www.mfdnes.cz
sobota 14.9.2002
NEWTON Information Technology
 
 

zadejte text:
období: zobrazit
 

   
nalezeno 3 zobrazeno 3 ze 3
03.09.2002 - LENKA PETRÁŠOVÁ - str. 01
Starosta Novák porušil zákon

Starosta Hranic Rudolf Novák (ČSSD) podle úřadů porušil zákon

Chyby komunálních politiků

Hranice - Starosta Hranic Rudolf Novák (ČSSD) porušil podle státního zastupitelství zákon, když se před časem zmocnil pěti milionů korun z pokladny města, aniž mu to schválilo městské zastupitelstvo. Kufřík s penězi dal jistému hranickému podnikateli, ten je nosil po kraji a marně vyjednával prodej pozemku pod továrnou na obrazovky. Za svévolné nakládání s veřejnými penězi Novákovi ale žádný trest nehrozí. Naopak. Jako jednička kandiduje za sociální demokracii v podzimních komunálních volbách v Hranicích. O celém skandálu s kufříkem by nikdo nevěděl, kdyby se paradoxně sám starosta neprořekl na veřejném zasedání zastupitelstva. O Nováka neblaze proslulého především nevybíravým postupem v případě nevykoupeného pozemku pod továrnou na televizní obrazovky se nakonec začala zajímat i policie. Miliony, které mu nepatřily, vyzvedl starosta Novák z městské kasy začátkem loňského roku a předal je tehdejšímu šéfovi představenstva Cementu Hranice Zdeňku Špiříkovi. Ten je neúspěšně nabídl zpěčující se majitelce posledního nevykoupeného pozemku pod továrnou na obrazovky výměnou za prodej parcely. Když případ vyšel najevo, hranickým zastupitelům nevadilo, že starosta volně nakládá s veřejnými penězi za jejich zády, rozhořčila se jen opozice a někteří aktivisté. „Je to velmi nestandardní a šokující. Nevím o tom, že by na Západě bylo obvyklé, aby manažeři chodili s kufříky peněz zasahovat do občansko-právního sporu mezi městem a obyvatelkou,“ komentoval tehdy jednání Nováka někdejší starosta Vladimír Juračka (US). Sám starosta Novák to ale viděl jinak: „O nic jiného nešlo, než pomoci vyřešit patovou situaci s pozemkem.“ Jen náhodou přitom vyšlo najevo, že miliony ve Špiříkově kufříku pocházejí z pokladny města. Občanské sdružení Příjemný úder proto na starostu podalo trestní oznámení, ale případ skončil ve ztracenu.
Pokračování na straně D2

Pokračování ze strany D1
Státní zástupce konstatoval, že transakce sice porušila zákonné regule, ale není možné dovodit existenci skutkových podstat trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele či porušování povinnosti při správě cizího majetku. Jinými slovy – starosta pochybil, ale nelze ho za to trestně stíhat a pohnat před soud. „V souvislosti s tím, že žádná škoda nevznikla, není jeho jednání trestným činem. Starosta jednal ku prospěchu města, ne za účelem obohacení sebe nebo někoho jiného. Je to sice zvláštní, nestandardní postup, ale to už by si měli vyhodnotit zastupitelé,“ uvedl státní zástupce Radim Obst z Přerova, který na vyšetřování trestního oznámení dohlížel. Hraničtí zastupitelé však z jednání starosty žádné důsledky nevyvodili, naopak pozice Rudolfa Nováka v sociální demokracii se upevnila. Tajemný prostředník Zdeněk Špiřík už předsedou představenstva Cementu Hranice není. Případ „kufřík“ ovšem nebyl prvním a jediným příkladem zvláštního jednání prvního muže Hranic. Majitelku posledního nevykoupeného pozemku pod továrnou na televizní obrazovky Markétu Regecovou například Novák veřejně urážel, pomlouval a snažil se ji zastrašovat výhrůžkami, že si tyká i s tehdejším premiérem Milošem Zemanem, zatímco ona je jen obyčejná kadeřnice. Majitelka odmítla prodat svou parcelu za cenu nabízenou městem a chtěla víc. Tolik, kolik radnice nabídla některým jiným, vyvoleným majitelům pozemků. Novák letos na jaře demonstrativně vystoupil ze sociální demokracie, aby se do strany po několika týdnech opět vrátil. Neunesl fakt, že jej strana původně nechtěla dát do čela kandidátky, tvrdí zasvěcení. V každém případě se mu tento tah vyplatil. První muž Hranic je po návratu do ČSSD také jedničkou na kandidátce do podzimních komunálních voleb.

Milí čtenáři, redakce MF DNES bude až do komunálních voleb, které jsou v listopadu, připomínat případy, kdy volení zástupci na radnicích v Olomouckém kraji selhali či rovnou podvedli voliče. Zveřejníme také, jak se se svými aférami politici vyrovnali.
Redakce

Foto: Starosta Hranic Rudolf Novák
FOTO: ČTK

   
NEWTON Information Technology, s. r. o., Copyright (c) 2001
Zdrojem zpráv je MFDNES, MAFRA, a.s. Copyright (c) 2001