Druhý muž policie má problémy kvůli případu "Regecová"
PRAHA - Za zneužívání pravomoci veřejného činitele bude pravděpodobně stíhán náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík. Důvod? Snažil se ovlivnit spor kolem hektarového pozemku, který v Hranicích na Moravě komplikuje stavbu továrny Philips. Jakubík se vloni v létě vypravil do Hranic a během tří hodinového jednání přesvědčoval majitelku pozemku Markétu Regecovou, aby pozemek rychle prodala městu. "Jakubík jednoznačně překročil své pravomoci. Neměl tam co dělat a do sporu se plést. Případ je před uzavřením, v nejbližší době bude úřadu vyšetřování předán spis s návrhem na Jakubíkovo stí hání," řekl LN zdroj blízký Inspekci ministra vnitra, který si nepřál být jmenován. I přes Jakubíkův nátlak se Regecová s radnicí na prodejní ceně pozemku dosud nedohodla. Závod na výrobu obrazovek, v němž by měly pracovat tři tisíce lidí, je přitom již rozestavěný. Náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík, který dodnes nemá prověření k práci s citlivými informacemi, do sporu o pozemek Regecové zasáhl loni v létě. Přijel do jejího kadeřnictví v Drahotuších. Majitelce pozemku, o který usiluje město, na úvod řekl, že je "vyslancem ministra vnitra". Chtěl po ní, aby pozemek městu prodala. "Náměstek se mě snažil tři hodiny přesvědčit, ať podepíšu plnou moc městu," řekla poté Regecová. Navíc prohlásila, že jí Jakubík pohrozil, že když plnou moc nepodepíše, tak může být stíhána pro podvod a může dostat až osm let. Regecová pak vše řekla svému právníkovi. Ten zavolal Jakubíkovi a zeptal se ho, zda je to pravda. "Pan Jakubík se děsně rozčílil s tím, že nepřijde o postavení proto, že já někomu vyprávím to, co mi řekl. Jenže já byla vyjukaná a měla jsem v tu chvíli obavy," uvedla Regecová. Jakubík celou cestu vysvětluje tak, že si jen chtěl ověřit všechny dostupné informace přímo na místě. Ministr vnitra Stanislav Gross se poté za svého podřízeného postavil. "Nemám informace, které by mě znepokojovaly," řekl k tomu Gross. Připustil ale, že Jakubíkova cesta nebyla zcela standardní.
Půjde Jakubík před soud?
Inspekce ministra vnitra ani přerovský státní zástupce David Pivoda zatím nechtějí oficiálně prozradit, zda navrhnou Jakubíka stíhat. Jan Mynář, šéf brněnského oddělení inspekce, které na případě pracuje, byl dotazem LN na návrh Jakubíkova stíhání zaskočen: "O tomto případě nebudeme podávat vůbec žádné informace. Obraťte se na naše ústředí v Praze," řekl pouze. "Ještě musíme udělat nějaké úkony," dodal poté. Podobně tajemný byl i ředitel Inspekce ministra vnitra Mikuláš Tomin. "Nyní tento případ konzultujeme se státním zástupcem. To je vše, co vám k tomu mohu říci," prohlásil Tomin. Na dotaz LN, jestli fakt, že inspekce případ konzultuje se státním zástupcem, znamená, že má důkazy o Jakubíkově nezákonném jednání, řekl: "I tak to můžete brát." Tominův zástupce Jiří Zábrodský vzápětí konstatoval, že "ještě není nic ukončeno. "Ještě máme v plánu nějaké výslechy." "Včera nebo dnes jsme věc předali státnímu zástupci a ten má čas na rozmyšlenou, aby se k tomu vyjádřil. Rozhodně netvrdím, že ho (Jakubíka) budeme stíhat. V současné době to má státní zástupce. Může nám dát více doporučení: stíhejte to, nechte to na přestupek, nebo to odložte," dodal Zábrodský. Přerovský státní zástupce David Pivoda potvrdil, že má spis na stole. "Teprve jsem ho obdržel a nemám ho nastudovaný, protože jsem jej ještě nečetl," sdělil David Pivoda s tím, že si materiál vyžádal, aby se průběžně seznámil s výsledky šetření. "Není to tedy tak, že by Inspekce ministra vnitra už skončila a já to měl na posouzení. To ne," prohlásil. Podle zdroje LN je zahájení Jakubíkova stíhání "na devětadevadesát procent jasná věc".
Petr Kolář
(Lidové noviny, 14. 3. 2001, s. 1)
MF Dnes, 15.3. 2001 Z domova - strana 2
Inspekce: Jakubík porušil zákon
P r a h a - (ČTK) Inspekce ministra vnitra dospěla k závěru, že náměstek šéfa policie Václav Jakubík porušil zákon, když se angažoval ve sporu o pozemek Markéty Regecové v Hranicích. Navrhla, aby byl Jakubík obviněn za to, že Regecovou přemlouval, aby svoji parcelu prodala. O tom, zda bude Jakubík stíhán, rozhodne vyšetřovatel a žalobce. Do té doby ho ministr vnitra ponechá ve funkci.
Stát versus Regecová: víc než spor o pozemek Veřejný zájem ohrožuje v Hranicích osobní svobodu
Markéta Regecová je veřejný škůdce. Jak se jím tato nenápadná kadeřnice stala? Snadno. Odmítla diktát radnice v Hranicích na Moravě, která od ní chtěla lacino vykoupit pozemek, na němž má stát továrna firmy Philips. V civilizovaných zemích nic divného. U nás ovšem veřejná moc stále trpí bolševickými manýry. Žádný soukromník nám nebude bránit v budování veřejného blaha, řekly si úřady. Od té doby čelí Regecová kampani ze strany starosty, říká se, že ji sleduje BIS, přemlouvat ji přišel osobně dokonce náměstek policejního prezidenta. Moc nasazuje všechny páky, místo aby prostě zaplatila, jak se sluší a patří.
Jakubíkův úlet
Náměstek Jakubík bude nejspíš stíhán. Ačkoli v této chvíli není jasné, jak jeho případ dopadne, berme vyšetřování přinejmenším jako důkaz toho, že s Regecovou skutečně mluvil a naléhal na ni, ať městu ustoupí. To je ovšem vážný precedens. Už samo jednání starosty Nováka (ČSSD) bylo na hranici vydírání a pomluv. Nicméně stále šlo alespoň říci, že se problém řeší v komunitě, v níž vznikl, a to prostředky sice nevybíravými, avšak stále ještě únosnými z hlediska základních práv a svobod. Jakmile se do věci vložil vysoký státní úředník, nadto příslušník represivních složek, stala se hranická kauza obecným měřítkem vztahu státu a občana. Jakubíkův výlet (nebo spíš úlet) nás přiblížil o kousek blíž k totalitě. Zaplať bůh za to, že inspekce Jakubíka vyšetřuje - není to tak dávno, co se ministr vnitra Gross policejního náměstka zastal v parlamentu. Regecová vlastně může mluvit o štěstí, že za ní přišel "pouhý" druhý muž republikové policie. S tímto excesem se snad spravedlnost dokáže při troše dobré vůle vypořádat. To na vlastníky pozemků v trase dálničního obchvatu u Plzně si došlápla přímo Poslanecká sněmovna a jejich vlastnických práv je prostě zbavila zákonem. V obou případech jde o lidi, které bychom snad mohli nazvat kverulanty. Je to ale důvod k tomu, aby stát ve jménu veřejně prospěšné stavby útočil na jejich svobodu vlastnit majetek? Sotva, tedy alespoň pokud chceme žít v právním státě, který respektuje individuální svobody občanů.
Zpátky v diktatuře
Pro vládu je případ Philips zajisté nepříjemný. Jde o jednu z největších zahraničních investic, stát se nadnárodnímu koncernu zavázal pozemky včas vykoupit a slib vinou radnice v Hranicích nesplnil. Je teď vedlejší, zda šlo jen o nešikovnost, či o něco horšího, úřady prostě s paní Regecovou nejednaly chytře, totiž slušně a na rovinu. Nabídly jí cenu nižší než jiným a tak dlouho otálely s férovou nabídkou, až kadeřnici došla trpělivost. V té chvíli se z ní stal paradoxně škůdce, který překáží stavbě továrny se stovkami pracovních míst. Ve skutečnosti je chyba jednoznačně na straně veřejné moci. Pokud už chtěla centrální vláda situaci vyřešit, měla se snažit urovnat spor s Regecovou po dobrém, tedy zařídit, aby dostala své peníze. Návštěvu vysokého důstojníka policie nelze pokládat za nic jiného než za otevřenou výhrůžku. Ať už Jakubík jednal na vlastní pěst, či na pokyn shora, kabinet se nevyhne své odpovědnosti. Po listopadu mělo mnoho lidí pocit, že až se zbavíme totality a zavedeme demokracii, máme vyhráno. Ve skutečnosti je to složitější. Demokracie není zlaté tele, ale jen způsob správy věcí veřejných. Pokud demokratické rozhodování zasahuje do osobních svobod občanů, jsme zpátky v diktatuře, byť tentokrát už ne menšiny, ale většiny. Stále máme hluboko pod kůží komunismus s jeho preferováním "veřejného zájmu" na úkor zájmů individuálních, a proto nám hrozí tyranie většiny víc než v zemích s dlouhou a nepřerušenou demokratickou tradicí. Kauza Regecová je tak o něčem víc než o jednom pozemku a několika milionech. Stát tu skládá zkoušku z dospělosti - je třeba, aby ukázal, že kromě demokracie ctí i vyšší hodnotu, jíž je svoboda jedince. Zatím se mu příliš nechce. Uvidíme, zda vyšetřování Jakubíkovy návštěvy vnese do jednání veřejné moci nějaký zlom. Zaslouží si to občané i firma Philips, která u nás chce investovat své peníze. Určitě nestojí o to, aby ji poté, co její zakladatel podporoval Karla Marxe, nezdárného synovce, potkal další podobný malér.
Martin Schmarcz
(Lidové noviny, 15.3.2001, Názory)
Druhý muž policie má problémy
Náměstek policejního prezidenta se snažil ovlivnit prodej pozemku pro stavbu továrny Philips
PRAHA, 14. března 2001 - Za zneužívání pravomoci veřejného činitele bude pravděpodobně stíhán náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík. Důvod? Snažil se ovlivnit spor kolem hektarového pozemku, který v Hranicích na Moravě komplikuje stavbu továrny Philips. Jakubík se v lednu vypravil do Hranic a během tříhodinového jednání přesvědčoval majitelku pozemku Markétu Regecovou, aby pozemek rychle prodala městu. Plán obvinit Jakubíka ze zneužití pravomocí potvrdil LN s případem dobře obeznámený policista.
"Jakubík jednoznačně překročil své pravomoci. Neměl tam co dělat a do sporu se plést. Případ je před uzavřením, v nejbližší době bude úřadu vyšetřování předán spis s návrhem na Jakubíkovo stíhání," řekl LN zdroj blízký inspekci ministra vnitra, který si nepřál být jmenován.
I přes Jakubíkův nátlak se Regecová s radnicí na prodejní ceně pozemku dosud nedohodla. Závod na výrobu obrazovek, v němž by měly pracovat tři tisíce lidí, je přitom již rozestavěný. Náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík do sporu o pozemek Regecové zasáhl letos v lednu. Osobně za ní přijel do jejího kadeřnictví v Drahotuších. Majitelce pozemku, o který usiluje město, na úvod řekl, že je "vyslancem ministra vnitra". Chtěl po ní, aby pozemek městu prodala.
"Náměstek se mě snažil tři hodiny přesvědčit, ať podepíšu plnou moc městu," řekla poté Regecová. Navíc prohlásila, že jí Jakubík pohrozil, že když plnou moc nepodepíše, tak může být stíhána pro podvod a může dostat až osm let. Regecová pak vše řekla svému právníkovi. Ten zavolal Jakubíkovi a zeptal se ho, zda je to pravda. "Pan Jakubík se děsně rozčílil s tím, že nepřijde o postavení proto, že já někomu vyprávím to, co mi řekl. Jenže já byla vyjukaná a měla jsem v tu chvíli obavy," uvedla Regecová.
Jakubík celou cestu vysvětluje tak, že si jen chtěl ověřit všechny dostupné informace přímo na místě. Ministr vnitra Stanislav Gross se poté za svého podřízeného postavil. "Nemám informace, které by mě znepokojovaly," řekl k tomu Gross. Připustil ale, že Jakubíkova cesta nebyla zcela standardní.
Půjde policejní náměstek před soud?
Inspekce ministra vnitra ani přerovský státní zástupce David Pivoda zatím nechtějí oficiálně prozradit, zda navrhnou Jakubíka stíhat. Jan Mynář, šéf brněnského oddělení inspekce, které na případě pracuje, byl dotazem LN na návrh Jakubíkova stíhání evidentně zaskočen: "O tomto případě nebudeme podávat vůbec žádné informace. Obraťte se na naše ústředí v Praze," řekl pouze. "Ještě musíme udělat nějaké úkony," dodal poté. Podobně tajemný byl i ředitel inspekce ministra vnitra Mikuláš Tomin. "Nyní tento případ konzultujeme se státním zástupcem. To je vše, co vám k tomu mohu říci," prohlásil Tomin. Na dotaz LN, jestli fakt, že inspekce už případ konzultuje se státním zástupcem, znamená, že inspekce má důkazy o Jakubíkově nezákonném jednání, řekl: "I tak to můžete brát."
Tominův zástupce Jiří Zábrodský vzápětí konstatoval, že "ještě není nic ukončeno. "Ještě máme v plánu nějaké výslechy, takže by bylo předčasné cokoli předjímat." "Včera nebo dnes jsme věc předali státnímu zástupci a ten má čas na rozmyšlenou, aby se k tomu vyjádřil. Rozhodně netvrdím, že ho (Jakubíka) budeme stíhat. V současné době to má státní zástupce a bude rozhodovat, co s panem náměstkem uděláme. Může nám dát více doporučení: stíhejte to, nechte to na přestupek, nebo to úplně odložte," dodal Zábrodský.
Přerovský státní zástupce David Pivoda potvrdil, že má spis na stole. "Teprve jsem ho obdržel a nemám ho nastudovaný, protože jsem jej ještě nečetl," sdělil David s tím, že si materiál vyžádal, aby se průběžně seznámil s výsledky šetření. "Není to tedy tak, že by inspekce ministra vnitra už ukončila a já to měl na posouzení. To ne," prohlásil. Podle zdroje LN je zahájení Jakubíkova stíhání "na devětadevadesát procent jasná věc". "Předání případu úřadu vyšetřování nemůže trvat dlouho," řekl zdroj.
Petr Kolář
(Lidové noviny, 16.3.2001. Domácí zprávy)
Mladá fronta DNES Jakubík dál nemá prověrku 28.03.2001
Z domova - Autor: (obi, jid) - Strana: 02
Jakubík dál nemá prověrku
P r a h a - Náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík, který má na starosti speciální policejní útvary, do dnešního dne nemá prověření, aby mohl pracovat s citlivými informacemi. Jakubík ani jedenáct měsíců po svém nástupu do funkce nedostal od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) prověření na stupeň "tajné", ale jen "důvěrné". To mu však pro funkci náměstka nestačí. "Do současné doby není vyřízena. Víc k tomu nemám co říct," potvrdil včera Jakubík. Od bezpečnostního úřadu dostal další, v pořadí už pátou dvouměsíční výjimku. Ta mu vyprší v květnu. Na Jakubíkově stole se přitom scházejí důvěrné informace od Služby pro odhalování korupce nebo Útvaru pro boj s organizovaným zločinem. O jeho případ se už začali zajímat poslanci z bezpečnostního výboru sněmovny. Ministra vnitra Stanislava Grosse požádali, aby záležitost co nejrychleji vyřešil. "Připadá mi neudržitelné, aby prověrka byla neustále nahrazována prodlužováním výjimek," řekl šéf výboru Petr Nečas. Týdeník Respekt před časem upozornil, proč by mohl mít náměstek s prověrkou problémy: Jakubík měl před nástupem na policejní prezidium společnou firmu s Miroslavem Čemusem, bývalým důstojníkem StB. Jakubík má kromě toho další problém - je podezřelý ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Toho se údajně dopustil, když se osobně snažil ovlivnit spor o pozemek, který brání stavbě továrny nizozemského koncernu Philips v Hranicích na Přerovsku. Jakubík loni navštívil majitelku hektarového pozemku Markétu Regecovou a snažil se ji údajně přesvědčit, aby jej prodala městu. Vyšetřovací spis leží u přerovského státního zástupce Davida Pivody. "Nemohu vám k tomu nic říci, ještě jsem se k tomu nedostal. Po telefonu bych vám stejně nic bližšího neřekl, " uvedl.