29.03.2001, Právo
Na staveništi Philipsu černé stavby radní Hranic nenašli

HRANICE - Na pozemcích, které Hranice vykoupily pro stavbu továrny Philips, žádné černé stavby nejsou. Konstatovaly to jak zdejší stavební úřad, tak radnice. O jejich možné existenci hovořil Petr Kšáda, právní zástupce Markéty Regecové, která jako jediná neprodala městu svůj pozemek na staveništi, naopak o jeho cenu vede s městem spor a tím blokuje celou stavbu. Kšáda v souvislosti s cenovým memorandem, vydaným odborníky k cenám příslušných pozemků, uvedl, že memorandum vychází z investice dvě miliardy korun, což je stavba etapy, na kterou bylo vydáno stavební povolení. "Nezahrnuje celkovou investici do stavby a nezahrnuje ani stavby, které nyní mají vznikat bez stavebního povolení, tzv. ,na černo`. Což by měl údajně být chemický sklad a přípravna chemikálií," uvedl Kšáda. "Žádný podnět ohledně černé stavby na území Philipsu k dnešnímu dni nemám," řekl Právu ve čtvrtek vedoucí stavebního úřadu Městského úřadu v Hranicích Ladislav Patočka. "Philips má podánu žádost o stavební povolení na chemický sklad. Některé podklady přesně neodpovídaly územnímu rozhodnutí, takže jsme žadatele vyzvali, aby je dali do souladu. Na dobu, než se to vyřídí, je řízení přerušeno, pokud by nevyhověli předepsané lhůtě, museli by podat novou žádost," připustil Patočka. "Ve Philipsu jsme byli na šetření naposled začátkem března. Od té doby ani doktor Kšáda, ani nikdo jiný nevznesl kvůli černým stavbám žádný podnět. Investor ví, jak je stavba Philipsu sledovaná, něco podobného by si zde sotva kdo dovolil," dodal Patočka. "Podle mých informací na území pro výstavbu Philipsu v těchto dnech žádná černá stavba nevznikala a nevzniká," řekl právní zástupce města Hranice v kauze pozemků Ondřej Michna


14.04.2001, Lidové noviny
V Hranicích se proti vůli majitelky staví na jejím pozemku

Porušování listiny základních práv a svobod. Tak hodnotí experti na ústavní právo to, co se děje majitelce pozemku v Hranicích.
PRAHA - Proti vůli majitelky Markéty Regecové se na jejím pozemku v Hranicích na Moravě již začalo stavět. Na místě má vyrůst čistírna odpadních vod firmy Philips. Informovala o tom TV Nova. Společnost Philips podle informací Novy na pozemek Regecové vstupuje a dokonce zde staví. "Považujeme tu stavbu jako stavbu na cizím pozemku stavěnou bez souhlasu vlastníka, podali jsme žalobu k soudu na zrušení stavebního povolení," řekl advokát Regecové Petr Kšáda. "Projekt probíhá na pozemku, na kterém město vydalo stavební povolení, ale jestli staví přesně na pozemku paní Regecové, to skutečně nevím," řekla televizi mluvčí Philipsu Mariana Hníková. Podle odborníků na ústavní právo jde o porušování listiny základních práv a svobod. Město Hranice je ochotno zaplatit za jeden metr čtvereční pozemku Regecové 300 korun. Majitelka však požadovala za metr čtvereční 1508 korun.


18.04.2001, Hospodářské noviny
Stavební úřad: Philips je v právu

Nizozemský koncern Philips má údajně právo stavět na sporném pozemku Markéty Regecové, který leží v průmyslové zóně v Hranicích na Přerovsku, kde vyrůstá nová továrna Philips na výrobu barevných televizních obrazovek. Důvodem je to, že na stavbu bylo vydáno platné stavební povolení. Včera to řekl vedoucí Stavebního úřadu v Hranicích Ladislav Patočka. Reagoval tak na slova právníka Regecové Petra Kšády. Ten stavbu čistírny odpadních vod pro novou továrnu na parcele Regecové označil za stavbu na cizím pozemku stavěnou bez souhlasu jeho vlastníka. "Koncern Philips má platné stavební povolení na stavbu nového závodu v Hranicích, které zahrnuje několik dílčích stavebních povolení, mezi nimiž je i povolení na stavbu čistírny odpadních vod. " uvedl Patočka. Připomněl, že odvolání Regecové proti územnímu a stavebnímu řízení úřady zamítly.


19.04.2001, Hospodářské noviny
Philips: Stavíme podle povolení

Markéta Regecová zmocnění pro město již vloni vypověděla
Na pozemku Markéty Regecové v průmyslové zóně v Hranicích, kde koncern Philips buduje továrnu na barevné televizní obrazovky, se zřejmě staví již několik týdnů. "Nejde o nic nového," uvedl advokát majitelky pozemku Petr Kšáda. Dodal přitom, že nelze se stoprocentní jistotou určit, zda se již staví na jejím pozemku, či nikoliv. "S největší pravděpodobností tomu tak ale je. V takovém případě se jedná o stavbu na cizím pozemku bez souhlasu vlastníka," řekl. Podstatná jsou podle Kšády okolnosti kolem smlouvy o smlouvě budoucí, na jejímž základě bylo vydáno stavební povolení. Smlouva podle advokáta obsahovala i ujednání, že do faktického převodu pozemku na město bude radnice vystupovat ve vztahu ke stavebnímu řízení jako vlastník. "Moje klientka přitom v polovině loňského roku napsala městu Hranice dopis, ve kterém toto zmocnění vypověděla," poznamenal Kšáda. Město však dalo i přesto souhlas ke stavbě. "Toto rozhodnutí jsme napadli správní žalobou u soudu v Ostravě," dodal. Smlouvu o smlouvě budoucí prohlásil za neplatnou přerovský soud. Proti jeho rozhodnutí se hranická radnice odvolala. Podle právního zástupce Hranic Ondřeje Michny město vychází z toho, že na továrnu bylo vydáno stavební povolení. "O něm rozhoduje stavební úřad jako orgán státní správy a jeho rozhodnutí nemůže město jako samospráva ovlivnit," sdělil. Philips realizuje projekt stavby technologického centra v souladu s vydaným stavebním povolením. Takové je stanovisko koncernu, které sdělila jeho mluvčí Mariana Hníková. Podle zákona musí Philips dodržet vše, na co bylo povolení vydáno. "Nesledujeme přitom přesné umístění pozemků, které město Hranice vykoupilo," dodala.