(Ekonom 5. dubna 2001 - Libuše Bautzová, kráceno)

Vyvlastnění: reálná hrozba?
Ačkoliv dva soudní znalci stanovili cenu pozemku, který chce město Hranice odkoupit od majitelky Markéty Regecové pro investici firmy Philips, spory trvají dál. Může se podobný scénář opakovat v budoucnu i u jiných investic?....
 
Při výpočtech soudních znalců bylo použito dvou metod, tzv. Naegeliho a Bradáče. Výsledky obou expertů se značně lišily, nakonec se oba v memorandu shodli na tom, že cena obvyklá je 200 korun za metr čtvereční a cena investorská je 310 (podle Naegeliho metody), resp. 289 (podle Bradáče). Právní zástupce M. Regecové zpochybňuje cenu pozemku stanovenou soudními znalci z toho důvodu, že (podle něho) nevycházeli z celkové zamýšlené investice firmy Philips, ale jen z její první etapy.
Trojí zmatení
 
O tom, jaká má být celkové investice, nechce Philips hovořit. Konečnou výši investice nesdělila ani agentura pro zahraniční investice CzechInvest. "Výše investic výrobních firem se odvíjí od momentální situace na trhu, chování konkurentů a podobně," říká generální ředitel CzechInvestu Martin Jahn. "Investice podobného charakteru, jako je Philips, může být v průběhu let několikanásobně vyšší než ta počáteční, ale také může být závod uzavřen a investice přesunuta nebo zcela zastavena. Stanovovat cenu pozemku podle odhadů finálního stavu je naprostý nesmysl."
 
Zástupci Regecové by přesto chtěli tento týden oslovit společnost Philips s dotazem, jaká bude jejich celková investice.
 
Zdá se, že v celém příběhu dochází k několika zmatením.
Za prvé
: je třeba připomenout, že když město začalo vykupovat pozemky, de facto nebyla důvodem investice Philipsu, ale vybudování průmyslového parku v Hranicích. Operovat tedy přímo s výší investice firmy Philips nemusí být tak zcela v pořádku. Jakou zvolit metodu pro výpočet, když neobstojí cena obvyklá, je opravdu otázkou. Jak určit tržní cenu, když víme, kolik požaduje majitelka pozemku, známe nabídku města, ale žádný jiný zájemce není? Philips se totiž rozhodl investovat v Česku mj. proto, že mu byla přislíbena stavební parcela za symbolickou korunu. Pokud by bylo hned od začátku jasné, že bude muset zaplatit, šel by jinam.
Za druhé:
Právní zástupci M. Regecové, ale i část veřejnosti hovoří o přístupu města Hranice jako o ohrožování práv soukromého vlastníka, který má plné právo určit si cenu, za jakou nemovitost prodá. Jenže na zamýšlený průmyslový park - ať už se v něm usadí Philips nebo kdokoliv jiný - se lze podívat i jinak. Aniž by si v tuto chvíli kdokoliv dovolil operovat termínem "vyvlastnění", v jistém slova smyslu se lze na projekt dívat jako na stavbu ve veřejném zájmu. Kdyby totiž ve veřejném zájmu nebyla, jak by si pak vláda zodpověděla, že na rozvoj zrovna této průmyslové zóny bylo uvolněno ze státního rozpočtu několik milionů korun - na vybudování potřebné infrastruktury (kanalizace, energetické přívody, přístupovou komunikaci atd.)?
Možná řešení
 
Přes všechno, co bylo řečeno, je pravděpodobné, že se Philips do celé záležitosti přece jen vloží. Dobrovolně a v očekávání, že se věci vyřeší ke spokojenosti všech. Nemůže totiž jinak. Na rozdíl například od Nemaku, který naráží v Plzni na problémy s ekology, ale zatím nezačal stavět a klidně může jít, Philips už má část svých výrobních kapacit rozestavěnou. Nemůže tudíž zabalit kufry a přestěhovat se jinam.
 
Jak by mohlo řešení se spoluúčastí Philipsu vypadat? Například tak, že společnost přispěje městu na to, aby mohlo Regecové zaplatit. Předpokládejme, že výsledná cena se bude pohybovat někde uprostřed mezi nabídkou města a požadavkem právních zástupců majitelky. Město Hranice pak může požádat o dodatečnou dotaci ze státního rozpočtu, resp. z rozpočtu na průmyslové zóny, aby mohlo společnosti Philips onu "půjčku" vrátit. ....
 
V případě, že poteče do bot, mohla by vláda sáhnout i k takovému kroku, že by navrhla pro jeden konkrétní případ speciální zákon, kterým by přikázala současným majitelům prodat pozemky pro strategickou zónu (investora) za určenou cenu. Našla by k tomu odvahu? Zřejmě ano.