PÚ


Lidové noviny, 4. 7. 2001
Spor skončil, Regecová prodala svůj pozemek
Výstavba továrny Philips může být dokončena


PRAHA - Komplikovaný spor o pozemek pro výstavbu továrny Philips v Hranicích na Moravě je zřejmě u konce. Majitelka sporné parcely Markéta Regecová se podle mluvčí společnosti Philips ČR Mariany Hníkové dohodla s městem Hranice na prodeji pozemku. Přitom dohodu zprostředkoval právě Philips. Podle dostupných informací se nizozemská firma do záležitosti vložila před několika týdny s tím, že Regecové zaplatí požadovanou částku (mezi 10 až 20 miliony korun) a na městu Hranice ji posléze vymůže.

Hníková včera odmítla sdělit další podrobnosti. Není tedy známa ani cena, za kterou měla Markéta Regecová svůj pozemek prodat. Starosta Hranic Rudolf Novák navíc tvrzení mluvčí Philipsu zpochybnil, když prohlásil, že o žádném uzavření kupní smlouvy s Regecovou neví.

Mluvčí Philipsu ale tvrdí, že informaci o prodeji získala přímo od ředitele hranické továrny Jona Richterse. "Předpokládám, že tato informace byla správná. Slova pana starosty nemohu nijak komentovat," dodala Hníková.

Kšáda uvedl, že mezi Regecovou a městem Hranice byla minulý pátek uzavřena smlouva, "která vytváří podmínky pro to, aby tato sporná záležitost byla vyřešena a město Hranice se stalo vlastníkem pozemku." Zmíněnou smlouvu podle něj skutečně zprostředkovala společnost Philips, která na základě plné moci jednala jménem města Hranice s Regecovou a smlouvu rovněž podepsala. 

Kolik Regecová nakonec dostane, není známo

Hníková ani Kšáda nechtěli komentovat cenu, za kterou Regecová hranickým radním pozemek prodá. U soudu však Regecová po městu Hranice požadovala 1508 korun za metr čtvereční, což je 19,604 milionu korun za celý pozemek. Hraničtí radní přitom zpočátku Regecové nabízeli desetkrát méně, posléze zvýšili nabídku na 300 korun za metr čtvereční (celkem 3,9 milionu korun). Nabídka Philipsu se údajně pohybuje mezi 10 a 20 miliony korun.

Kolaudace továrny Philips by měla být zahájena 20. srpna. Hranický starosta ještě před časem varoval, že pokud se nepodaří spor o pozemek včas vyřešit, může to kolaudaci zkomplikovat. Příčina celého sporu o pozemek byla podle právníků v tom, že smlouva o smlouvě budoucí, v níž se Regecová původně zavázala prodat svůj pozemek městu, neobsahuje jasný údaj o ceně. O to opřela svůj verdikt i přerovská soudkyně Jana Výkrutová, která letos v lednu zamítla žalobu Hranic. V ní radnice požadovala, aby soud Regecové přímo nařídil uzavřít s městem smlouvu o prodeji pozemku.

Markéta Regecová se prodej svého pozemku rozmyslela poté, co vyšlo najevo, že hraničtí radní nabízejí za pozemky některým zájemcům až třikrát více než jí. O tom, aby pozemek městu prodala, se Regecovou pokoušel přesvědčit náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík. Protože neměl právo se do této záležitosti vměšovat, policejní prezident Jiří Kolář jej potrestal srážkou ze mzdy.

Vyvlastnění nevyšlo

Do sporu o pozemek se vložili i sociálnědemokratičtí poslanci, kteří v novele stavebního zákona navrhovali možnost vyvlastnění "ve veřejném zájmu" s tím, že tímto zájmem jsou i průmyslové zóny. Sněmovna tento návrh nepřijala.

Spor Hranic s Regecovou komentoval i premiér Miloš Zeman, když před zahraničními investory prohlásil, že všem přeje "více Philipsů a méně Regecových." Tento výrok později s poukazem na nevhodnost kritizoval právník Regecové.

Stavba hranické továrny Philips má být největší zahraniční investicí na zelené louce v ČR. Philips bude v první fázi stavby investovat v Hranicích 200 milionů eur a vytvoří 1200 pracovních míst při roční produkci 2,5 milionu televizních obrazovek.

Jak se vyvíjela kauza Regecová
březen 2000 - Vláda souhlasila s udělením investičních pobídek nizozemské společnosti Philips.
září 2000 - Philips zahájil stavbu továrny, která měla být největší investicí na "zelené louce".
říjen 2000 - Starosta Hranic Rudolf Novák oznámil, že Regecová odmítla prodat svůj pozemek přesto, že s radnicí podepsala předběžnou smlouvu. Město Regecové nabídlo 105 korun za metr čtvereční, jiným majitelům prý ale platilo až 300 korun.
leden 2001 - Radní zažalovali Regecovou u soudu a pokusili se pozemek vyvlastnit. Soud žalobu zamítl.
květen 2001 - Policejní prezident Jiří Kolář potrestal svého náměstka Václava Jakubíka snížením platu za spáchání kázeňského přestupku. Jakubík v létě 2000 Regecovou přesvědčoval, aby svůj pozemek prodala městu.
květen 2001 - do sporu se podle MfD vložil Philips, který byl připraven zaplatit Regecové více než deset milionů korun.
červen 2001 - Starosta Novák prohlásil, že město bude pokračovat v soudním sporu.
29. června - Hranice uzavřely smlouvu s Regecovou o prodeji pozemku pro novou továrnu společnosti Philips.



Lidové noviny, 10. 7. 2001
Kauza Philips skončila, zapomeňte, přejí si aktéři
Nechtěné slávy se dočkali účastníci sporu o pozemek v Hranicích na Moravě, na kterém má stát továrna Philipsu.


HRANICE - Snad jen v jediném se účastníci sporu o pozemek v Hranicích na Moravě shodnou: už by byli rádi, aby byl všemu konec. A pak ještě jedna věc obě strany spojuje. Poznaly, co je to stát se nedobrovolnou mediální hvězdou. Více než rok trval spor o pozemek v Hranicích na Moravě. Majitelkou části lokality, kde vzniká nové technologické centrum pro výrobu barevných televizních obrazovek společnosti Philips, byla ještě donedávna kadeřnice z nedalekých Drahotuš Markéta Regecová. Pozemek dostala od rodičů spolu s rozpadlým domem na náměstí. Radnice za ní loni přišla, dala jí podepsat smlouvu o smlouvě budoucí. V ní však nebyla ani zmínka o ceně pozemku. Protože jiným město nakonec nabídlo za pozemek víc a úředníci navíc s ženou nejednali právě diplomaticky, kadeřnice si ˝postavila hlavu˝ a odmítla půdu prodat. Spor řešil soud, a nebýt nakonec zásahu samotného koncernu Philips, asi by trval do dnešního dne. Přesto ani teď není starosta Hranic Rudolf Novák přesvědčen, že je konflikt u konce. ˝Nebyl jsem o žádném podpisu smlouvy informován a předpokládám, že Philips je natolik seriózní partner, že by mne o tom informoval. I když je ředitel v Hongkongu, jsme spolu v telefonickém kontaktu. Připadá mi to zvláštní,˝ říká. Na rozdíl od Markéty Regecové je ještě stále ochoten s novináři mluvit. Kadeřnice zavřela provozovnu a drží si média daleko od těla. Možná o něčem podobném přemýšlí istarosta, ale pro něj je to přece jenom složitější. ˝Poučilo mne to. Zjistil jsem, že vy, novináři, hledáte senzace, vytváříte kampaně a neinformujete příliš objektivně,˝ stěžuje si starosta.

Nepíšete pravdu, tvrdí starosta
Řada faktů se podle něj v novinách vůbec neobjevila. Například prý to, proč obvinil Regecovou z podvodu. Nebo to, že než přišel Philips, byla v Hranicích patnáctiprocentní nezaměstnanost a dnes je jen devítiprocentní. ˝Pořád se to točí jen kolem jiných věcí. Například, že já jsem ten, kdo je proti paní Regecové. Přitom starosta je jen výkonným orgánem, vše schvaluje rada nebo zastupitelstvo. Ale noviny píší Novák tohle, Novák tamto,˝ stýská si starosta. Markéta Regecová se potýká s jinými problémy. Byla obětí anonymních telefonátů i podivných návštěv vysokých policejních úředníků. Z nenápadné živnostnice se stala v očích části národa symbolem vypočítavého podnikatele, který je ochoten pro svou kapsu zhatit největší investici a příležitost v dějinách města. Kdekdo jí závidí peníze. V Drahotuších se říká, že částka, kterou nakonec vyinkasuje, přesáhne deset milionů korun. Mnozí ovšem přiznávají, že ocitnout se na jejím místě, zachovali by se stejně. Kauza Markéty Regecové se stala politickým problémem i precedentem a inspirací pro jiné. To je vidět na příkladu z Ostravy, kde se město snaží vykoupit pozemky pro kanalizační sběrač. Není to snadné, i když tam jde jen o jeden a půl milionu. ˝Svéhlavost˝ Regecové se stala istrašidlem státních úředníků, kteří si budou muset pro příště dát větší pozor při sepisování smluv a přípravě investičních zón. ˝Chovám se jako každý druhý,˝ říká nedobrovolná mediální hvězda dnes, když už chce jen svůj klid a modlí se, aby její jméno co nejdřív zmizelo ze stránek novin a z hlavních vysílacích časů televizí. ˝Nechci o tom mluvit, nechte mne,˝ vzkazuje Regecová.
Michal Kubíček