novinky na iDNES

reklama

Zde najdete: mfdnes.cz, nazory.idnes.cz, pocasi.idnes.cz, praha.idnes.cz, regiony.idnes.cz, tv.idnes.cz, zpravy.idnes.czZde najdete: basket.idnes.cz, formule.idnes.cz, fotbal.idnes.cz, fotbalek.cz, hokej.idnes.cz, motorsport.idnes.cz, olympiada.idnes.cz, snowboarding.idnes.cz, sport.idnes.cz, superliga.czZde najdete: dane.idnes.cz, ekonomika.idnes.cz, fincentrum.cz, on - line prodej, test.idnes.cz, zakony.idnes.cz, zamestnanci.idnes.czZde najdete: bonusweb.cz, cestování.idnes.cz, comics.cz, dumabyt.idnes.cz, garfield.idnes.cz, kultura.idnes.cz, meliorannis.cz, plnehry.cz, revue.idnes.cz, tv.idnes.cz, tvprogram.idnes.czZde najdete: auto.idnes.cz, automodul.idnes.cz, digimedia.cz, mobil.cz, palmare.cz, technet.czZde najdete: gamestore.cz, jarmark.cz, knihy.idnes.cz, letenky.idnes.cz, telstore.czZde najdete: doprava.idnes.cz, firmy.idnes.cz, fulltext.idnes.cz, iinzert.cz, klikni.cz, levnybenzin.cz, mapy.idnes.cz, pandora.cz, reality.idnes.cz, slovniky.idnes.czweb deníku MF DNES - www.mfdnes.cz
 můjiDNES | mujPAS přihlásit | DUKÁTY  | Klub iDNES | 
Nastavit tuto sekci iDNES jako domovskou stránku prohlížečeTip: svůj oblíbený web rychle naleznete v seznamu stiskem klávesy s prvním písmenem z jeho názvu

reklama


|jste na homepage mfdnes | 
24 hodin na iDNES
HOMEPAGE iDNES
HOMEPAGE MF DNES
ARCHIV NEWTON
TITULNÍ STRANA
Z DOMOVA
NÁZORY
ZE SVĚTA
EKONOMIKA
CHARITA
SPOLEČNOST
SPORT
KULTURA
KULTURA - VÝTVARNÉ UMĚNÍ / DIVADLO
ZDRAVÍ
FÓRUM
DŮM A BYT
KAM NA VÍKEND
MAGAZÍN DNES
KODOVÁNÍ ČEŠTINY
NAPIŠTE NÁM DO MFD
CENÍK INZERCE 2002
ENGLISH PRICELIST 2002
DEUTSCH PREISLISTE 2002
REGIONY:
Praha
Středočeský
Ústecký
Liberecký
Plzeňský
Karlovarský
Jihočeský
Královehradecký
Pardubický
Vysočina
Moravskoslezský
Olomoucký
Jihomoravský
Zlínský
TIRÁŽ DENÍKU MF DNES
  
dendva dnytýden 
  

 

Předchozí vydání této rubriky najdete ZDE


1.11.2002 Olomoucký - strana 1
Zadávání zakázek není průhledné
Hranice, Šumperk, Přerov Ani rok před komunálními volbami politici, kteří ovládají radnice větších měst v kraji, nedokázali zcela rozptýlit podezření, že s veřejnými zakázkami je všechno v pořádku. Vedení měst každý rok rozdělí desítky milionů korun na stavby či opravy domů, silnic nebo škol. Předloni vyšlo najevo, že ve všech větších městech v Olomouckém kraji dostaly mnohamilionové zakázky firmy, které sponzorovaly politické strany ve vedení radnic. Přehled výběrových řízení za loňský rok zase dokazuje, že v některých městech dostávají zakázky stále stejné společnosti nebo zastupitelé, ba přímo radní měst. Zcela jedinečná je situace v Hranicích. Z třinácti výběrových řízení, které v roce 2001 vypsal odbor rozvoje města, devětkrát vyhrála firma Sestav nebo Projekty a stavby KMS. V obou firmách jako jednatel a spolumajitel figuruje hranický zastupitel Jiří Jašek. Zbylé čtyři zakázky sice posbírali jiní uchazeči, hodnota těchto zakázek je však minimální. Hranická radnice ale tvrdí, že je všechno v pořádku. „Na každou zakázku je výběrové řízení, kde jsou jasné zásady, mnohdy přísnější, než stanoví zákon. Ve většině případů rozhoduje cena a nevím o tom, že by se rozhodlo jinak, než doporučila výběrová komise. Možná je to tím, že tady není tolik velkých stavebních firem,“ hájí radnici mluvčí Petr Bakovský. Pokrývačské práce na městských za kázkách přitom pro Sestav či KMS často dělá firma, ve které působí tchán dcery hranického starosty. „S touto firmou spolupracujeme již deset let a nemůžu za to, že si můj syn vzal dceru starosty. Celkem pro nás pracuje šest klempířských firem, z toho tři z Hranic. To jsou nesmyslná spojení. Je to úplně směšné,“ tvrdí spolumajitel Sestavu a KMS a hranický zastupitel Jiří Jašek.
Pokračování na straně D3

Pokračování ze strany D1
Jašek nevidí nic divného ani na tom, že jeho společnosti vyhrály většinu výběrových řízení vypsaných městem Hranice, i když přiznal, že jinde se mu tak nedaří. „Všechno je v pořádku. Cenu nabízíme nízkou, nenavyšujeme ji, plníme termíny a dáváme záruky. Jsem člen zastupitelstva, ale nejsem ve výběrových komisích ani v radě,“ hájí se Jašek, který jako lídr KDU-ČSL kandiduje ve městě znovu. V Šumperku zase loni dostala zakázky firma Fortex AGS, která patří přímo radnímu města Vladimíru Potěšilovi (Za prosperitu Šumperka). „Nikdy jsem nic neprosazoval, nebyl jsem ve výběrové komisi a zdržel jsem se hlasování v radě a zastupitelstvu, pokud se týkalo zakázky, které jsme se účastnili,“ hájí se. „Je to klasický případ střetu zájmů, i když to zákon nevylučuje. On může být ve svém oboru nepochybně zdatný odborník a může šéfovat prosperující firmě, ale měl by to prokazovat jinde a ne na městských zakázkách. V opačném případě nemá sedět v radě,“ tvrdí politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín. Potěšil nyní kandiduje do zastupitelstva znovu. Také v Prostějově dostala zakázky od města firma Pozemstav radního Zdeňka Peichla (ODS) či šéf kontrolního výboru města Václav Šmíd (KSČM). Šmíd za půl milionu boural část kolonie U Svaté Anny a dostal se tak do podezření, že jako šéf výboru kontroloval sám sebe. Šmíd to odmítl a tvrdí, že nic pochybného neudělal a ve střetu zájmů není.

Zakázky a sponzoři stran

V Přerově se zase již víc než rok táhne podezření okolo místní firmy Mercon. Ta před lety dostala zakázku na zimním stadionu, s provozem ale byly problémy a firmě hrozila pokuta. Místostarosta Přerova Bohumil Procházka (ODS) navrhl odpuštění penále a vzápětí vyšlo najevo, že Mercon poslal sponzorský dar právě jeho mateřské ODS. Přesto Mercon dostal loni od radnice další zakázku na regulaci topení. Tentokrát ale nebyla její výše velká, šlo o něco přes dvě stě tisíc korun. Ačkoliv se zatím nedá prokázat, že přidělování zakázek má nějakou spojitost se sponzoringem politických stran, které na radnicích mají na výběr zakázek vliv, i loni byly v kraji takové případy. Například Přerovská stavební společnost uspěla ve dvou soutěžích a získala od města zakázky za necelého půldruhého milionu korun. ODS loni věnovala třicet tisíc korun. ODS spolu s ČSSD přitom přerovskou radnici ovládají. Rovněž již zmiňovaná šumperská firma Fortex AGS sponzorovala loni ODS deseti tisíci korunami. Klausova strana má přitom ve vedení šumperské radnice velký vliv. Šéf středomoravské ODS Ivan Kosatík souvislost veřejných zakázek s financováním stran již dřív odmítl. „Prioritní musí být to, aby byl dodržen zákon o zadávání veřejných zakázek. Nelze se domnívat, že by si firma zavázala jednu stranu a měla zakázky. Na radnicích jsou koalice, které se navzájem hlídají,“ řekl. To, že se mezi sponzory objevují vítězové, může být v tom, že pravicové strany mají sponzorů nejvíc. „Nikoho nepřekvapí, že ODS má víc sponzorů než třeba komunisté.“ V roce 2001 se jednoznačně prokázalo, že nejúspěšnější firmy v Šumperku, Přerově a Prostějově jsou sponzoři ODS a v Olomouci Čtyřkoalice. To jsou přitom právě ty strany, které v těchto městech radnice spoluovládaly. V Přerově se dokonce opozice vzbouřila natolik, že na neprůhlednosti při zadávání zakázek poukázala a případ převzala policie. Rozjela vyšetřování kvůli podezření z možného porušení zákona a korupce, k výsledku se však nedobrala.


Autor: MICHAL ŠVERDÍK

 
      Aktuální vydání      

Rubrika Olomoucký 1. LISTOPADU 2002
Střední Morava strana 1 - ČSSD podpoří při volbě komunistu
Střední Morava strana 1 - Hranice: Místní části jsou osadami
Střední Morava strana 1 - Olomouc: Cizinec obral směnárnu
Střední Morava strana 1 - Vánoční soutěž MF DNES a Rádia Haná
Střední Morava strana 1 - KŘIŽOVATKA
Střední Morava strana 1 - Dnes a zítra se volí místní zastupitelé
Střední Morava strana 1 - Ve volbách kandidují i příbuzní politiků
Střední Morava strana 1 - Zadávání zakázek není průhledné

Střední Morava strana 2 - První řádné volby v obci
Střední Morava strana 2 - Obce chtějí mít veselejší, krásnější a přinést i čerstvé síly
Střední Morava strana 2 - Jak se volí
Střední Morava strana 2 - Co očekávají od voleb šéfové stran v Olomouckém kraji
Střední Morava strana 2 - Kdo zlepší komunikaci radnic s občany?
Střední Morava strana 2 - Voliči pojedou zase taxíkem
Střední Morava strana 2 - Nový systém: Kandidáti bojují sami za sebe

Střední Morava strana 3 - Kandidát chce kontrolovat soukromé domy
Střední Morava strana 3 - Památka zesnulých, či Halloween?
Střední Morava strana 3 - Nechá se politik zkontrolovat také?
Střední Morava strana 3 - Dušičky se obchodníkům vyplatí
Střední Morava strana 3 - České dráhy by na vlečce k továrně Philips vydělaly
Střední Morava strana 3 - NOVÝ TRENÉR SIGMY

Střední Morava strana 4 - Držitel Anděla, Navarová, hraje dnes v Dlažce
Střední Morava strana 4 - Bratislavě vládnou fotky, i z Hané
Střední Morava strana 4 - Manowar se vrací, navštíví Zlín a Ostravu
Střední Morava strana 4 - Baskové zazpívají, a soutěž zná vítěze
Střední Morava strana 4 - Na sídlišti bude v sobotu drakiáda
Střední Morava strana 4 - V Prostějově soutěží „malé“ automobily

Střední Morava strana 5 - Kulturní servis
Střední Morava strana 5 - SMRADI

Zajímavosti - Lidé - Události - Kronika strana 6 - Hůlkovi bodyguardi potrestání nebudou

Sport - Střední Morava strana 7 - Program regionálních týmů v příštím kole
Sport - Střední Morava strana 7 - Kam za sportem ve vašem okolí
Sport - Střední Morava strana 7 - Kam za pohybem
Sport - Střední Morava strana 7 - Kotrba má změnit přístup hráčů
Sport - Střední Morava strana 7 - Jasný zápas se vyvinul v drama
Sport - Střední Morava strana 7 - Trunda se naučil švédsky nadávat
Sport - Střední Morava strana 7 - Rekordmanka se chystá s dcerou na La Manche
Sport - Střední Morava strana 7 - Fotbalová tour míří na Hanou
Sport - Střední Morava strana 7 - Handlova premiéra skončila devítigólovým debaklem

reklama


 

reklama

 

© Copyright MAFRA a.s. 1998 - 2002 a dodavatelé obsahu (ČTK, Reuters) - info zde
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů  - info zde
Informace o nás: info.idnes.cz. Redakci pište na adresu: iDNES@iDNES.cz technické dotazy posílejte na WEBMASTER@iDNES.CZ.
INZERUJTE NA iDNES.CZ - PODMÍNKY ZDE