PÚ


Mladá fronta DNES Kolář řeší Jakubíkův případ 19.05.2001
Z domova - Autor: (ČTK) - Strana: 02
Kolář řeší Jakubíkův případ

P r a h a - Policejní prezident Jiří Kolář informoval svého náměstka Václava Jakubíka, že je podezřelý ze spáchání kázeňského přestupku. Tím podle mluvčího policie Jiřího Vokuše zahájil řízení, v němž bude přestupek projednán. Jakubíkovy potíže plynou ze sporu kolem pozemku pro stavbu továrny Philips v Hranicích na Moravě, kde přesvědčoval majitelku pozemku Markétu Regecovou, aby jej prodala městu. Policejní prezident rozhodne o případném uložení kázeňského trestu počátkem příštího týdne. Už dříve bez bližších podrobností řekl, že je rozhodnutý, jak překročení pravomocí svého náměstka kázeňsky uzavře.

Mladá fronta DNES Kolář potrestal Jakubíka nižším platem 22.05.2001
Z domova - Autor: (ČTK) - Strana: 02
Kolář potrestal Jakubíka nižším platem

P r a h a - Snížením platu potrestal včera policejní prezident Jiří Kolář svého náměstka Václava Jakubíka za kázeňský přestupek. Jakubík překročil své pravomoci ve sporu kolem pozemku pro stavbu továrny Philips v Hranicích na Moravě. Loni v létě navštívil Markétu Regecovou a přesvědčoval ji, aby prodala svůj pozemek městu. Rozhodnutí policejního prezidenta podle mluvčí policejního prezidia Ivany Zelenákové dosud nenabylo právní moci.

Respekt 28.05.2001
Komentáře - Autor: JINDŘICH ŠÍDLO - Strana: 03
Nižší plat pro Mesiáše

Výsledkem skandálu Regecová je další skandál, i když o něm hlavní tuzemské deníky informují krátkými notickami kdesi uvnitř listu. Náměstkovi policejního prezidenta Václavu Jakubíkovi totiž bude za jeho loňskou "přesvědčovací" návštěvu Markéty Regecové, která nechtěla prodat pod cenou svůj pozemek pro stavbu továrny Phillips v Hranicích, pouze "snížen plat". Tolik oficiální vyjádření policejního prezidenta Jiřího Koláře z minulého pondělí. O kolik a na jak dlouhou dobu, to už policejní prezídium odmítá sdělit. Vlažné reakci médií se není příliš co divit: novináři patrně odmítli uvěřit, že to Kolář myslí vážně. Protože ale nikdo tu neuvěřitelnou zprávu nedementoval, bude nejspíš pravdivá. Vyplývá z toho jediné: do Česka se po dvanácti letech vracejí manýry Vysoké školy SNB a co je ještě horší - děje se tak zcela beztrestně.
Takoví jsme byli
Náměstek Jakubík se chová, jak ho jeho alma mater, už zmiňovaná VŠ SNB, naučila. Už delší dobu hraje před veřejností úspěšně roli "Vency Jakubíka, obyčejného poctivého policajta", který prostě jen občas nemá stání, a když někde vidí nějaký problém, hned se tam rozjede ho "řešit". Je zbytečné mu vysvětlovat, čím podobné mise zavánějí. Starý profík by těžko pochopil, že dnes už nejde jednat po vzoru výhrůžných návštěv politické policie, kruté české reality ještě před dvanácti lety. Nakonec sám v té době prožil nejlepší léta. Naskýtá se snad jen otázka: kde a co už pan náměstek, náturou zjevně nekontrolovatelná střela, "řešil"? A proč jeho mesiášskou mánii tolerují nadřízení? Nedá se nic dělat: odpovědnost za Jakubíkův hranický skandál plně leží na ministru vnitra Stanislavu Grossovi. Byl to on, kdo Jakubíka loni po svém nástupu na vnitro jmenoval. Třicátník Gross, "perspektivní politik zítřka", se ostatně s neuvěřitelnou lehkostí obklopil dalšími machry, kteří mohli svou funkci zastávat stejně dobře před patnácti lety. Třeba náměstka dělá ministrovi Petr Ibl (Jakubíkův spolužák a bývalý bachař), jeho sekretariát řídí někdejší člen pohotovostního pluku SNB Petr Přibyl. "Jsem rád, že se neprokázalo podezření z trestného činu, " komentoval teď ministr Jakubíkův "trest" a tím je pro něj celá věc vyřízena. Dalo by se říct, že to je přirozená reakce - kdo z nejbližšího okolí by mohl Grossovi vysvětlit, co Jakubík vlastně provedl a proč by ve své funkci neměl zůstat ani minutu? Jenže v případě Jakubíkova skandálu budou možná důvody ministrovy smířlivosti ještě závažnější, než prostý nedostatek vzdělání a aktuální atmosféra na vnitru.
Na černou práci
S očistou veřejného života od bývalých bolševiků nespěchaly ani pravicové kabinety. Za Zemanovy vlády ale nastal skutečný návrat starých kádrů. Příběh o Jakubíkovi přitom ukazuje, že to nebude jen zkušenost a kontakty členů komunistického bratrstva, co na nich demokratické politiky tak přitahuje. Některé instinkty z nedávné doby jsou v mentalitě bývalých aparátníků a fízlů asi nevykořenitelné a měly by je vyloučit ze služby demokratickému státu. Jenže i dnes ti horší z politiků někoho potřebují na černou práci: špinavost pod názvem Olovo přece vznikla v týmu Šloufových svazáckých tajemníků. Zdá se, že Gross svého muže na černou práci nalezl právě v Jakubíkovi. Těžko se hledá jiné vysvětlení. Václav Jakubík, druhý muž policie, stále nemá bezpečnostní prověrky, protože ještě loni v zimě podnikal s bývalým komunistickým rozvědčíkem Čemusem. Jeho pozicí nezatřese ani kauza Regecová. To tedy ten Jakubík musí mít pro svého ministra nevídanou cenu. Co když se Jakubíkovi nesmí nic stát prostě proto, že by mohl říct, kdo ho opravdu do Hranic poslal? Je to hodně divoká představa, ale možná se nejpopulárnější politik Gross opravdu rozpomněl na svůj tři roky starý výrok, že "deset let demokracie zničilo tuto zemi víc než čtyřicet let komunismu", a začal se podle něho chovat. Z hlavy však nezmizí, dokud budou Jakubík s ministrem na svých místech.
Napsáno pro Respekt a Svobodnou Evropu v rámci cyklu Dnešek.