí - paní Regecová je majitelkou neprodaného hektaru pod továrnou Philipsu. Místní radnice připravila špatnou smlouvu a dodnes se s paní Regecovou nedomluvila na ceně. Na vzdorovitou dámu si vyšlápl policejní náměstek, starosta jí vyhrožoval známostmi s premiérem, nyní ji osočuje i sám premiér. Tak to prý chodí v právním státě. Nakonec překvapí, že Miloš Zeman byl tak kulantní. Mohl říci od plic, ať soukromník sklapne, strčí si za klobouk svá ústavní práva a nepřekáží veřejnému zájmu. Mohl si také popřát "méně občanů a více poddaných". To všechno mohl říci - kdyby mu nebránil programový úmysl ČSSD humanizovat společenské vztahy. Proto ta jemná náhražka "více Philipsů a méně Regecových. Naplnění krásného programového cíle ČSSD si také přejme. Pročež zvolejme bonmotem "více humanizace a méně Zemanů".

Lidové noviny, 30. dubna 2001, Názory:
PŘÍMÝ ÚDER
Kde jsou všichni ti slavní pravičáci, když se znárodňuje...

...soukromý majetek? Lidé z ODS, Unie svobody, polomrtvé ODA a polonarozené strany SOS se bez ustání hádají, kdo z nich hájí skutečné pravicové ideje. Když se však někdo rozhodne znárodnit soukromý pozemek, české pravičáky by k činu nedokopal ani sám Adam Smith.

Svou bitvu proti státu vede Markéta Regecová, která vlastní půdu pod rozestavěnou továrnou Philips v Hranicích na Moravě. Sama si chce určit cenu, za niž pozemek prodá. To se nelíbí ani starostovi Hranic, ani státní správě v čele s premiérem. Nejenže Regecovou z bůhví jakého důvodu přijel před časem "přesvědčovat" náměstek policejního prezidenta, ale minulý týden se do ní pustil už isám Zeman: Ta hnida Regecová si dovolila za svůj majetek žádat peníze! Budiž, u předsedy polokomunistické vlády se to dá chápat. Ale proč se proti šikanování Regecové ze strany obecní a státní správy nevzbouří česká pravice? Ani jeden z předsedů takzvaných pravicových stran nedokázal Regecovou podpořit. Žádný neřekl: Kdo chce soukromý pozemek, musí si ho koupit, přičemž cenu určuje majitel. Chceš, vládo? Kup. Nechceš? Nekupuj. To platí i pro stát. A lákáš-li velkou investici, kupuj včas, protože zvedneš cenu. Sepíšeš-li špatnou smlouvu, nesmíš se zlobit, že zaplatíš víc. Jen senátorka Jitka Seitlová (ODA) pochopila, že tu jde o základní lidskou svobodu. Markéty Regecové se zastala a případ zveřejnila. Čest její výjimce. A teď je tu další podobný případ. Starosta slovenské obce Makov se rozhodl, že rozprodá pozemky, na nichž stojí rekreační chaty moravských sportovních klubů. Přitom ještě v roce 1998 byly příslušné pozemky napsané v pozemkových knihách slovenských úřadů jako majetek moravských klubů. Starosta Makova Marian Masnica ovšem prohlásil, že půda patří obci, a začal ji pod cenou rozprodávat. ČTK zveřejnila další alarmující informace, podle nichž si jeden z pozemků v ceně patnáct slovenských korun za metr čtvereční pořídil bývalý starosta Makova a druhý odkoupil současný zastupitel obce. Sportovcům dává za pravdu dokonce příslušný katastrální úřad ve slovenské Čadci. I kdyby jim pozemky dosud nepatřily, mají právo na jejich přednostní vykoupení. Makovský starosta se však tváří, že půdu prodá podle vlastního uvážení. A zatímco Moravané bojují o svůj majetek, baví se Václav Klaus na party nového bulvárního deníku, Karel Kühnl jedná o spolupráci s ČSSD, Jan Ruml kouká po holkách a píše o tom do Práva, Daniela Kroupu už měsíc nikdo neviděl a Jiří Lobkowicz, Monika Pajerová a Jiří Pehe mají moc práce se sháněním prvních sponzorů. To jsou skutečné hodnoty české pravice v roce 2001.
Jaroslav Plesl

Lidové noviny, 2. května 2001, Titulní strana:
Poslanci připravili zákon o vyvlastňování
Zákonodárci chtějí zabránit opakování kauzy Markéty Regecové

PRAHA - Premiér Miloš Zeman musí být spokojen. Před několika dny v souvislosti se spory o pozemek Markéty Regecové v Hranicích na Moravě navrhl, aby zákony v budoucnu umožnily vyvlastňovat ve veřejném zájmu" pozemky pro průmyslové zóny. Dnes už je příslušný návrh na světě. Skupina pětadvaceti poslanců ČSSD a Unie svobody možnost vyvlastnění zakomponovala do poslanecké novely stavebního zákona. Poslanci navrhují, aby stát při skupování pozemků pro výstavbu průmyslových zón měl možnost vyvlastnit majitele, kteří by neadekvátně navyšovali" požadované ceny. Spekulující vlastníci podle důvodové zprávy často požadují za svůj majetek až padesátinásobně vyšší ceny než ostatní majitelé pozemků. Podle návrhu by stát pozemky odkupoval za odhadní" cenu. Možnost vyvlastnění za náhradu ve zcela výjimečných případech veřejného zájmu připouští i ústava. Poslanci ovšem chtějí, aby byl za veřejný zájem" prohlášen přímo vznik vybraných průmyslových zón - těch, se kterými se pro nadcházející rok bude počítat ve státním rozpočtu. Zákon by měl platit ještě v letošním roce. Nevím, zda by se to mělo vztahovat k hranickému případu. Pochopil jsem to tak, že by se to nemělo opakovat do budoucna," říká jeden z předkladatelů zákona, Lubomír Zaorálek (ČSSD). Vedle 24 sociálních demokratů se pod návrh podepsal i poslanec US Zdeněk Kořistka. Jeho vyjádření se nepodařilo získat. Je to jeho vlastní podpis a odpovědnost, Unie svobody ten zákon nenavrhuje," distancuje se od Kořistky lídr čtyřkoalice a předseda US Karel Kühnl. S vyvlastňováním musí stát postupovat mimořádně opatrně, velmi to poškozuje poměry v právu a ekonomice."
Tereza Zavadilová

Lidové noviny, 2. května 2001, Titulní strana:
Lex Regecová

S drzými majiteli pozemků se nesmíme moc vybavovat. Tak pravil předseda vlády Zeman minulý týden během návštěvy severní Moravy. A skupina poslanců uslyšela správně: jako na zavolanou vypracovala novelu stavebního zákona v případech veřejného zájmu", jimiž teď mají být všechny průmyslové zóny v zemi, budou majitelům pozemek a nemovitosti vyvlastněny za cenu, jaká se bude líbit státu. Za určitých okolností by bylo možné použít novelu i proti paní Regecové, která se vzepřela místnímu šlendriánu v Hranicích na Moravě, a její pozemek vyvlastnit za cenu, pro obec přijatelnou. Pokud by se to opravdu stalo, Philips by dostal pozemek, radnice v Hranicích by byla spokojena a poslanečtí robůtci by se zavděčili svému exšéfovi, který by se už propříště nemusel s nikým vybavovat". Idyla. Miloši Zemanovi by ale do budoucna hrozila malá nepříjemnost. Některá z příštích vlád by mohla vytyčit průmyslovou zónu třeba na Vysočině, a třeba zrovna v místech, kde má předseda svou chatu na dů- chod. Zeman by tak veřejný zájem" okusil na vlastní kůži. Jen z druhé strany.
Martin Zvěřina

Mladá fronta DNES   Vyvlastnění půdy? Ne, říkají poslanci   03.05.2001
Z domova - Autor: (obi, mp) - Strana: 07
Vyvlastnění půdy? Ne, říkají poslanci

P r a h a - Návrh poslanců sociální demokracie změnit stavební zákon tak, aby státu umožňoval vyvlastňování soukromých pozemků pro výstavbu průmyslových zón, nemá ve sněmovně asi příliš velkou naději. Proti bude jak Čtyřkoalice, tak i ODS. "Myslíme si, že takovéto obecné vyvlastňování kvůli průmyslovým zónám je velmi nebezpečné," řekl Marek Benda z ODS. "Průmyslové zóny jsou komerčním využitím pozemků, a proto stát nemá právo k tomuto účelu vyvlastňovat soukromý majetek," stojí v prohlášení Unie svobody. Pod návrh zákona se sice původně podepsal i unionista Zdeněk Kořistka, ale včera svůj podpis vzal zpět. O co vlastně v drobné novele jde? Poslanci ČSSD chtějí budování průmyslových zón - tedy aspoň těch, se kterými bude počítat státní rozpočet na příští rok - označit za veřejný zájem. To by pak státu umožnilo pozemek vyvlastnit za odhadní cenu. "Při zřizování průmyslových zón často dochází k situaci, kdy pozemky na dotčeném území jsou ve vlastnictví několika desítek nebo i stovek vlastníků. Při takovém počtu vlastníků je téměř nemožné zamezit nežádoucímu a neadekvátnímu navyšování výkupních cen pozemků, kdy spekulující vlastník požaduje za své pozemky až padesátinásobně vyšší cenu než ostatní vlastníci," uvádí se v důvodové zprávě k návrhu zákona. Česká ústava sice možnost vyvlastnění pozemku připouští, ale jenom ve výjimečných případech, například při stavbě dálnice. Pokud by sněmovna tento návrh schválila, mohl by stát vyvlastnit třeba hektarovou parcelu Markéty Regecové, která se nemůže dohodnout s městem Hranice na její ceně. Na jejím pozemku staví svou továrnu Philips. Návrh na takovéto vyvlastňování pozemků se neobjevil ve sněmovně poprvé, jeho obdobu chtěli sociální demokraté naposledy koncem února vložit do kontroverzního zákona o obchvatu Plzně. Museli ho však stáhnout, protože ODS pohrozila, že jinak smete celý zákon. Podobné ustanovení, jaké je v návrhu sociálních demokratů, je i v některých sousedních zemích, například na Slovensku. "Na Slovensku existuje praxe, kdy předem vybraná velká investice je prohlášena za veřejný zájem a ve prospěch investora může stát pozemky vyvlastnit," uvedl Jan Havelka z právní kanceláře White & Case, která se zabývá prací pro investory. Novela zákona se týká jen těch zón, na které přispívá stát. Soukromých průmyslových oblastí se nemá týkat. Podle tvrzení zástupců investorů je vyvlastění pozemků přípustné i v některých vyspělých evropských zemích, například v Nizozemí.


Respekt, Jejich veřejný zájem 07.05.2001
Komentáře - Autor: Jindřich Šídlo - Strana: 03
Jejich veřejný zájem

V normálních zemích si občan obvykle stát platí kvůli tomu, aby mu jeho soukromý majetek ochraňoval. V Česku, zdá se, tomu po desetileté přestávce opět začíná být jinak. Temné obavy nejlépe ilustruje hon rozpoutaný vysoce postavenými politiky proti jedné ženě za to, že odmítá levně prodat svůj pozemek na stavbu fabriky Philips. Markéta Regecová se přitom jak známo zasekla až poté, co jí hranická radnice v čele s korupčnickým starostou za ČSSD odmítla za půdu vyplatit aspoň to, co ostatním majitelům. Stát na vzpurnou občanku poslal svého vymahače -- policejního náměstka Václava Jakubíka. Když se jeho skandální mise provalila v médiích, čekal se poprask, ale nestalo se nic. Opozice s čestnou výjimkou senátorky Jitky Seitlové (ODA) nad věcí mávla rukou a vláda naopak přitvrdila. Premiér Zeman popřál z televizní obrazovky lidem na severní Moravě "více Philipsu a méně Regecové" a vyzval soud, aby ve sporu o půdu (na pozemku Regecové se totiž přes nesouhlas majitele vesele staví) rozhodl ve prospěch loupežníků -- tedy obce a investora. Skupina poslanců z ČSSD doplněná o jednoho delegáta Unie svobody pak na Zemanův pokyn snaživě sepsala zákon, který by podobným majetnickým drzostem učinil jednou provždy přítrž. Novela stavebního zákona, podle níž by měly být za státem stanovenou cenu "ve veřejném zájmu" vyvlastňovány pozemky pro všechno, co si dá jméno "průmyslová zóna", je pochopitelně úplně absurdní a nebezpečná. Pokud čtyřkoalice spolu s ODS dodrží, co jejich lídři slíbili, nemá snad novela šanci projít ani sněmovnou. Jenže to je slabá útěcha. Vyvlastňovací paragrafy totiž mohly být úplně vážně navrženy jen proto, že jízda na populistické vlně loupeží ve "veřejném zájmu" má v této zemi dlouhou tradici a zjevně se těší náklonnosti celého politického spektra. Zákonodárci, kteří napříč stranami v klidu přijímají zákon o kusu silnce kolem Plzně (aby se "zjednodušil výkup pozemků"), skutečně nepředstavují žádnou velkou záruku ochrany vlastnických práv. Právě obchvatový zákon ukázal, že jde-li o to vybrat beztrestně cizí kapsu, nedá se zdejší pravice socialisty a komunisty nijak zahanbit. Naposled tuto schopnost dokázala aktivita předsedy rozpočtového výboru Vlastimila Tlustého (ODS), který navrhl dát do zákona miliardu na stavbu nové hokejové haly pro mistrovství světa 2003. Pro takovou dotaci soukromníkovi (tedy firmě, která slíbila, že halu postaví bez nároku na injekci z našich peněz) je třeba najít nějaké důstojné vysvětlení. Rekreační hokejista Ivan Pilip (US) proto přispěchal Tlustému (jinak svému velkému oponentovi) na pomoc s těžkým kalibrem "veřejného zájmu" -- Praha by podle Pilipa mohla přijít o "prestižní sportovní akci". Skutečný veřejný zájem ovšem nespočívá v přijímání zákonů výhodných pro jednu politickou či fanouškovskou lobby. Skutečným veřejným zájem by totiž měla být jistota, že nás stát nebude pod vlajkou populismu okrádat -- ať už přímo vyvlastňováním pozemků nebo rafinovaněji, když nám "zákonem" vytáhne z kapsy zase další miliardu.
Napsáno pro Respekt a Svobodnou Evropu v rámci cyklu Dnešek.