http://hranice.tripod.com/puder/

KAUZA PHILIPS
Paní Regecová, starosta Novák, policejní náměstek Jakubík... Další kolo boje o hranickou demokracii se roztočilo kolem problému zdánlivě nesouvisejícího - stavba velkotovárny Philips je prý ohrožena kvůli neochotě jedné z majitelek prodat svůj pozemek. Její poukázání na arogantní chování radnice (jmenovitě starosty Nováka) naznačuje pravou podstatu problému.
O tom: Neskoupený pozemek brzdí stavbu továrny (MfDnes)

22. června 2000: "dr. Novák - dále řekl, že byl nucen podat trestní oznámení za podvod na jednu majitelku pozemku, která má uzavřenu smlouvu o budoucí smlouvě s městem a prodala pozemek cizí firmě, majitelku telefonicky informoval a domluvil si s ní schůzku." (zápis z 16. zastupitelstva města Hranice)

12. září 2000 Oficiální zahájení výstavby Philips Picture Tube Technology Center - tisková zpráva koncernu Philips s technickými údaji.
Reportáž odvysílaná 9. října 2000 na ČT 1 (zde je přepis celé reportáže - včetně Novákových urážek a pomluv na adresu majitelky pozemku) pak přinesla první obecně hmatatelný důkaz starostovy arogance a vyvolala několik reakcí:
Spor je o aroganci moci, a to ne první (MfDnes) - o několika dalších kouscích pana Nováka; Hranice - střed světa (Hranický týden) - demokracie v Hranicích, nebo Novák starostou?; Nechci ohrožovat výstavbu Philips (Hranický týden) - rozhovor s Markétou Regecovou; Starosta říká: Necítím vinu (Hranický týden) - rozhovor s Rudolfem Novákem; další reakce a informace (co o tom napsaly Lidové noviny?)
O TÝDEN POZDĚJI:
!!! Čtení o Rudolfu Novákovi - sledujeme vztah starosty Nováka k občanům (textová koláž z tisku)
Proč byly pozemky pro průmyslovou zónu vykupovány za různou cenu?
ODS volá starostu Hranic k rezignaci (MfDnes + HT) - po roce ODS znovu usiluje o odvolání starosty Nováka "vzhledem k nedořešeným a ostudným kauzám, postojům starosty a jeho arogantnímu chování, které se neslučuje s chováním čelného představitele města" / bez úspěchu
Kauza sporný pozemek pro stavbu továrny Philips (Hranický týden) volební strana Hranice 2000 klade otázky současnému vedení města / a odpovědi se nedočká
Další ohlasy na vystupování starosty Nováka.
A pro ty, kdo se zajímají o ekonomický rozměr sporu, jsou tu další informace.

Markéta Regecová, Foto ČTKDÁLE:
Já nejsem hrdinka, říká žena (Mf Dnes) - více o Markétě Regecové.
!!! Otevřený dopis Miloši Zemanovi - s úsměvem se obracíme na premiéra s problémem "Novák".
Pozemek pro Philips - jak do konce roku 2000 probíhala jednání o koupi pozemku.
další texty - o hranické radnici a stavbě Philipsu.

NEJNOVĚJŠÍ:
Do sporu o půdu zasáhla BIS (Mf Dnes) - Markéta Regecová vydírána nejen starostou Novákem? Kauza se znovu roztáčí! (další články o tomtéž). Náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík, který paní Regecovou "navštívil", není prověřen pro práci s tajnými materiály. Zajímavé, ne?
Radní chtějí vyvlastnit majitelku pozemku pro Philips (Lidové noviny) - dohoda mezi Městem a paní Regecovou se nekoná, Město žaluje (další články o tomtéž).
Opozice žádá vysvětlení (Mf Dnes) - zásadní otázky (úvaha).
Město prohrálo spor o pozemek - žaloba města Hranice zamítnuta v celém rozsahu (další články o tomtéž).

Tyto stránky se zabývají především arogantním chováním starosty Nováka a politicko-ekonomické skupiny kolem něho (upozorňujeme např., že výkupem pozemků pro Philips byla pověřena fa Jureka J. Volfa - člena nejužšího vedení města), která v současné době vládne městu Hranice. Z tohoto důvodu se také zajímáme o případ "pozemku pro Philips", který starostova arogance odstartovala. Díky článkům na tomto webu můžete konfrontovat některá starostova tvrzení s reakcemi na ně. Těžko se pak ubráníte dojmu, že starosta Novák trpí chorobnou lhavostí - viz dopis senátorky Seitlové starostovi Hranic.komunistaMajitelka sporného pozemku v Hranicích přešla do útoku (Lidové noviny) - spor pokračuje.
Temné tlachy (Respekt) - role mocenské arogance v této kauze konečně zaujala celostátní tištěná média.
A občané? - několik textů o tom, jak Markétu Regecovou vidí její spoluobčané.
Radní obdrželi petici - volební strana Hranice 2000 pokračuje ve své snaze dostat od starosty a spol. odpověď na několik zajímavých otázek.

Případ Markéta Regecová (Lidové noviny) - velká reportáž o naší kauze.
Stanovisko členů Zastupitelstva města Hranice - 18. ledna přichází 17 (z 19ti) zastupitelů se svýmmzajímavým stanoviskem ke kauze Philips.
23. ledna 2001 - podle nepotvrzených informací byl starosta Novák převezen do nemocnice, podezření: infarkt. Údajně po odvysílání pořadu Na vlastní oči (TV Nova). Vzápětí byl propuštěn (z nemocnice).
Citizen Regecova / Občanka Regecová - Prague Post o Markétě R.
Hranice se ve sporu o pozemek odvolaly (Mf Dnes) - město se odvolává a dohadování o cenu pozemku pokračuje. "Právník Regecové podal žalobu, v níž žádá přezkoumání správnosti vydání stavebního povolení pro továrnu Philipsu".
Radní si získal zakázku města (Mf Dnes) - regionální média se konečně zajímají o to, kdo vlastně nese zodpovědnost za neplatnou smlouvu. Jsou to zastupitelé-podnikatelé? Kdo získává městské zakázky? Podrobně o tom kauza ekonomika.

ZCELA NOVÉ:
Podivné jednání policie - angažmá náměstka prezidenta Policie ČR v případu Philips bylo podle ministra Grosse v pořádku. Otazníky zůstávají.
"Nemáme chuť ani energii věnovat se dalším podobným projektům" - říká starosta Novák o průmyslové zóně. Chystá se snad konečně odejít z funkce?
Nikdy není pozdě napravit chyby (Hranický týden) - hlas Boží a poselství karet.
Philips chce investovat dalších 20 miliard korun - druhá továrna, která měla podle našich informací stát v Hranicích, bude postavena jinde (Philips už nemá zájem).
"Se získáváním informací jsem měla určité problémy" - říká senátorka Jitka Seitlová v rozhovoru o hranických záležitostech.
Kadeřnicí asi zůstanu - povídání o Markétě Regecové.

A DALŠÍ NOVÉ:
Dotazy lidí? Nevyhověli - 22. února 2001 projednávalo městské zastupitelstvo petici, v níž 125 občanů žádalo odpovědi na několik otázek kolem POZEMKU. Městská rada přečetla své stanovisko, pak proběhla velmi zajímavá diskuze, o níž se dočtete zde:Podrobné informace z / o jednání:Kolik už stála město "kauza Philips"?
Kdo zpracoval smlouvu o smlouvě budoucí? Volfova Jureka či kdosi jiný?
Chcete se "dozvědět" - přijďte osobně a pátrejte!
Nikdo neví, kde se vzal policejní náměstek Jakubík
Jednotliví zastupitelé se paní Regecové omlouvají!
Co přinesla diskuze? Je to problém ekonomický nebo morální?
Naše děti vás budou proklínat! - dopad Philipsu na životní prostředí v Hranicích!!!
Je to špatné... - v jednání s městským úřadem musíte být přesní jako hodinky, jinak se s vámi bavit nebude ATD.

Ohlasy z nadregionálního tisku

Kufřík s pěti miliony - na zastupitelstvu se veřejnost dozvěděla zajímavou věc - na podzim 2000 navštívil paní Regecovou předseda představenstva Cement Hranice a přinesl jí v kufříku 5 milionů korun. Co za touto "nestandardností" vězí? A jak to bylo "ve skutečnosti"? (texty jsou krásným materiálem k proměnám informace!) V této souvisloti bylo v červnu 2001 podáno trestní oznámení a žaloba.
Spor o pozemek: rozhodnou znalci (MF Dnes) - jednání o ceně pokračují.
Misi u Regecové vyšetřuje inspekce - návštěvu náměstka policejního prezidenta u paní Regecové prověřuje Inspekce MV.
Když pan starosta nedokáže inteligentně reagovat, mělo by mu peníze poskytnout ministerstvo financí - poslanec Jiří Košut (ODS) se zajímavě vyjadřuje ke kauze "HranicePhilipsGate".
Ohlasy - z místních novin.

Jakubík porušil zákon - říká inspekce MV k angažmá náměska Jakubíka v kauze Regecová.
Kulatý stůl - fa Cement nabídla "pozici" i "opozici" legračním způsobem jednání u kulatého stolu, "opozice" účast odmítla.
Znalci se dohodli na ceně sporné parcely (Mf Dnes) - nová cena je cca 310 Kč/m. Průlom v jednání? (Proč byly předtím ceny tak rozdílné?) Na toto téma úvaha.
Jakubík neporušil zákon, prohlásil státní zástupce (Mf Dnes) - otázka zda náměstek policejního prezidenta překročil v kauze REGECOVÁ svou pravomoc, nebo nepřekročil, už je zodpovězena.

příjemný úder - bavte se s přáteli!


NEJNOVĚJŠÍ:
Radnice odpověděla způsobem, který vyznívá jako špatný vtip (Hranický týden) - byl KOMPLEXNĚ posuzován vliv továrny Philips na životní prostředí Hranic?
Staví se na pozemku paní Regecové? - továrna Philipsu vyrůstá i na pozemku, který Philipsu nepatří...
Kolik chyb je potřeba? - vedle kauzy Philips vyrůstají trsy dalších minikauz. Příjemný úder připravuje ke zveřejnění informace o tom, jak někteří zastupitelé využívají městské prostředky k osobnímu obohacování (podrobně o tom kauza ekonomika). Několik údajů o tom obsahuje právě tento link s jednou lokální diskuzí.
Do sporu Hranic vstoupil také stát - zprávy o tom, že: "svůj vlastní znalecký posudek si chce v případě sporu o pozemek pod továrnou Philips v Hranicích nechat vyhotovit také stát prostřednictvím agentury CzechInvest" a o tom, že v červnu 2001 se bude soud znovu zabývat "smlouvou o smlouvě budoucí".
Bagrem na soukromníka (Respekt) - zástupce Regecové podal u Krajského soudu žalobu na zrušení stavebního povolení. Soud proběhne 14. května.
Jsem rád, že se nestydíme za levicovost - "V každé slušné demokracii by to, co se děje dnes v Hranicích, bylo kvalifikováno jako spekulace," říká v rozhovoru přítel Rudolfa Nováka poslanec Pavel Hönig.
Vyvlastnění půdy? Ne, říkají poslanci - další pokus vyřešit problém s pozemkem - poslanci za ČSSD předkládají návrh zákona, který by umožňoval označit průmyslové zóny za "veřejný zájem" a díky tomu také umožnil případné vyvlastnění soukromého majetku.
Úřad Philipsu nedovolil více znečišťování - Philips požádal o zvýšení limitů na vypouštění škodlivin z nově vznikající továrny.
ODS vyjadřuje nedůvěru vedení města a celému městskému zastupitelstvu - prohlášení z 18. dubna 2001.
"Bylo to prostě všechno trochu jinak" - říká náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík o svém angažmá v "kauze Regecová".
Philips ruší televizní signál - výstava továány Philips výrazně zhoršila příjem televizního signálu v blízkých lokalitách Hranic, "za situace, kdy Philips městu pardonuje splácení nemalých částek za penále z nenaplněné smlouvy o prodeji pozemků, si nedovedu představit, že by se město mohlo u firmy Philips dožadovat náhrady".
Dohoda se blíží - "Očekávám, že k uzavření dohody dojde ještě před koncem května. Jsem přesvědčen, že k plánovanému červnovému soudnímu projednávání případu již nedojde," říká právník Markéty Regecové.
Co byste dělali vy? - na otázku Zvolili byste na místě M. Regecové stejný postup? odpovědělo 3653 diváků diskuzního pořadu Bez imunity (ČT 1, 17. května 2001) ANO, 549 NE.
Vše pro veřejný zájem! - další texty o návrhu novely stavebního zákona, kterým by bylo umožněno "soukromý" zájem prohlásit za "veřejný".
Kolář potrestal Jakubíka nižším platem - v lehce legrační poloze se zřejmě definitivně uzavírá angažmá pana Jakubíka v případu Regecová.
Poslanci odmítli vyvlastnění pozemků - 24. května dolní komora parlamentu v prvním čtení zamítla novelu stavebního zákona.

Čtěte o Rudolfu Nováku!

Regecová porazila stát, dostane peníze - koncern Philips hodlá pozemek paní Regecové vykoupit sám a částku pak vymáhat na městě Hranice. "Pozemek od Regecové odkoupí přímo Philips. Je to nejrychlejší řešení a cesta k tomu, aby starosta Rudolf Novák, který Regecovou několikrát slovně napadl a odmítl zvyšovat cenu, neztratil úplně tvář, řekl zdroj, který je o důvěrných jednáních informován."
Starosta se k dohodám nezná - "Nevím o žádných jednáních, která by mělo vést město s paní Regecovou, a není mi nic známo ani o jednáních, která by vedla firma Philips. Pokud by je vedla, tak předpokládám, že by město informovala, uvedl Novák na tiskové konferenci 31. května..." / "Je to bohužel tak, že starosta často nemluví pravdu. A to je také jeden z hlavních důvodů, proč jsme před časem žádali jeho okamžitou rezignaci, řekl šéf hranické ODS.
Prohra jednoho neurvalce - "Tím, kdo způsobil, že Regecová dostane několikanásobně víc než ostatní majitelé pozemků, je v prvé řadě starosta Hranic Rudolf Novák a jeho nejbližší spolupracovníci." / "Pokud něco České republice opravdu škodí, pak je to plíživé šíření podobného pojetí světa, jaké ve svých vystoupeních předvádí starosta Hranic na Moravě."
Starosta se chce znovu soudit s Regecovou - "Svých práv se budeme domáhat soudní cestou," uvedl Novák. Takže: konec stále v nedohlednu...
Koncern Philips nedodržel podmínky vydaného stavebního povolení - čistírna odpadních vod stojí mimo pozemek Regecové. Pokus o řešení? (také zprávy: Hluk z Philipsu rušil obyvatele a Philips odmítá nařčení z diskriminace).
Stydíme se za starostu! - 21. června zadáváme výlep vtipných plakátů...
Právníci získali další čas na jednání o pozemku pro Philips - soud vyhověl žádosti právníků a odročil na neurčito projednávání žaloby Hranic na Regecovou.
Příjemný úder žaluje Město Hranice - v souvislosti s kauzou Philips byla podána žaloba na Město Hranice pro neposkytnutí informací podle zákona 106/1999 Sb.
Kauza Philips - nic nového - "firma Philips se stále řídí uzavřenými smlouvami, podle nichž má pozemky pro hranickou továrnu vykoupit město Hranice a ty pak za symbolickou cenu předat Philipsu".
Dohoda uzavřena! - "Město Hranice uzavřelo kupní smlouvu s Markétou Regecovou na pozemek pro novou továrnu společnosti Philips. ČTK to dnes sdělila Mariana Hníková ze společnosti Philips s tím, Philips dohodu zprostředkoval."
Spor skončil, Regecová prodala svůj pozemek - "výstavba továrny Philips může být dokončena"
Spor skončil, žaloba zůstává - "Město Hranice dosud nestáhlo své odvolání ke Krajskému soudu v Ostravě." / Philips cenu pozemku nezveřejní.

o ekonomickém spojení členů zastupitelstva a městské pokladny!

Regecová dostane 5,2 miliónu - 26. 7. 2001 zastupitelstvo města Hranice vykoupilo pozemek Markéty Regecové / "kromě pěti milionů od města může Regecová dostat další peníze od Philipsu" (ohlasy).
Proč bylo zastupitelstvo utajené? (MF Dnes) - "Proč radnice stále víc připomíná nadřazeného samovládce než úřad pro lidi?"
srpen 2001 - podle velmi neoficiálních zdrojů uzavřela nedávno paní Markéta Regecová sňatek s panem Petrem Kšádou, který byl v kauze Philips jejím právním zástupcem. Což je THE END přímo filmový...
Regecová dostala 20 milionů - "Hranická radnice Regecové zaplatila 5,2 milionu korun. Další peníze Regecová získala od investora, který se do hry vložil kvůli tomu, že radnice nebyla schopna přiznat chyby při jednáních o prodeji. Na plné čáře tak vyhrála svůj souboj o cenu, který dlouhé měsíce vedla s hranickou radnicí."
11. září 2001 - továrna na výrobu televizních obrazovek v Hranicích zahajuje výrobu. 2. listopadu byla vyrobena první fungující obrazovka.
Počátky prosperity v Hranicích - v dubnu 2002 vychází pokus o reportáž o vlivu Philipsu na Hranice.
Krátká historie politické situace v Hranicích
!!! O dalších případech arogance starosty Nováka a Městského zastupitelstva
Kdo je starosta Novák?
Příjemný úder - kontakt