Mladá fronta Dnes 11, 2000, č. 144, 21. června, příloha Střední Morava, s. tři

Philips ovlivní celý region, říká starosta Hranic

O l o m o u c - Jak poznamená výstavba továrny Philips život v Hranicích? Dbá radnice na to, aby holandský gigant dodržoval zákony o ekologii? Proč se radní brání kritice obyvatel města? Na tyto a další otázky odpovídal v diskusním pořadu Dva na jednoho, který připravuje MF DNES společně s Českým rozhlasem Olomouc, starosta Hranic Rudolf Novák (ČSSD).

* Jak na vás, pane starosto, působí, když se o vašem městě podle železniční zastávky řekne nebo napíše Hranice na Moravě?
Působí, nepůsobí, nemám to rád. Hranice jsou Hranice, je to město a tento názor se mi nelíbí.

HROZBA PŘEDČASNÝCH VOLEB
* Hranice jsou jedním ze dvou měst v Olomouckém kraji, kterým hrozily předčasné volby. V říjnu loňského roku skupina mladých lidí nazvaných Příjemný úder kritizovala radnici za to, že zneužívá radniční věstník k osobním sporům zaměstnanců úřadu. Město jí však zakázalo vylepit plakáty s hesly "Arogance pryč z radnice! Nové volby pro Hranice?". Je radnice v Hranicích arogantní?
No, nevím. Už je to starší kauza. Každý pracovník městského úřadu by měl být loajální vůči svému zaměstnavateli, tak to platí v každé jiné firmě. Navíc práce na městě je o to těžší, že musí sloužit lidem. Pracovník, který nepochopí smysl práce na městském úřadu, by tam neměl dělat. Problém ale vznikl někde úplně jinde. Tato parta mladých lidí byla svým způsobem použita pro politický boj, který nastolila Unie svobody v čele s bývalým starostou. Nebyli schopni pochopit realitu, tedy že někdo byl zvolen, a někdo ne a že se změnil poměr sil na radnici. Demokracie je taková a je potřeba se s tím smířit.
* V demokracii se také mluví o dodržování svobody slova a za to jste byli velmi kritizováni stejně jako v obdobném případu, který se stal v Olomouci, když město zakázalo vylepování petice za odstoupení primátora, který v době povodní odcestoval k moři. Co si o tom myslíte?
Demokracie je také o tom, že by se měly dodržovat zákony tohoto státu. V Hranicích existuje obecně závazná vyhláška o čistotě města. V ní je mimo jiné zakázáno vylepovat oznámení a plakáty mimo výlepové plochy města. Tato parta mladých lidí, o které je řeč, v podstatě ze dne na den polepila celé město, čímž tuto vyhlášku porušila. Když půjdu ještě dál, je to přestupek, který je podle přestupkového zákona stíhatelný.
* Čili na výlepových plochách byste to povolili?
Pokud by si to řádně objednali u výlepové služby, nebyl by problém. Potíž byla v tom, že polepili celé město, popelnice, stožáry a nevím, co všechno. Znovu opakuji, že to byl přestupek.
* Věc s Příjemným úderem vyústila v Hranicích až k hrozbě předčasných voleb. Složit své mandáty v zastupitelstvu se rozhodli politici strany Hranice 2000, která vyhrála volby a získala pět mandátů, ale nedostala se do městské rady. Argumentovala tím, že se nemůže prosadit proti koaliční převaze sociálních demokratů, lidovců, ČSNS a komunistů a že je pouhým komparsem v zastupitelstvu. Kdyby se k ní přidali i tři zastupitelé za ODS a pak také všichni náhradníci těchto dvou stran, byly by v Hranicích nové volby. To zračilo vážnou krizi v politice města. O co se tehdy jednalo a jak tuto situaci hodnotíte s odstupem času?
Řekl jste několik nesprávných údajů. Hranice 2000 podle vás vyhrála volby a má pět mandátů. ČSSD má také pět mandátů. Dále pak, že nebyly v radě. Při koaličních předvolebních jednáních jim bylo přislíbeno místo v radě, což neakceptovali. Když někomu neprojdou nějaké návrhy v zastupitelstvu, musí s tím v demokracii počítat.
* V březnu letošního roku hýbala Hranicemi další aféra. Radní nejprve kritizovali šéfy městských organizací, že nechodí na jednání zastupitelstva. Když ředitel knihovny řekl, že je účast dobrovolná, radní jej okamžitě odvolali. Proč? Kvůli neúčasti na zastupitelstvu, nebo že kritizoval záměr města přestěhovat knihovnu?
Zase jsou to jednostranné informace. Ředitele knihovny jako ředitele městského zařízení odvolává z funkce a ustavuje ho do funkce městská rada. Ředitel městského zařízení by měl pracovat v intencích svého zřizovatele. Víceméně by měl být i iniciativní, ale na druhé straně je nenormální, když ředitel neplní to, co zřizovatel rozhodne. Jen tak na okraj. Byl jsem se podívat v knihovně a chyběl tam městský zpravodaj, který vydáváme.
* Když se objeví nějaká kritika, tak vždy máte po ruce jiný argument. Proč ji nemůžete přijmout?
Kritika může být vždy přijata, ale musí respektovat zákony tohoto státu.

PHILIPS VE MĚSTĚ
* Na konci března se rozhodlo o tom, že v Hranicích bude investovat firma Philips. Hranice vyhrály závěrečné soupeření s Kopřivnicí. Mnohé argumenty jsou známy, lepší dopravní přístupnost, lepší poloha a tak podobně. Co podle vás rozhodlo o umístění Philipsu v Hranicích?
Vy už jste to řekl. Město Hranice nabídlo firmě Philips nejvhodnější podmínky. Jen bych zopakoval, je to dobrá dopravní dostupnost, disponibilní a kvalifikovaná pracovní síla, mimochodem v dosahu dojíždění do Hranic bydlí asi 480 tisíc obyvatel, a je to také dostatek energetických zdrojů, které v Moravské bráně jsou.
* Stavba továrny přinese spoustu pracovních míst, přímo má firma zaměstnat přes tři tisíce lidí. Jak se promění život ve městě? Není to továrna, ale přesně je to nazváno Picture Tube Technology Center Hranice. Má to být výrobní, vývojová a distribuční základna Philipsu. O toto je projekt hodnotnější. Je důležité, že tu bude vývojové centrum i distribuční základna pro Polsko a Maďarsko.
* V dubnu jste kritizoval, že státní úřady nejsou v této věci dosti pružné, aby vám pomohly k prosazení nezbytných záležitostí kolem vznikání centra Philipsu. Jak vidíte situaci nyní?
Situace se dost změnila. Domnívám se, že zvládáme všechny termíny, které jsme dali pro stavební řízení i vůbec pro postup výstavby. Myslím si, že v té době se řada úředníků lekla odpovědnosti rozhodnout o tak velkém projektu.
* Podle informací, které máme k dispozici, však nejsou v pořádku v potřebném rozsahu studie zaměřené na odpady, na životní prostředí, hlukové studie. Podle přerovské senátorky Jitky Seitlové (ODA) by měla být radnice podstatně radikálnější při požadavcích na ekologii. Řekla, že by se město nemělo chovat lehkověrně. Chováte se tak?
Myslím si, že paní senátorka použila velká slova. Troufám si být na problematiku životního prostředí trošku fundovanější a na rozdíl od ní si nemyslím, že v případě Philipsu nejsou dodržovány tvrdé normy na ochranu životního prostředí.
* Život města je pestrý a zůstane i nadále, i když v něm bude mamutí technologické centrum Philipsu. Co nabídnete, aby se o Hranicích neříkalo "jedno město, jedna továrna", jako například o Rožnovu pod Radhoštěm, kde byla za minulého režimu také velkovýrobna televizních obrazovek a život města se točil kolem Tesly. Nevadí vám například, že manažeři firmy chtějí bydlet v Olomouci?
Jsme teprve v počátcích, ale dnes už v městské radě a zastupitelstvu víme, že investice do výstavby technologického centra nebude velkou investicí v Hranicích poslední. V souvislosti s touto výstavbou musí být urychlena výstavba okružní křižovatky U Smrku, už je na stole projekt nové dálniční přípojky, do Hranic přijdou další firmy, subdodavatelé Philipsu, budeme muset příští rok začít stavět sto až dvě stě bytů. Jedna investice vyvolává investice další.
* Investice Philipsu vyvolala také debaty o tom, že Hranice mohou v lecčems předstihnout okresní město Přerov. Po vzniku Olomouckého kraje už tady za nějakou dobu nebudou okresní úřady, ale jen kraj a soustava víceméně rovnoprávných měst. Jak na tom budou Hranice v porovnání s ostatními?
Až budou zřízeny kraje, budeme se muset naučit žít v úplně jiných dimenzích, zařídit se podle regionů Evropské unie. Jejich centrem je město a v přirozených hranicích dokola vesnice, které mají dohromady čtyřicet padesát tisíc obyvatel, kde se řeší regionální problémy, spolupráce mezi městy a vesnicemi. Nedával bych to do roviny, že jedno město předstihne druhé. Většina větších projektů přece neovlivní jen život v Hranicích, ale v celém regionu.

NOVÁK KANDIDUJE DO KRAJSKÉHO ZASTUPITELSTVA
* V budoucím kraji bude také důležitá otázka dopravy. Zeptám se vás jako politika, který právě kandiduje na střední Moravě v krajských volbách. Co byste, být zastupitelem, spíše upřednostňoval: dálnici Přerov - Lipník, nebo dálnici, která by tunelem pod Červenohorským sedlem propojila Olomoucko s Jeseníky?
Protože nemám dostatek informací o výhodnosti a nevýhodnosti toho kterého projektu, nevím. Jsem spíše pragmatik, a než o něčem řeknu, že je lepší než druhé, musím mít dostatek informací. Protože je nemám, netroufám si říct, co je důležitější.
* Jste na jednom z předních míst kandidátky ČSSD. Pokud budete zvolen, vzdáte se starostování ve městě?
Mám pocit, že v Hranicích je rozděláno tolik věcí, že bych měl do konce volebního období zůstat tady a dotáhnout je do konce.
* Takže ambice usilovat o členství v jakési krajské vládě nemáte?
Nemám.
* Myslíte si, že by mělo být krajské zastupitelstvo sborem starostů? Podle dosud zveřejněných kandidátek to tak vypadá?
Krajské zastupitelstvo začne fungovat od ledna příštího roku a bude to něco úplně nového. Myslím si, že v prvním volebním období bude lepší, když start udělají lidé, kteří mají zkušenosti z komunální politiky. Zákon o krajském zřízení je jakási modifikace zákona o obcích, a proto právě členové zastupitelstev, starostové a jejich zástupci - to jsou lidé, kteří dělají v komunální politice, mají zkušenosti a tedy se jim bude lépe rozjíždět funkce kraje než těm, kteří by do problému skočili rovnýma nohama.

TOMÁŠ ŠULÁK
MARIE HOVADÍKOVÁ
,
Autorka je redaktorkou ČRo Olomouc


Mladá fronta Dnes 11, 2000, č. ???, 30. června, příloha Střední Morava, s. dvě

názory čtenářů
O TOM, JAK SI HRANICKÝ STAROSTA PŘEDSTAVUJE KRITIKU

Odezva na rozhovor publikovaný v MF DNES dne 21. června 2000 v regionální příloze pro střední Moravu nazvaný Philips ovlivní celý region, říká starosta Hranic.
Nebudu se již vracet ke kauze Příjemného úderu a přít se se starostou Rudolfem Novákem o různých pohledech na události, které vedly ke vzniku a následně ovlivnily i průběh celé této záležitosti. V mém příspěvku chci pouze upozornit na některé výroky pana starosty. Pravděpodobně odpovídají přesně jeho představám o demokracii. Pokud byly citovány doslovně. Pokud ne, tak se omlouvám. 1. Loajalita k zaměstnavateli rozhodně ano, ale nikoliv až za hrob. Na městském úřadu snad neplatí omerta. Pokud má však zaměstnanec pocit, že jeho připomínkám se nevěnuje dostatečná pozornost nebo je za ně dokonce kárán , není jiná možnost nežli s těmito připomínkami vyjít ven. 2. Měl bych na pana Nováka jednu otázku: "Co je dle jeho mínění smyslem práce na městském úřadu?" 3. Je nanejvýše odporné, že knihovna v Hranicích není dosti servilní a nemá ve své nabídce věstník Moravská brána. A proto: "Pryč s vedením knihovny!" 4. Nyní následuje hlavní bod večera, jak by řekli v estrádních pořadech. Odpověď pana starosty: "Kritika může být vždy přijata, ale musí respektovat zákony tohoto státu." Kritika ve své podstatě, dle mého chápání věci většinou míří proti nařízení či paragrafu. Z toho důvodu je prostě nemůže respektovat. Hranice pro kritiku existují a musí existovat, ale dle mého názoru hlavně v oblasti morálních pravidel. Pokud budu kritizovat, byť protiprávním způsobem, abych změnil nařízení které je proti základním svobodám, jsem rozhodně v právu. "Morálním." Lidé, kteří kritizovali jakýkoli totalitní režim, šli vždy proti jeho zákonům a doufám, že není sporu o správnosti jejich činů. Pokud zde máme třecí plochy v chápání, pak je mé maličkosti líto naší téměř demokracie. Návyků z dob totality se naše vedení ve státní správě ještě úplně nezbavilo. Neustále totiž někteří naši představitelé předpokládají: "Byl jsem zvolen, a tudíž mám patent na rozum." Na kritiku mimo rámec zákona je nutno brát zřetel nebo se minimálně zamyslet nad místem, kam byla mířena. Vše ostatní v rozhovoru zanechám bez komentáře, protože až čas ukáže, nakolik bude tato investice firmy Philips přínosem pro náš region.

Libor Ščerba, Hranice