Hranický týden 7, 2001, č. 32, 10. srpna, s. 3
Všude jsou nějaké Příjemné údery

(Hranice - miš) "Iniciativa Příjemný úder vznikla na podzim 1999 v reakci na zvláštní praktiky hranické radnice. Od té doby se snaží monitorovat činnost členů městského zastupitelstva, zejména poukazuje na reálné prorůstání politické a ekonomické moci," píše o sobě PÚ v propagačním materiálu. Před nedávnem tato skupina mladých lidí (průměrný věk členů je 27 let) umístila na internet přehled zastupitelů a jejich ekonomických aktivit (https://hranice.tripod.com/zastupitele/). Jednoho ze členů PÚ Jiřího J. K. Nebeského se ptáme: jaký to má smysl?
Leccos se po Hranicích šušká, Sestavu se například posměšně říká Městav a padají nejrůznější fantastické domněnky o ekonomických čachrech zastupitelů. Zajímalo mě, do jaké míry jsou ty fámy pravdivé, a když už jsem se do té práce pustil, samozřejmě jsem to zveřejnil. Myslím, že lidé mají právo být informováni o tom, co dělají jimi zvolení zastupitelé. Pozitivní zprávy o nich šíří MěÚ prostřednictvím tiskovek, Moravské brány atd. A někdo tedy zase musí zveřejňovat ty negativní zprávy, aby se vyjevila celá pravda. A to je úkol, který jsme si v PÚ dali za úkol... (úsměv)
Co jste objevili zajímavého?
Nejdůležitější mi připadá systematičnost. Dozvíte se nejen o těch, kteří ze své zastupitelské funkce bohatě profitují, ale i o těch, kteří nezískali nic. Zjistíte, že někdo získal zakázku na 5 tisíc, jiný na 50 milionů. Zajímavé mi připadá, že každý v Hranicích jakoby soukromě zná kousek té sítě, ale zatím to nikdo nesložil dohromady. Jeden příklad: klempířská firma Holec dělá střechy na stavbách firmy Sestav, které financuje Město. Dcera starosty Nováka se dnes jmenuje Holcová... Nemusí to nic znamenat, ale takových „náhod“ je v Hranicích trochu moc.

Jaké jsou ohlasy na vaši činnost? Reakce zastupitelů jsou podrážděné, třeba Milan Střílka (KSČM) podle MFDnes řekl: "Tyto informace jsou neúplné, nepravdivé a nepodložené."
S úplností má jistě pravdu - existuje řada skutečností, které nám prostě unikly, nebo nebylo možné je nijak potvrdit, ale žádný strach, stránky budeme dále doplňovat. Ale jinak si rád počkám na důkaz, že zrovna v případě pana Střílky jsou „informace nepravdivé a nepodložené“. Pokud jde o veřejnost, tak část reakcí je jednoznačně pochvalná, část jednoznačně odsuzující, nejčastější je ale "to nemá smysl - přijdou jiní a bude to ještě horší". Na jednu stranu vím, že to je výmluva - málokdo si přizná: "jsem zbabělec, mělo by se s tím něco dělat, ale já do toho nejdu", většina lidí se raději tváří, že je to nezajímá, nebo, že se s tím "nic dělat nedá". Na druhou stranu je fakt, že takové to "za Juračky to nebylo lepší" má své opodstatnění. Opravdu, předchozí dvě volební období byla taky plná různých ekonomických nekalostí. Rád bych propátral i je, ale je to fakt dost náročné - časově i finančně. Ovšem nikdy tyhle ekonomické kamarádšofty nešly ruku v ruce s obviněními z potlačování občanských svobod.
Takhle ale dnešní vedení radnice obviňujete především vy.
My jsme se s tím osobně setkali a zapůsobilo to na nás tak silně, že jsme se rozhodli "něco s tím dělat".
Opravdu je tu jen volba Novák nebo Juračka?
Teď to tak vypadá, ale za rok může být situace jiná. Jestliže si srovnáte Nováka a Juračku, tak zatímco kolem Nováka je ekonomických i politických afér požehnaně, v souvislosti s Juračkou jsem za deset uplynulých let na žádné obvinění z osobního obohacování nenarazil. U jeho tehdejších spolupracovníků to je ale jinak. To srovnávání jak to bylo "za Juračky" a "za Nováka" má jednu vadu - v dnešním zastupitelstvu sedí 10 lidí, kteří už byli zastupiteli v předchozích letech. Zvláštní shodou okolností je to právě několik nejexponovanějších jmen. Já neznám osobní vazby zastupitelů moc podrobně, takže mnohé mi asi uniká, ale osobně se mi jeví, že každá politická strana má na kandidátce lidí víceméně slušné a víceméně neslušné. Do zastupitelstva se dostávají ve zhruba vyrovnaném poměru - a v roce 1998 se misky vah přiklonily k těm horším.
Myslíte, že za rok, u dalších komunálních voleb, to dopadne opačně?
Pevně doufám, snažím se pro to něco udělat. Myslím, že záludností voleb je, že lidé většinu kandidátů vůbec neznají - a většina kandidátů zase kandiduje jen proto, že je někdo "ukecá", protože volební přepočty nutí strany k obsazení všech míst na kandidátce. Tak se stává, že volíme prostě podle toho, že otec kandidáta má třeba dobrou pověst jako lékař... Podle volebních výsledků má kdokoliv s titulem MUDr. asi dvojnásobnou šanci být zvolen, než mají jiní. To je sice legrační, ale zároveň to svědčí o tom, že lidé se rozhodují podle dost iracionálních kritérií. Proto mi připadá správné systematicky sledovat činnost zvolených zastupitelů a informovat o tom veřejnost. Potom snad ty nejhorší případy znovu neprojdou. I když...
Na zmiňovaných stránkách najdou čtenáři informace i o těch zastupitelích, kteří v říjnu 1999 odstoupili. Proč?
Zdálo se mi neobjektivní, aby tam tihle lidé nebyli. V jednom čtenářském dopise jsem četl takovou tu častou interpretaci tehdejší "politické krize" - "jedni přišli o koryta a proto chtěli vyvolat předčasné volby". Jenže, když se podíváte na většinu lidí zvolených za Juračkovu stranu Hranice 2000, vidíte, že nevlastní žádnou firmu - a tihle lidé odešli. Zůstali ti, kteří firmy nejen vlastní, ale kteří pro ně také získávají městské zakázky.
Jak jste se vůbec k těm informacím dostávali?
To bylo samozřejmě nejtěžší, kdo má jaký živnostenský list a jaké podíly v jakých firmách se dá snadno zjistit na internetu, ale kolik ta a ta firma dostala peněz od města, to musí sdělit město. Naštěstí tu existuje zákon 106/99, který dává občanům dost možností, druhá věc je, jak moc se snaží MěÚ své povinnosti obejít, nebo to žadatelům znepříjemnit. Například za informace o bezhotovostních platbách vybraným firmám jsem musel zaplatit tři tisíce korun. To je dost. Mnohé informace jsou samozřejmě stále kusé - není v mých silách znát rodinné poměry každého zastupitele, takže na odhalení čeká asi celá řada dalších částí sítě. Čekám, že nám s tím lidé pomůžou. Díky e-mailu mohou být anonymní.
Ty tři tisíce jste dal ze svého?
Ne. Sehnal jsem si "sponzora", ozvalo se mi několik podnikatelů, kteří jsou ochotni takové věci platit.
Nebudete jim potom zavázán k různým "protislužbám"?
Tak velké ty částky zase nejsou. (smích) Většina z nich je znechucena politickým stylem dnešní radnice a proto svou pomoc nabízejí. Je mi jasné, že pro "dnešní radnici" je to jasný důkaz, že se proti ní chystá spiknutí, kdyby se ale chovala jinak, lidé by neměli důvod se proti ní spojovat. Představte si to takhle: stavební firma mi dá nějaké peníze, já jí za to nemůžu dát nic, jen logickou úvahu, že pokud získané informace poškodí pověst dnešního vedení města a jeho členové pak u voleb neuspějí, za rok se politická situace změní a jejich stavební firma se bude moci konkurzu zúčastnit za stejných podmínek jako ostatní - tedy např. že Sestav nebude jasným vítězem už před otevřením obálek.
Před měsícem jste podali žalobu na Město Hranice. Čeho se týkala?
Město odmítlo poskytnout informace, které je podle zákona povinno poskytnout. Teď připravujeme druhou žalobu, protože situace se opakuje. Jsem přesvědčený, že ten spor vyhrajeme a že jasně zazní: "tato radnice porušuje zákon"! Nejhloupější na tom ale je, že radnice si je dobře vědoma, že zákon porušuje, jen se prostě chová jako malé dítě - vzteká se a dupe. Nebude jí to nic platné. Trochu smutno mi je ale z toho, že zatímco já se těmhle věcem věnuju ve volném čase, vedení radnice se tím zabývá v pracovní době.
Jako student máte času dost, tak si nestěžujte...
Jo, a jako student si to taky můžu dovolit. Kdybych to sám nezažil, nevěřil bych, kolik lidí je schopno říct: "nemůžu se k tomu veřejně vyjádřit, mám rodinu, děti..." Nejdřív mi to připadalo jako děsivý důkaz totalitního myšlení, teď se tomu jenom směju, je to takový folklór, ustálený obrat. To riziko není zdaleka tak velké jak to vypadá.
To jsou hezká slova tak asi z demonstrace z roku 1989... Jak to udělat reálně?
Vím moc dobře, že nikdy nenastane stav "tak, vyhráli jsme a odteďka to půjde jako po másle" - to je takový ten pocit z Listopadu. Každé spojení ekonomické a politické moci má tendenci potlačovat svobodu (třeba jen tu svobodu trhu - jedni jsou zvýhodněni díky politickým vazbám, druzí ne), je to taková mafiánská chobotnice (smích), která se pořád rozrůstá. A proti ní stojí síť slušnosti, která chce transparentní ekonomické vztahy, rovné podmínky atd. To je taková občanská chobotnice. A proti každému mafiánskému chapadlu musí vyrůst chapadlo občanské. A v Hranicích je teď takové velmi ošklivé chapadélko a proti němu vyrostl Příjemný úder. Ale když čtete noviny, vidíte, že podobné věci se odehrávají všude možně. Všude se dějí nějaké nepravosti a všude vznikají nějaké Příjemné údery.
Za Příjemný úder odpovídal Jiří J. K. Nebeský.