|jste na homepage mfdnes | | |
|
|
| | | | |
1.11.2002 Olomoucký - strana 1 | Zadávání zakázek není průhledné | Hranice, Šumperk, Přerov Ani rok před komunálními volbami politici, kteří ovládají radnice větších měst v kraji, nedokázali zcela rozptýlit podezření, že s veřejnými zakázkami je všechno v pořádku. Vedení měst každý rok rozdělí desítky milionů korun na stavby či opravy domů, silnic nebo škol. Předloni vyšlo najevo, že ve všech větších městech v Olomouckém kraji dostaly mnohamilionové zakázky firmy, které sponzorovaly politické strany ve vedení radnic. Přehled výběrových řízení za loňský rok zase dokazuje, že v některých městech dostávají zakázky stále stejné společnosti nebo zastupitelé, ba přímo radní měst. Zcela jedinečná je situace v Hranicích. Z třinácti výběrových řízení, které v roce 2001 vypsal odbor rozvoje města, devětkrát vyhrála firma Sestav nebo Projekty a stavby KMS. V obou firmách jako jednatel a spolumajitel figuruje hranický zastupitel Jiří Jašek. Zbylé čtyři zakázky sice posbírali jiní uchazeči, hodnota těchto zakázek je však minimální. Hranická radnice ale tvrdí, že je všechno v pořádku. „Na každou zakázku je výběrové řízení, kde jsou jasné zásady, mnohdy přísnější, než stanoví zákon. Ve většině případů rozhoduje cena a nevím o tom, že by se rozhodlo jinak, než doporučila výběrová komise. Možná je to tím, že tady není tolik velkých stavebních firem,“ hájí radnici mluvčí Petr Bakovský. Pokrývačské práce na městských za kázkách přitom pro Sestav či KMS často dělá firma, ve které působí tchán dcery hranického starosty. „S touto firmou spolupracujeme již deset let a nemůžu za to, že si můj syn vzal dceru starosty. Celkem pro nás pracuje šest klempířských firem, z toho tři z Hranic. To jsou nesmyslná spojení. Je to úplně směšné,“ tvrdí spolumajitel Sestavu a KMS a hranický zastupitel Jiří Jašek.
Pokračování na straně D3
Pokračování ze strany D1
Jašek nevidí nic divného ani na tom, že jeho společnosti vyhrály většinu výběrových řízení vypsaných městem Hranice, i když přiznal, že jinde se mu tak nedaří. „Všechno je v pořádku. Cenu nabízíme nízkou, nenavyšujeme ji, plníme termíny a dáváme záruky. Jsem člen zastupitelstva, ale nejsem ve výběrových komisích ani v radě,“ hájí se Jašek, který jako lídr KDU-ČSL kandiduje ve městě znovu. V Šumperku zase loni dostala zakázky firma Fortex AGS, která patří přímo radnímu města Vladimíru Potěšilovi (Za prosperitu Šumperka). „Nikdy jsem nic neprosazoval, nebyl jsem ve výběrové komisi a zdržel jsem se hlasování v radě a zastupitelstvu, pokud se týkalo zakázky, které jsme se účastnili,“ hájí se. „Je to klasický případ střetu zájmů, i když to zákon nevylučuje. On může být ve svém oboru nepochybně zdatný odborník a může šéfovat prosperující firmě, ale měl by to prokazovat jinde a ne na městských zakázkách. V opačném případě nemá sedět v radě,“ tvrdí politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín. Potěšil nyní kandiduje do zastupitelstva znovu. Také v Prostějově dostala zakázky od města firma Pozemstav radního Zdeňka Peichla (ODS) či šéf kontrolního výboru města Václav Šmíd (KSČM). Šmíd za půl milionu boural část kolonie U Svaté Anny a dostal se tak do podezření, že jako šéf výboru kontroloval sám sebe. Šmíd to odmítl a tvrdí, že nic pochybného neudělal a ve střetu zájmů není.
Zakázky a sponzoři stran
V Přerově se zase již víc než rok táhne podezření okolo místní firmy Mercon. Ta před lety dostala zakázku na zimním stadionu, s provozem ale byly problémy a firmě hrozila pokuta. Místostarosta Přerova Bohumil Procházka (ODS) navrhl odpuštění penále a vzápětí vyšlo najevo, že Mercon poslal sponzorský dar právě jeho mateřské ODS. Přesto Mercon dostal loni od radnice další zakázku na regulaci topení. Tentokrát ale nebyla její výše velká, šlo o něco přes dvě stě tisíc korun. Ačkoliv se zatím nedá prokázat, že přidělování zakázek má nějakou spojitost se sponzoringem politických stran, které na radnicích mají na výběr zakázek vliv, i loni byly v kraji takové případy. Například Přerovská stavební společnost uspěla ve dvou soutěžích a získala od města zakázky za necelého půldruhého milionu korun. ODS loni věnovala třicet tisíc korun. ODS spolu s ČSSD přitom přerovskou radnici ovládají. Rovněž již zmiňovaná šumperská firma Fortex AGS sponzorovala loni ODS deseti tisíci korunami. Klausova strana má přitom ve vedení šumperské radnice velký vliv. Šéf středomoravské ODS Ivan Kosatík souvislost veřejných zakázek s financováním stran již dřív odmítl. „Prioritní musí být to, aby byl dodržen zákon o zadávání veřejných zakázek. Nelze se domnívat, že by si firma zavázala jednu stranu a měla zakázky. Na radnicích jsou koalice, které se navzájem hlídají,“ řekl. To, že se mezi sponzory objevují vítězové, může být v tom, že pravicové strany mají sponzorů nejvíc. „Nikoho nepřekvapí, že ODS má víc sponzorů než třeba komunisté.“ V roce 2001 se jednoznačně prokázalo, že nejúspěšnější firmy v Šumperku, Přerově a Prostějově jsou sponzoři ODS a v Olomouci Čtyřkoalice. To jsou přitom právě ty strany, které v těchto městech radnice spoluovládaly. V Přerově se dokonce opozice vzbouřila natolik, že na neprůhlednosti při zadávání zakázek poukázala a případ převzala policie. Rozjela vyšetřování kvůli podezření z možného porušení zákona a korupce, k výsledku se však nedobrala.
| Autor: MICHAL ŠVERDÍK |
|
|
|