Mladá fronta Dnes, 4. května 2001, Střední Morava:
Úřad Philipsu nedovolil více znečišťování

H r a n i c e - O povolení zvýšit některé limity pro vypouštění škodlivin ze vznikající továrny na televizní obrazovky v Hranicích požádala před časem firma Philips. Pro vodní tok Veličku a řeku Bečvu, kam bude továrna své odpadní vody vypouštět, by to znamenalo mnohem vyšší znečištění vody. Okresní úřad v Přerově přání Philipsu zamítl. Firma se nevyjádřila. "Obrátila se na nás česká firma, která Philips zastupuje, že by chtěla v případě hranické továrny zvýšit hodnoty koncentrací některých vypouštěných škodlivin oproti tomu, co jsme jim povolili. Firma uvedla, že některé hodnoty jsou pro ně příliš přísné. Šlo například o dusičnanový dusík, fosfor, chloridy, sírany či organický uhlík," potvrdil vedoucí referátu životního prostředí přerovského okresního úřadu Ivo Hubík. Přestože by ani po požadovaném navýšení těchto hodnot továrna nepřekročila zákonné limity ČR pro vypouštění škodlivých látek, okresní úřad přání Philipsu zamítl. Důvod je podle úřadu jasný: koncern před započetím stavby souhlasil, že továrna je schopná nařízené hodnoty splnit. Díky tomu také poměrně hladce proběhl nezbytný proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí - EIA - a stavba byla povolena. "Je pravda, že jsme v některých případech dali limity přísnější, než jaké stanovuje zákon. Jednak je to naše právo z hlediska ochrany přírody, ale především jsme vycházeli z toho, co firma sama řekla, že je schopna je splnit. Nevidím důvod, proč to měnit," dodal Hubík. Okresní úřad sice zvýšení koncentrací škodlivin odmítl, rybáři a někteří další odborníci na životní prostředí i přesto vidí v požadavku Philipsu varovný signál. "Rozhodně jde o neobvyklou věc. Proces EIA se koná právě proto, aby bylo jasně řečeno, za jakých podmínek může stavba fungovat a jaké limity budou pro ni závazné," řekla senátorka Jitka Seitlová (ODA). "Nebývá zvykem, aby pak docházelo ke změnám. A pokud ano, měl by se celý proces posuzování vlivu na životní prostředí znovu otevřít," míní Seitlová, která je předsedkyní krajské komise pro životní prostředí. Mnohem nepřívětivěji však reagují rybáři. "Něco podobného jsme čekali. Vážně bych brečel. Továrna už nyní, při nižších limitech, znehodnotí čistotu Bečvy, která se za posledních deset let tak zlepšila, že tu žijí i velmi vzácné ryby, jaké se objevily naposledy před válkou - například hrouzek kesslerův, lipan, a dokonce i raci, a teď si dovolí požádat o navýšení limitů," rozhořčil se hospodář Českého rybářského svazu v Přerově Josef Svižela. Jasné ne! řekl úřad především kvůli dusíku a fosforu. "Jsou to látky, které jsou škodlivé obzvlášť pro pitné vody. Způsobují mimo jiné růst řas a zelených rostlin, které spotřebovávají ve vodě kyslík. Jeho nedostatek způsobuje úhyn ryb," vysvětlil vedoucí katedry analytické chemie Univerzity Palackého Luboš Čáp. Firma Philips se k důvodům své žádosti nestihla vyjádřit. "Odpovědi na otázky je možné získat nejdřív během příštího týdne," uvedla pražská mluvčí Philipsu Mariana Hníková.
LENKA PETRÁŠOVÁ

Hranický týden, 25. května 2001, s. 1
Philips: Voda bude téměř pitná
Rybáři: Budeme kontrolovat ryby


(Hranice - rek) Podle pracovníků referátu životního prostředí OkÚ v Přerově požadovali zástupci firmy Philips zvýšení hodnoty koncentrací některých škodlivin, jako jsou dusičnanový dusík, fosfor, chloridy, sírany a organický uhlík. Požadované zvýšení by sice nepřekročilo limity platné u nás, avšak přesto okresní úřad žádost zamítl. Vedení firmy totiž na počátku jasně deklarovalo, co je schopno splnit, souhlasilo s nařízenými hodnotami, i když byly přísnější. Úřad proto nyní nevidí důvod, proč podmínky měnit. Rybáři na povodí Bečvy tvrdí, že něco podobného očekávali a podle nich továrna znečistí Bečvu, jejíž voda se kvalitou rok od roku lepší, i při nižších limitech. Rybářský svaz chce ve spolupráci s odborníky ihned po spuštění výroby provádět pravidelné kontroly kvality rybího masa z hlediska obsahu cizorodých látek.
Představitelé Philipsu naopak řekli při nedávném setkání s hranickou veřejností, že voda, kterou budou do Bečvy vypouštět, bude téměř pitná.

Mladá fronta DNES, 26. května 2001, Střední Morava, s. 1-2
Philips žádá úlevu

Hranice - Přestože Okresní úřad v Přerově zamítl neoficiální žádost koncernu Philips o povolení vypouštět do odpadních vod víc škodlivin, firma požádala o zvýšení limitu ještě jednou, tentokrát oficiálně.
"Překvapilo nás to. Znovu opakujeme, že nemáme důvod to povolit. Firma si před započetím stavby stanovila limity, které je schopná dodržet, a ty je nutné i ze zákona zachovat," řekla Vladimíra Kubišová, vedoucí oddělení vodního hospodářství na Okresním úřadě v Přerově.
Mluvčí Philipsu Mariana Hníková však tvrdí, že firma dříve nevěděla, že nebude moci využívat městskou čistírnu odpadních vod, protože potřebám továrny nevyhovuje.
"Počítali jsme sice s tím, že firma bude mít vlastní předúpravnu odpadních vod, které se tu vyčistí a pak půjdou do městské čistírny. Bohužel údaje se v průběhu stavby zpřesnily a zjistili jsme, že hranickou čistírnu nelze využít," uvedla mluvčí Philipsu Hníková.
Pro továrnu na výrobu barevných obrazovek to znamená, že musí mít vlastní čistírnu, což stavbu prodražuje. Proto se podle mluvčí koncern nejdřív zkusil obrátit na Okresní úřad. Ten však chystá vydat zamítavé stanovisko, a to přesto, že ani po navýšení limitů by hodnoty vypouštěných škodlivin nepřekročily zákonné normy země. "Raději zůstaneme přísnější, než ukládá zákon. Jednak si už dřív firma sama řekla, co je schopna splnit, a pak nám větší přísnost umožňuje zákon z hlediska ochrany přírody," řekl již dříve vedoucí referátu životního prostředí Ivo Hubík.
LENKA PETRÁŠOVÁ

Mladá fronta DNES, 26. května 2001, Střední Morava, s. 2
glosa
Arogance peněz Philipsu?

Philips chce vypouštět víc škodlivin, než před stavbou továrny uvedl. Svou žádost ústy své mluvčí logicky zdůvodňuje, ale každého, kdo kroky koncernu sleduje, napadne, proč to všechno odborníci na vysoké úrovni, jaké firma dozajista má, nevěděli už dřív?
Nijak totiž nezáleží na tom, že koncern by ani po povolení zvýšit limity nepřekročil zákonné normy země. Potíž je v tom, že původní limity firmě nikdo nenařídil. Sama je stanovila na základě svých výpočtů. Co si o tom myslet?
Existují jen dvě vysvětlení. Buď vysoce erudovaní odborníci zklamali a neuměli si zjistit, co je či není schopna zvládnout městská čistírna odpadních vod, takže se až těsně před dokončením stavby zjišťuje, že původní plán je nanic. Pak se možná máme ještě na co těšit, protože podobně chybných propočtů se může při provozu gigantu ukázat víc. Nebo firemní či najatí odborníci věděli předem, že to nepůjde a stanovením nižších limitů chtěli ukázat továrnu v lepším světle, než jaká je skutečnost. A to je mnohem horší domýšlet.
LENKA PETRÁŠOVÁ