PÚ


Druhý muž policie není prověřen
Už téměř rok trvá prověrka Václava Jakubíka, který přichází do styku s tajnými informacemi

Osm měsíců. Už od dubna se nedaří prověřit náměstka policejního prezidenta Václava Jakubíka. Přesto jeho rukama prochází tajné informace.
PRAHA -Druhý nejvýše postavený policista v Česku není už osm měsíců prověřen, aby mohl nahlížet do tajných informací. Jde o náměstka policejního prezidenta - Václava Jakubíka. I bez nutné prověrky přitom dostává do rukou ty nejcitlivější údaje z vyšetřovacích spisů. Prověrka trvá už od loňského dubna. Problémem je Jakubíkova minulost. Je absolventem komunistické Vysoké školy SNB. Loni v lednu založil firmu s jedním z nejvýše postavených důstojníků StB Miroslavem Čemusem. Ten za bývalého režimu pracoval deset let v Bruselu jako špion proti NATO. Přesto udělal loni v dubnu ministr vnitra Stanislav Gross Jakubíka druhým mužem české policie. Prověrku provádí Národní bezpečnostní úřad proto, aby zjistil, zda je prověřovaný člověk důvěryhodný. Jestli nehrozí, že by tajné informace předal, prodal, nebo jinak zneužil. Fakt, že Jakubíkovo prověřování trvá nezvykle dlouho, naznačuje, že jeho minulost zřejmě jisté riziko představuje.
Riziko nese ministr vnitra Gross
"Pokud zpravodajské služby potvrdí a vyhodnotí, že se prověřovaná osoba pohybovala v tak rizikovém prostředí, tak je to téměř stoprocentní důvod pro to, že takový člověk nemůže bezpečnostní prověrkou úspěšně projít," prohlásil před časem v tisku ředitel bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec. Kvůli riziku, které představuje Jakubíkova minulost, vyslovili obavy i zástupci americké FBI, která nedávno zřídila v Praze svou pobočku. LN to potvrdili dva vysoce postavení lidé z bezpečnostních složek. "Při jednáních s vedením policie několikrát padlo, že to není v pořádku. Dokonce se uvažovalo o tom, že se zřízení pobočky FBI oddálí," řekl jeden z nich. Jak je možné, že i bez prověrky dostává Jakubík do rukou tajné materiály? Zákon umožňuje, aby Jakubík dostal od bezpečnostního úřadu výjimku. Ta platí vždy dva měsíce. Lze ji ale vystavovat prakticky donekonečna. Pokud náměstek Jakubík prověrkou neprojde, znamená to, že vnitro umožňovalo řadu měsíců nahlížet do tajných spisů člověku, který je mohl zneužít. Jakubík dostal už pět výjimek. Naposledy letos v lednu. "Pokud by takový člověk nakonec neprošel, je za to odpovědné vedení ministerstva. Když dostal tolik výjimek a nakonec by nebyl prověřen, to by byl velký průšvih," říká právník a někdejší ministr vnitra Tomáš Sokol. Vedení policie i ministr Gross stojí pevně za Jakubíkem. Jakubík se hájí tím, že když s Čemusem zakládal firmu, nevěděl, co je zač. "Prověrka probíhá. V kategorii tajné (druhý nejvyšší stupeň - pozn. red.), řekl pouze LN" Jakubík má jako náměstek policejního prezidenta na starosti protikorupční, protidrogovou a odposlechovou službu. "Nevím, do jaké míry mu procházejí rukama informace o jednotlivých případech," řekla mluvčí Policejního prezidia Ivana Zelenáková. Prověrka druhého muže české policie je nyní v rukou pracovníků BIS. Pracovníci Bezpečnostní informační služby stále prověřují všechny Jakubíkovy kontakty, vazby a styky z jeho minulosti.
Riziko může být ještě větší
"Národní bezpečnostní úřad požádal BIS o šetření 17. května. Výsledky jejího šetření nebyly NBÚ sděleny do dnešního dne. NBÚ urgoval zaslání výsledků 29. ledna tohoto roku," uvedl v písemné odpovědi ředitel Kadlec. Neprověřený náměstek Jakubík by se mohl v brzké době dostávat k úplně všem informacím, které nashromáždily policejní složky. Vnitro chce totiž zřídit jakýsi centrální registr informací o jednotlivých případech. Ten má mít na starosti budoucí ředitel Kriminálního úřadu. Vedení policie navrhuje, aby ředitelem byl právě Jakubík. Jakubík nedávno osobně zasáhl do sporu o prodej pozemku, který se snaží vykoupit město Hranice na Přerovsku, aby zde mohlo postavit továrnu koncernu Philips. Jakubík si osobně dojel za majitelkou pozemku Markétou Regecovou. Podle jejích slov ji tři hodiny přesvědčoval, aby pozemek přenechala městu. Přestože k tomu neměl zákonný důvod, ministr Gross se za něj postavil. Podle jeho vysvětlení se Jakubík zajímal o zcela jiný případ, kdy město podalo na Regecovou trestní oznámení.
Jan Kubita
(Lidové noviny, Domov, 10.2.2001)