Poznámka: Pavel Hönig je přítelem Rudolfa Nováka. Ne nezajímavé je, že oba jsou myslivci... o spojení vysoké politiky s mysliveckými kruhy se říká leccos...

Mf Dnes, Střední Morava, 2.5. 2001 Nemám nic proti ženám v politice, ale vadí mi kvóta žen ve vedení ČSSD, tvrdí poslanec Hönig - strana 3
Jsem rád, že se nestydíme za levicovost
O l o m o u c - Jaké závěry vyvodila ČSSD z debaklu ve volbách v Olomouckém kraji? Získá sociální demokracie v čele s novým šéfem také novou tvář? Na tyto a další otázky odpovídal krajský předseda ČSSD a přerovský poslanec Pavel Hönig v diskuzním pořadu Studio Dnes, které připravuje redakce MF DNES ve spolupráci s Českým rozhlasem Olomouc.

(...)

Ve vašem výboru se hovořilo také o sporu hranické radnice s majitelkou jediného nevykoupeného pozemku Philips, co si o této kauze myslíte?

V každé slušné demokracii, která už je déle zavedená, by to, co se děje dnes v Hranicích, bylo kvalifikováno jako spekulace a i ta spekulace je ve všech těchto slušných státech Evropy trestně postižitelná.

ZÁKON O MYSLIVOSTI

To je poněkud zvláštní odpověď, ale budiž, je to váš názor. Dlouhá léta se věnujete myslivosti - proč ještě stále nebyla přijata novela zákona o myslivosti? Co vlastně má být její podstatou?

Nelze říct, proč ještě stále nebyla, protože obě novely šly teď do prvního čtení na poslední schůzi, byla jim dána prodloužená lhůta, to znamená druhé a třetí čtení bude probíhat počátkem července. My jsme se ve sněmovně dohodli, že obě novely pustíme do druhého čtení, tak aby bylo možno vytvořit pracovní skupinu, protože ty návrhy jsou trochu kontroverzní. Potom bychom dali návrh, který bude pro sněmovnu průchozí, protože novela zákona již vzhledem k tomu, že myslivecké období končí v březnu 2003, je nesmírně potřeba.

Kde jsou ty třecí body? Na čem se musíte domluvit v mysliveckém zákoně?

Třecí body se týkaly zejména velikosti honiteb, dále práv vlastníků, jestli mají neustále právo k honitbě, i když honitbu někomu pronajmou. Potom to byly třecí body, které já ale nevidím vůbec problémově, jako ve výčtu zvěře, k tomu se ozývají někteří ochranáři, ale my všichni víme, že výčtu zvěře jsou dodnes živočichové, kteří se již dávno neloví a pořád tam figurují.

Jistým problémem je také pytláctví. Uvažuje se také o tom, že by se zákon zpřísnil v této oblasti?

Ano, zákon je podstatně zpřísněn, co se týče pravomocí daných myslivecké stráži. Tady si myslím, že je velké pole působnosti k tomu, aby se pytláctví značně omezilo.

Kdy má tento zákon vejít v platnost?

Zákon vstupuje v platnost dnem vyhlášení. Tedy, jestli jej sněmovna přijme, tak to znamená polovina července. Pak je zde termín pro Senát a pro pana prezidenta. To znamená, že někdy v říjnu či listopadu by tento zákon mohl nabýt platnosti , pokud ovšem nebude sněmovně vrácen nebo nebude vetován panem prezidentem.

(rozhovor je redakčně upraven a krácen)