www.zpravodaj.cz, autor: Neris (ČTK), zpráva č. 24012, 31.5.2001 13:29:16
Novák: Spor o pozemek může zkomplikovat kolaudaci továrny Philips
HRANICE (okres Přerov) 31. května (ČTK) - Starosta Hranic na Přerovsku Rudolf Novák varoval, že pokud se včas nepodaří vykoupit sporný pozemek Markéty Regecové pro dokončovanou továrnu nizozemského koncernu Philips v Hranicích, může to vážně zkomplikovat její kolaudaci, která je plánována na letošní srpen. Pozemek Regecové je poslední parcelou, kterou se Hranicích nepodařilo pro Philips vykoupit.
"Pokud pozemek nebude ve vlastnictví města nebo firmy Philips, tak paní Regecová bude účastníkem kolaudačního řízení a může vznášet připomínky a námitky. Pak bude záležet na státních orgánech, jak se s těmito připomínkami vyrovnají," řekl Novák.
Novák dodal, že nemá žádné informace o tom, že by se vedení koncernu Philips rozhodlo vložit do vleklého sporu o prodej pozemku. Podle tisku chce firma Philips zaplatit Regecové za její pozemek více než deset miliónů korun a pak bude vyplacenou částku vymáhat jako pohledávku po městu Hranice, kterému kvůli nevyřešenému sporu o pozemek hrozí mnohamiliónová pokuta.
"Nemám informace o tom, se by se vedla nějaká podobná jednání. Předpokládám, že pokud by firma Philips jednala, tak by nás o tom informovala," uvedl Novák. Dodal, že i kdyby vedení společnosti Philips s Regecovou o prodeji její parcely vyjednávalo, muselo by postupovat podle smlouvy s hranickou radnicí. Ta dává společnosti Philips v případě, že se městu nepodaří včas nějaký pozemek pro továrnu vykoupit, jednat o jeho prodeji přímo. "Rámec těchto jednání je však ve smlouvě vymezený," řekl Novák.
Zopakoval, že neví ani o tom, že by nyní s právníkem Regecové Petrem Kšádou hovořil o prodeji pozemku právní zástupce Hranic Ondřej Michna. Toho hranické zastupitelstvo zmocnilo jednat o prodeji pozemku Regecové za cenu 300 korun za metr čtvereční.
"Kdyby jednání obou právníků směřovalo k cíli, tak by nás o tom náš právní zástupce určitě neprodleně informoval. Zatím ale nemám informace, že by jednání bylo v takové fázi, že by se mohlo říci, že smlouva bude uzavřena zítra," uvedl Novák.
MfDNES, 1. června 2001, Střední Morava, s. 1
Lidé gratulují majitelce pozemku u továrny Philips v Hranicích Markétě Regecové k úspěchu
Starosta se k dohodám nezná
H r a n i c e - Přestože právník zastupující město Hranice ve sporu s majitelkou posledního dosud nevykoupeného pozemku pro továrnu Philips již před dvěma týdny řekl, že základní text dohod o prodeji parcely je hotový a dohoda se blíží, což nyní anonymně potvrdil i vysoký státní úředník, hranický starosta Rudolf Novák (ČSSD) tvrdí, že o ničem neví. "Nevím o žádných jednáních, která by mělo vést město s paní Regecovou, a není mi nic známo ani o jednáních, která by vedla firma Philips. Pokud by je vedla, tak předpokládám, že by město informovala," uvedl Novák na včerejší tiskové konferenci radnice. Podle starosty dokonce právní zástupce majitelky pozemku už půl roku nereaguje na výzvy města k obchodním jednáním. "Více než šest měsíců pan Kšáda odmítá jednat s městem. My jsme paní Regecové nabídli částku 300 korun za metr čtverečný a tento návrh odešel koncem loňského roku. Od té doby jsme dvakrát či třikrát kontaktovali pana doktora Kšádu, ten však s městem odmítá jednat," tvrdí starosta. "Nevím, co k tomu říct a co si o tom myslet. Není to pravda. Jednání probíhají a jsou důvěrná," řekl právník majitelky pozemku Markéty Regecové Petr Kšáda. Hranický starosta požádal média, aby o kauze informovala objektivně, přesto sám včera zamlčel některá fakta. "Paní Regecové jsme již loni v květnu nabídli za pozemek částku 150 korun za metr čtverečný, což je zhruba 2,5 milionu korun, a je to tolik, kolik sama chtěla. Ona přesto prodala svůj pozemek za 300 tisíc korun italské firmě P-IMEX, která pak vydírala město a chtěla 50 až 80 milionů korun," řekl starosta, aby dokumentoval, že město mělo zájem se s majitelkou pozemku dohodnout a vyjít jí vstříc. Neuvedl však přitom známý fakt, že firma P-IMEX se ve smlouvě zároveň zavázala, že Markétě Regecové kromě pozemku zaplatí i opravu domu, který jako značně zchátralá památka bude potřebovat k rekonstrukci několik milionů korun. "To byl důvod, proč jsem pozemek firmě prodala," řekla tehdy žena. Hranická opozice komentuje slova starosty jednoznačně: "Je to bohužel tak, že starosta často nemluví pravdu. A to je také jeden z hlavních důvodů, proč jsme před časem žádali jeho okamžitou rezignaci," řekl šéf hranické ODS Pavel Krejčiřík. I když oficiálně ještě žádná ze stran nechce říct, že roční spor spěje k závěru, dobře informovaný vysoký státní úředník tento týden řekl, že Markéta Regecová získá za pozemek více než 10 milionů korun. "Chodí za mnou lidé a gratulují mi," řekla Markéta Regecová.
Autor: LENKA PETRÁŠOVÁ
Hanácký a Středomoravský Den, 1. června 2001, s. 3
Regecová svému vítězství ještě nevěří
Nevykoupený pozemek zkomplikuje kolaudaci Philipsu, tvrdí starosta
Již v srpnu by měla být zkolaudována stavba nového Technologického centra koncernu Philips v Hranicích, jejíž průběh provázel vleklý a zahraničními investory kriticky vnímaný spor mezi městem a majitelkou jediné nevykoupené parcely v rozestavěné průmyslové zóně. Hranický starosta Rudolf Novák však včera varoval, že by se kolaudace mohla vážně zkomplikovat, pokud by se sporný pozemek Markéty Regecové pro továrnu Philipsu v Hranicích nepodařilo včas vykoupit.
"Pokud pozemek nebude ve vlastnictví města nebo firmy Philips, tak paní Regecová bude účastníkem kolaudačního řízení a může vznášet připomínky a námitky. Pak bude záležet na státních orgánech, jak se s těmito připomínkami vyrovnají," řekl včera Novák.
Na počátku hranického sporu byla neochota radnice prodat pozemek kadeřnici z Drahotuší za požadovaných 150 korun za metr čtvereční. Podle neoficiálních, avšak důvěryhodných zdrojů si možná majitelka po téměř ročním zápase nakonec z ringu odnese desetinásobek toho, co původně chtěla.
Do vleklého sporu musel takřka za pět minut dvanáct vstoupit nizozemský koncern Philips, aby udělal ještě před spuštěním výroby tečku za dohady o regulérnosti stavby. "Je pravda, že má nyní majitelka pozemku mnohonásobně vyšší nabídku než na počátku sporu," potvrdil jeden z účastníků přísně utajovaných jednání, která údajně vede obhájce Regecové se zástupci kocernu a dalším okruhem osob. Podle jeho slov by se mohlo jednat o částku vyšší než deset milionů korun. Philips tyto informace nepotvrdil, ani nevyvrátil. "Tiskové prohlášení vydáme po uzavření celého případu," shrnula mluvčí koncernu Mariana Hníková.
Prohru si zatím starosta Novák, kterému se podařilo investora do města přivést, nepřipouští. "Paní Regecové stále nabízíme cenu obvyklou v prostoru a čase, jedná se o částku zhruba čtyř milionů korun," zopakoval na včerejší tiskové konferenci. Na dotaz, proč teď hodlá město Regecové dát za pozemek více než dvojnásobek původní částky, reagoval starosta tím, že jeho cena časem vzrostla. "Díky společným investicím města a státu do infrastruktury v průmyslové zóně, a to zhruba 250 milionů korun, se cena pozemku z původních 18 korun za metr čtvereční mnohonásobně zvýšila," zdůvodnil. Starosta zároveň podotkl, že neví o žádných jednáních koncernu s Regecovou. "Výkup se může vést pouze v intencích smlouvy o smlouvě budoucí," je přesvědčen. Philips si prý zatím nehodlá účtovat penále za prodlení při výkupu pozemků.
Důvod k optimismu by mohla mít majitelka parcely a kadeřnice z Drahotuší u Hranic Markéta Regecová. Ta však o vítězství nemluví. "Lidé nejprve reagovali výhrůžkami. Teď zase chodí a gratulují k úspěchu," uvedla. Podle jejích slov je ještě na přípitek brzy. "Klidně může dojít k nějakému zvratu. Dokud nebude vše definitivní, neuvěřím tomu. Proto raději říkám, že není k čemu gratulovat." líčí své pocity. Obyvatelé Hranic vnímají blížící se rozuzlení zápletky různě. "Byla chytrá, takže má můj obdiv," vyjádřil se jeden z hranických podnikatelů. "Tak se jí ta hamižnost vyplatila," kritizuje zase jiný z místních.
PETRA UVÍROVÁ
Lidové noviny, 1. června 2001, s. Ekonomika
Regecová prý škodí městu i celé republice
HRANICE - S fotokopiemi článku evropského vydání The Wall Street Journal přišel včera ráno na setkání s novináři starosta Hranic na Moravě Rudolf Novák. "Vidíte, už se o nás píše ve světě," říká poté, co materiál přítomným rozdal. Paní Regecová podle něj škodí nejenom městu, ale i celé České republice. "Myslím, že se chovám jako každý druhý, a konkrétně pan starosta má co mluvit o nějaké morálce," vzkazuje chvíli poté o pár kilometrů dál drobná kadeřnice z Drahotuš. Markéta Regecová, nedobrovolná mediální hvězda, kterou už znají i na Wall Street, chce už dnes jen jedno: klid. A své peníze. "Víte, když to začalo, vlastně jsem chtěla jen 150 korun za metr jako každý, město ale nabízelo 105 korun. To se mi moc nelíbilo," říká majitelka asi 1440 metrů čtverečních, které jsou někde v areálu vznikající fabriky nizozemského Philipsu. Vlastně ani sama netuší, kde ten kus pole, který dostala spolu s polorozpadlým domem na drahotušském náměstí a který vlastně stál na počátku anabáze, leží. "Už bych o tom raději ani nechtěla mluvit," říká kadeřnice. Raději myje jedné ze svých zákaznic hlavu. "To, co se z toho dneska stalo, je už jen politika," dodává. Podobný názor má i nizozemský velvyslanec Robert Jan van Houtum. Když se ho na jeho návštěvě Ostravy novináři zeptali, jak se dívají investoři z jeho země na problémy s výkupem pozemku, jen se usmál. "To je vnitřní problém ČR, investory to v žádném případě neovlivní," řekl.
Philips má Hranice v hrsti
Mimoděk tak potvrzuje i neoficiální zprávy, které se objevily uprostřed tohoto týdne v médiích. Podle nich v současné době probíhají jednání mezi zástupci Philipsu a právníkem Regecové o tom, že by Philips pozemek vykoupil sám za cenu mezi deseti až dvaceti miliony korun. Philips na tom však škodný nebude. Ve smlouvě mezi koncernem a městem se totiž radní zavázali, že zóna bude k dispozici firmě již loni v listopadu. Když ne, tak má Philips nárok vymáhat za každý den prodlení deset tisíc eur. To by k dnešnímu dni činilo bezmála 63 milionů korun. Drží tím město de facto v hrsti a to, ať chce nebo nechce, nějakým způsobem bude muset zaplatit. Je jedno zda v hotovosti formou příspěvku na obslužné komunikace, nebo zainvestováním jiné, pro fabriku nutné, infrastruktury. Město tak neztratí tvář a Philips i Regecová budou spokojeni. A nakonec to stejně bude stát, kdo zaplatí. Podpoří totiž Hranice v budování dalších průmyslových zón. "Divím se, že se vůbec na takové věci ptáte, je to čistě hypotetická záležitost a já jsem pragmatický člověk. Nevidím tedy důvod o nějakém penále vůbec hovořit, bylo by to kontraproduktivní," říká starosta Novák. Sám přitom tvrdí, že o žádných jednáních neví. Za pozemek je město prý stále ochotno zaplatit cenu v čase a místě obvyklou, což je podle města jednou 105 korun, pak 150, následně pak 300 korun za metr čtvereční. Otázka vypořádání se s majitelkou pozemku je přitom dost aktuální, v srpnu by měla proběhnout kolaudace. Pokud nebude s Markétou Regecovou uzavřená smlouva, stane se tato žena účastníkem kolaudačního řízení a svým nekompromisním postojem může několikamiliardovou investici značně zkomplikovat.
Michal Kubíček
Lidové noviny 2.6.2001, Názory
PŘÍMÝ ÚDER
Starosta Hranic na Moravě Rudolf Novák se probral ze zimního spánku...
...a ukázal novinářům tři a půl měsíce starý článek z Wall Street Journal Europe. Chtěl tak podpořit svůj fantazijní příběh o tom, Kterak boj Markéty Regecové o spravedlivou cenu za prodej její půdy dobré jméno České republiky poškozuje".
Nelenil jsem, rozběhl počítač, otevřel internetový server wsj.com, vyhledal zmiňovaný článek a četl a četl. Autor Rick Jervis tu velmi věcně, bez výrazných hodnotících soudů popisuje podstatu sporu o malý kus půdy, na němž nizozemský Philips staví část své obří továrny na televizní obrazovky. Ani slovo o ostudě, ani slovo o poškození dobrého jména České republiky. Proč tedy pan starosta o článku vůbec mluvil? Rudolf Novák zřejmě trpí utkvělou představou, že jakákoliv zmínka o České republice v zahraničních novinách je negativní zpráva. Podle něj by bylo zřejmě nejlepší, kdyby se o Česku v cizím tisku nepsalo vůbec. A když už, pak jen v líbivých růžových barvách (Česká republika je krásná postkomunistická země v srdci Evropy, plná nádherných památek a hodných a pracovitých lidí), a nikoli v problematické pestrobarevnosti, v níž probíhá vykupování pozemků pro Philips. Duch Potěmkina jako by v případě Rudolfa Nováka nabýval nové životní síly. Argumentace hranického starosty má ale daleko hrůznější rovinu. Vyplývá z ní totiž, že člověk, který přistihne úředníky na švestkách" v tomto případě Markéta Regecová Hranické, kteří určovali ceny za pozemky vedeni vlastní libovůlí začne se ptát a brání svá práva, může být považován za morálně pokleslou osobu. A nejen to: podle starosty Nováka je to dokonce škůdce ničící dobré jméno obce! S výroky starosty Hranic na Moravě se tak do České republiky vrací totalitní myšlení, které občana považuje jen za bezcennou, nemyslící součástku v zaběhnutém státním mechanismu. Když se tento anonymní dílek přihlásí o své jméno, vzepře se vnucené roli mlčící věci, nenechá se ohlupovat a projeví svůj samostatný rozum, vytvoří z něj úředník-dohlížitel veřejného nepřítele, objekt, jenž si nezaslouží než opovržení většiny. Pokud něco České republice opravdu škodí, pak je to plíživé šíření podobného pojetí světa, jaké ve svých vystoupeních předvádí starosta Hranic na Moravě. Rudolf Novák není naneštěstí výjimkou. Vážnou chorobou ne- dotknutelného, neomylného a všemocného správce věcí veřejných" trpí u nás kde kdo. Ministry počínaje, úředníky na obecních úřadech konče. Jedno mají tito nadlidé" společné: jsou-li usvědčeni z nesrovnalostí, brání se útokem. Dnes se jejich terčem stala Markéta Regecová. Zítra jím může být každý z nás.
Petr Fischer komentátor LN
Respekt 04.06.2001
Komentáře - Autor: Petr Holub - Strana: 03
Více Philipsů, méně Zemanů
Velkým globálním společnostem jejich nepřátelé někdy vyčítají, že se v zemích, kde investují, chovají jako v dobytém teritoriu. Nejznámější je případ firmy Shell, která před šesti lety usilovala v Nigérii o nová ložiska ropy. Odpor místních obyvatel proti vpádu těžební společnosti tehdy tvrdě potlačil nigerijský diktátor Sani Abacha a nechal jich devět včetně jejich vůdce Kena Saro-Wiwy popravit. Shell přihlížel bez komentáře, a za to se stal terčem celosvětové kritiky. Kdo byl vlastně v Nigérii horší? Globální společnost, kterou zajímal jen obchod a zcela přehlížela zájmy místních obyvatel, anebo diktátor, který z obavy, že přijde o dobrého investora, krvavě potlačil protesty občanů? Stejné otázky v trochu jiné podobě mohli v posledních měsících řešit Češi. Minulý týden dostali definitivní odpověď. Markéta Regecová z Hranic na Moravě se nedohodla s místní radnicí na prodeji pozemku, kde již začal stavět svou továrnu na elektroniku nizozemský Philips. Ve strachu před odchodem bohatého investora vstoupily do sporu veřejné orgány. Když nepomohly vyhrůžky tamní radnice, vyrazil za ministra vnitra do Hranic policejní náměstek Václav Jakubík, aby majitelku "přesvědčil" on. Poté, co neuspěl ani absolvent předlistopadové Vysoké školy SNB, pokusili se vládní sociální demokraté pozemky vyvlastnit ve sněmovně -- ani to nevyšlo. Korunou nátlaku bylo vystoupení premiéra Miloše Zemana na severní Moravě, který proti vzpurné občance štval averze davu a žádal "více Philipsů, méně Regecových. Takže Markéta Regecová, která trvala pouze na svém ústavním právu vlastnit majetek a neprodávat ho, když se ozve první nabídka, se stala podle Zemana nepřítelem veřejného zájmu. Co přitom měla znamenat slova "méně Regecových? Kdyby zazněla na srazu násilníků z neonacistkých bojůvek, všichni bychom věděli, co se tím myslí. Pokud je použije premiér, připomene tím přinejmenším svůj výrok z roku 1996. Tehdy sliboval, že až se dostane k moci, "nechá zavřít" každou ředitelku mateřské školy, která bude požadovat školné. Premiér přímo nehrozil fyzickým útokem, na rozdíl od výhružek neonacistů ale proti jeho výpadům neexistuje policejní ochrana, protože nejvyšší policejní úředníci jsou ochotni stejná slova na požádání opakovat. Vždyť heslo "Kdo bude bránit záměrům globálních společností, ten si to odskáče" jako první demonstrovala už zmíněná mise náměstka Jakubíka. Celý spor ještě mohl eskalovat, naštěstí ho po několika týdnech váhání zastavila společnost Philips a na ceně pozemku se s Markétou Regecovou dohodla sama. Měla na tom logický zájem: v prostředí, které nešetří právo na soukromý majetek, by mohla být se slovy "více České republiky a méně Philipsů" za pár let vyvlastněna i ona. V českém příběhu tak lépe obstála globální firma než arogantní autoritářský premiér a jeho ministr vnitra. Možná to bude vypadat jako naivní, přesto je povinností veřejně činných lidí, žádat od Zemana i Grosse omluvu.