Hranický týden 6, 2000, č. 25, 23. června, s. 2:
DOBRÁ KOMUNIKACE S OBČANY JE DŮLEŽITOU SOUČÁSTÍ DOBRÉ PRÁCE RADNICE
(Hranice - r) Nad přístupem hranické radnice k připomínkám, které byly vzneseny v procesu EIA, se pozastavilo přerovské Centrum pro komunitní práci. Zaslalo své připomínky k dokumentaci souběžně na Okresní úřad v Přerově a na Městský úřad v Hranicích poslední den (23. května) před vypršením zákonné lhůty. Poznámky byly ve stejnou dobu zaslány faxem a elektronickou poštou. Na Okresním úřadě byly připomínky vzaty na vědomí a akceptovány, zatímco z hranické radnice přišel dopis s podpisem starosty Rudolfa Nováka, který obsahoval toto tvrzení: Vážený pane, dne 25. 5. 2000 ve 22,40 hod obdržel MěÚ v Hranicích Váš fax týkající se posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) Technologického centra v Hranicích. Sděluji Vám, že zákonem stanovená lhůta pro podávání připomínek skončila 23. 5. 2000 v 15 hod, tedy Vaše připomínky nemůžeme, ve smyslu platné právní úpravy, projednávat ev. zahrnout do dokumentace. Centrum pro komunitní práci vzápětí dokázalo výpisem z Českého Telecomu, že opravdu podalo svou připomínku včas a podivilo se nad tím, zda lze kalendářní den ukončit už v 15 hodin. Zároveň projevilo obavu, aby stejný přístup nebyl uplatněn ze strany vedení radnice i v dalších podobných řízeních. V diskusi, která proběhla na čtvrteční veřejné schůzi, se k této věci vyjádřili dva zástupci hranické radnice. Ing. Ivana Zaoralová z odboru životního prostředí věcně dokázala, že zprávy, které přišly elektronickou poštou, se na počítačích na městské radici objevily skutečně až druhý den po půlnoci. Což se dá s ohledem na to, jak funguje elektronická pošta, vysvětlit. Po ní si vzal slovo do té doby podřimující místostarosta Josef Ježík, který reagoval útočně nejen na projevenou stížnost, ale také na obsah zaslané připomínky, která žádala mimo jiné vytvoření občanské poradní komise monitorující plnění závazků firmy Philips ve vztahu k životnímu prostředí.
Diskuze byla toho dne věnována především samotnému vlivu stavby Philips na životní prostředí. Problém, který nastolilo Centrum pro komunitní práci, byl spíše okrajový, avšak jeho vyznění shrnula velmi výstižně senátorka Jitka Seitlová, když řekla: Míra komunikace - to je základ toho, že obě strany navážou dobré vztahy. Firma Philips by si proto měla dát na podobné případy pozor, aby v očích veřejnosti nebylo poškozeno její dobré jméno.
Hranický týden 6, 2000, č. 1, 7. ledna, s. 2:
ZA POPELNICE A SVOZ ODPADU OD NOVÉHO ROKU JINAK
(HRANICE - r) Stále vznikající černé skládky a zneužívání hřbitovních kontejnerů k ukládání domovního odpadu - to jsou hlavní důvody, které vedly město Hranice ke zrušení dosavadního známkového systému za svoz a zneškodnění odpadů a k zavedení nového systému.
Změna spočívá v tom, že každá osoba, která má trvalé nebo přechodné bydliště na území města, zaplatí jednorázový roční poplatek 150 korun a navíc 140 korun za pronájem popelnice. Občan, který nezaplatí, musí prokázat, jakým způsobem odpad zneškodňuje.
Obojí platba musí být uskutečněna do konce března 2000, protože po tomto termínu přestane EKOLTES, a. s. neplatičům odpad vyvážet. Do téhož termínu chce mít EKOLTES zmapován počet osob v jednotlivých bytech - pokud dojde k nějakým změnám v počtu osob v domácnostech, je žádoucí tyto změny nahlásit a doložit je doklady.
Hranický týden 6, 2000, č. 2, 14. ledna, s. 1-2:
Nový systém svozu a třídění odpadu zatím nemá mnoho příznivců
MĚLY BY MIZET DIVOKÉ SKLÁDKY
(Hranice - rek) Nový systém svozu odpadu, který začal v Hranicích platit od 1. ledna 2000, se zatím u občanů setkal ne-li s odporem, pak alespoň s nepochopením. Důkazem toho jsou mimo jiné i dopisy, které přicházejí do redakce a většinou obviňují město ze spiknutí s a. s. EKOLTES s cílem ožebračit občana. Obrátili jsme se proto na ředitele a. s. EKOLTES Milana Vinklera, aby nový způsob zpoplatňovaní odvozu a likvidace odpadu blíže představil a obhájil jeho přednosti.
Milan Vinkler na úvod rozhovoru vysvětlil, že 100% vlastníkem a. s. Ekoltes je město, takže o spiknutí nemůže být řeč: Systém svozu i cenu za svoz určilo město, které se po zkušenostech s narůstáním černých skládek rozhodlo ustoupit od dosavadního známkového systému a přejít k paušální platbě. Všechna města v okolí, která měla známkový systém - Lipník, Valašské Meziříčí, Přerov, od něj ustupují, někde ani zaveden nebyl.
Paušální platba znamená pro město více peněz, v čem je výhoda pro občana?
M. Vinkler: Naše firma bude nyní sama regulovat počet kontejnerů a popelnic a podle potřeby jejich počet zvyšovat. Dříve jsme mohli umisťovat jen tolik nádob, kolik si lidé zaplatili a podle toho také situace na sídlištích vypadala - kontejnery i popelnice přetékaly. Očekáváme také mizení černých skládek.
Na druhé straně ale občan už nebude nucen uvažovat ekonomicky a třídit odpad?
M. Vinkler: To asi nastane, tento systém opravdu nenutí lidi k třídění odpadu, nejsou k tomu nijak zainteresováni. Ovšem kryty budou náklady mnohem větší, než byli dříve lidé schopni zaplatit. A to mají Hranice ve srovnání s okolními městy jedny z nejnižších paušálních poplatků.
Co nastane, když občan odmítne zaplatit?
M. Vinkler: Občan musí prokázat, jak s odpadem naložil, měl by mít potvrzení od firmy, která odpad likviduje, nebo potvrzení ze skládky, kam odpad sám odvezl - ovšem to není povoleno.
Když se občan rozhodne zbavit se odpadu sám, například ho spálit nebo zakopat na vlastním pozemku?
M. Vinkler: I tady se ocitá v rozporu se zákonem s hrozbou statisícové pokuty. Mimo vyhrazená místa není povoleno likvidovat odpad, ani když je to soukromý pozemek nebo soukromá kotelna. I domovní odpad může být kontaminovaný a neexistuje žádný domácí kotel, který by byl schopen spálit beze zbytku umělou hmotu, aniž by došlo ke znečišťování ovzduší jedovatými zplodinami - takže další pokuta.
Považujete tedy nový systém za výhodnější pro všechny zúčastněné strany?
M. Vinkler: Každý ze systémů má samozřejmě nějakou nevýhodu. Když se zaváděla platba známkami, lidé si nemohli dlouho zvyknout a teď si budou zvykat na nopvý způsob. Ale paušální platba je výborný způsob, jak zajistit z hlediska likvidace odpadu evidenci obyvatel, umožňuje přehled o tom, kdo platí a kdo ne, tedy i dohled nad tím, jak je nakládáno s odpadem, což jsme předtím nemohli nijak zjistit. A občan bude tímto systémem zatížen co nejméně, pouze zaplatí složenku a zbytek za něj zařídí a. s. EKOLTES.
Hranický týden 7, 2001, č. 13, s. 3:
NEPOŘÁDEK ROSTE A NESPOKOJENOST TÉŽHranický týden 6, 2000, č. 42, 20. října, s. 4:
STÍŽNOST NA DOSTUPNOST TV SIGNÁLU
Redakce Hranického týdne obdržela otevřený dopis starostovi města, týkající se stížnosti na zhoršený televizní signál. Petice byla podepsána asi 60 občany a její znění je následující: