Firma radního – špatné smlouvy
Kde politici chybovali
Hranice - Na hlavu hranického radního Jaromíra Volfa (Volba pro Hranice, nezávislý kandidát) a především firmy Jureka, jejímž je většinovým spolumajitelem, padá v podstatě odpovědnost za jeden z největších skandálů posledních let – vleklého a velmi tvrdého sporu mezi radnicí v Hranicích a drahotušskou kadeřnicí Markétou Regecovou. Volf je nyní lídrem komunální kandidátky nezávislých pro podzimní volby v Hranicích. Markéta Regecová se rozhodla, že městu neprodá svůj pozemek pod továrnou Philips, a to i přesto, že s nabízenou cenou nejdříve souhlasila a podepsala i předběžnou smlouvu. Vyšlo totiž najevo, že vybraní majitelé pozemků dostali daleko vyšší cenu, starosta Hranic ji navíc začal veřejně pomlouvat a ostouzet. Regecová poté čelila nevybíravému a tvrdému nátlaku státní moci a dokonce i vysoce postaveným lidem z policie. Kdyby však předběžná smlouva s městem byla dobře sestavená, nikdy by Regecová nemohla svůj spor s městem vyhrát a Hranice by neměly celostátní ostudu. Předběžné smlouvy o výkupech pozemků zajišťovala pro město právě firma radního Jaromíra Volfa, za což také dostala z městské pokladny čtyři sta devět tisíc korun. Nejen že v tomto případě jde podle politologů o klasický střet zájmů (městskou zakázku vyhraje firma radního), ale navíc by společnost radního měla být zodpovědná za své chyby. Pokračování na straně D2
Pokračování ze strany D1 V předběžné smlouvě, kterou Markéta Regecová podepsala, byla totiž tak nesrozumitelně určená cena za pozemek, že žalobu, kterou město na Regecovou podalo, soud smetl ze stolu. Firma Jureka však žádnou vinu nepřipouští. „Soud pouze zamítl žalobu města. Neřekl, že smlouva je špatná. My jsme kromě toho dělali jen její návrh. Na konečném znění se podílela řada dalších lidí, včetně odboru majetku města. Smlouvy s lidmi uzavíralo také město,“ tvrdí jeden ze spolumajitelů Jureky, Jan Trefil, jehož podpis je na průvodním dopise návrhu předběžné smlouvy s Markétou Regecovou. Městský odbor v Hranicích však jakoukoliv účast na sestavení smlouvy rozhořčeně popřel. „Nechci se k tomu vyjadřovat, mohu však říct jediné: náš odbor vinu rozhodně nenese,“ prohlásil před časem vedoucí odboru Radomír Bradáč. Jeho podřízení tvrdí, že podíl odboru majetku byl hlavně v tom, že pomáhali dohledávat některé z vlastníků pozemků v budované průmyslové zóně. Právní otázky podle nich měla na starosti jedině společnost Jureka, od níž dokumenty smluv úředníci převzali tak, jak jim je firma doručila. Stanovisko radního Volfa, který má ve firmě Jureka těsnou nadpoloviční většinu, se nepodařilo získat. Konečný účet za špatně sestavenou předběžnou smlouvu není lichotivý: město Hranice jen za poplatky v soudních sporech s majitelkou pozemku, za právníky a odborné posudky utratilo statisíce. Především však radnice musela nakonec Regecové za pozemek vyplatit pět milionů korun namísto původní nabídky, která nedosahovala ani sto padesát tisíc. Největší finanční ránu se naštěstí podařilo zažehnat – firma Philips nepožadovala po městu sankce za nevykoupení pozemků v průmyslové zóně do stanoveného data. Penále by totiž dosahovalo několika desítek milionů korun. Městské zastupitele však až na jedinou výjimku, zastupitele za ČSSD Josefa Úlehlu, zbytečně vyplacené peníze nijak netrápí. Radnice na otázku, zda podnikne nějaké kroky vůči zhotoviteli smlouvy, odpověděla přes svého mluvčího Petra Bakovského: „Smlouva je podle právního rozboru, z něhož vycházíme, platná a účinná. Záleží na orgánech města, jaké se rozhodnou podniknout kroky, například vymáhat sankce vůči účastníkům smlouvy, tedy mimo jiné vůči paní Regecové.“ Jinými slovy – pokud by město zvažovalo nějaké další kroky, nepostihly by firmu radního, ale naopak ženu, která se vzepřela. Že byly předběžné smlouvy nekvalitní, přitom nepopíral ani tehdejší právní zástupce města ve sporu s Markétou Regecovou. „Městu v době, kdy se vytvářely smlouvy, chyběly závažné informace. Nevědělo se, jaký balík peněz bude k dispozici pro výkupy, takže se konkrétní cena nemohla ve smlouvách objevit,“ řekl tehdy právník Ondřej Michna.
Kauza radního Jaromíra Volfa
Co udělal špatně
Firma Jureka, jejímž je radní spolumajitelem, vyhrála zakázku města na přípravu průmyslové zóny a měla za úkol zajistit výkupy pozemků. Mimo jiné sestavovala návrhy předběžných smluv o výkupech pozemků.
Výsledek
Kvůli vágně sestavené předběžné smlouvě město prohrálo spor s majitelkou jedné parcely, což v konečném důsledku stálo městskou pokladnu několik milionů korun. Firma však svou zodpovědnost neuznává. Radní Volf opět kandiduje do zastupitelstva.
Komentář
Když firma radního získá městskou zakázku, je to samo o sobě podezřelé, když navíc svou práci pro město udělá špatně, a navíc za to není nijak postižena, je to neomluvitelné. Zbytečně vyhozené peníze nikomu nevadí a radnice viníka hledat nechce. (dík)
S radním Volfem není možné vůbec mluvit |
Hranice Hranický radní Jaromír Volf je člověk, kterému není možné položit otázku. Domluvit si s ním schůzku nebo rozhovor po telefonu nelze. Když vyšlo najevo, že smlouvy okolo průmyslové zóny připravovala pro město Hranice jeho firma Jureka, na četné telefonáty odpovídal tehdy jeho sekretariát pouze slovy: Má jednání. Je zaneprázdněn. Necháme mu vzkaz. Stejná situace se opakovala i včera. „Již týden je v zahraničí, vrátí se zítra, ale to tady má už řadu jednání, takže asi nebude mít čas,“ sdělila jeho sekretářka. Volf je lídr za nezávislé v komunálních volbách v Hranicích. Dvojka na kandidátce Jaroslav Sedláček tvrdí, že spory okolo průmyslové zóny jsou již uzavřená kauza.
* Nevadí vám, že firma vašeho lídra nepřipravila dobré smlouvy, tím radnice a také daňoví poplatníci v Hranicích vyhodili zbytečně peníze?
To se dá těžko říct, je to složitý právní problém. Vždyť víte, že to byl boj právníků.
* Soud ale řekl, že smlouva je špatná a žalobu Hranic jednoznačně zamítl...
Je to možné, já nevím. Na to se dá ale dívat různými způsoby. Jestli někdo našel ve smlouvě nějakou mezeru a šel po penězích... Pro nás je důležité, co pan Volf udělal pro rozvoj a budování města.
* Sporné už je jenom to, že byl radní a měl firmu, která dostala městskou zakázku, nebo ne?
Zákonu to v ničem neodporuje a podobných případů je v zemi daleko víc a často ještě závažnějších.
* Vy jste politická síla, která žádá o hlasy lidí. Říkáte tedy: neodporuje to zákonu a šmytec?
Pan Volf neudělal nic takového, za co by ve městě nějak vyčníval. Lidé ho tady vidí jako obětavého člověka a pracovitého radního. Takových typů lidí, kteří chtějí něco dělat, tady není moc. A úplně čistý není nikdo.
Foto: Radní Hranic Jaromír Volf
|